Képünk illusztráció
Fotó: rmdsz.ro
Az Országos Helyreállítási Terv keretében az Európai Beruházások és Projektek Minisztériuma 347,5 millió euróval támogatja a vállalkozások digitalizációját. A mikro-, kis- és középvállakozások akár 100 000 eurós támogatást is kaphatnak, melyet digitalizációval kapcsolatos beruházásokra költhetnek.
2022. október 05., 19:142022. október 05., 19:14
„A gazdasági helyzet az utóbbi időben sajnos nem kedvezett a technológiai fejlődésnek. A vállalkozásoknak a talpon maradás is nehéz volt, a digitalizációra nagyon kevesen tudtak költeni. Mi abban akarjuk támogatni a kis- és középvállalkozásokat, hogy gyorsabban, hatékonyabban dolgozzanak, automatizálják a gyártási és szolgáltatási folyamatokat, így bővítsék a termékskálát. Úgy gondoljuk, hogyha ezt a folyamatot felgyorsítjuk, és támogatjuk a digitalizációs folyamatokat, nő a versenyképesség, és a vállalkozások új munkahelyeket hozhatnak létre” – nyilatkozta Hegedüs Csilla RMDSZ-es államtitkár.
A szövetség közleménye szerint a digitalizáció kihívást jelent sok vállalkozás számára, viszont számos lehetőséget és előnyt is nyújt. A vállalkozások digitális platformokon keresztül bővíthetik piacra jutásukat, közösségi kommunikációs platformok és digitális ügyfélszolgálatok segítségével javíthatják ügyfélkapcsolataikat.
A kis- és középvállalkozások esetében szükséges a 10%-os önrész megléte. A megpályázható összeg függ a vállalkozás nagyságától:
szoftverlicencek megvásárlása, adatfelhő vásárlás, automatizálás és robotizálás, internet, mesterséges intelligencia rendszerek vásárlása, weboldalak létrehozása, munkatársak képzése informatikai eszközök használatára, tanácsadás/elemzés a kkv-k szükséges műszaki megoldásainak azonosítására. A projektek megvalósítása, kivitelezése 2025.június 30-ig tart.
A közvitára bocsátott pályázati útmutatóval kapcsolatban november 4-ig lehet benyújtani módosítási javaslatokat. A pályázati útmutató megtalálható a minisztérium honlapján.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!