Fotó: Erdély Bálint Előd
Az idei búzatermés több mint 9 millió tonnát tesz ki, biztosítja az ország élelmezési szükségleteit és exportra is marad – jelentette ki kedden Petre Daea mezőgazdasági miniszter.
2022. október 04., 17:572022. október 04., 17:57
A tárcavezető egy szakkonferencián beszélt erről, rámutatva, hogy a búzatermés biztonságban áll a raktárakban, és gratulált a búzatermesztőknek, akiknek ebben a „rendkívüli” évben is sikerült kihozniuk az utóbbi évek átlagtermését (kivéve 2021-et, amikor a termés meghaladta a 10 millió tonnát).
Daea elmondása szerint az aszály ellenére a napraforgó esetében is, amelynek betakarítása a vége felé jár,
A kukorica esetében azonban már a megszokottnál sokkal kisebb mennyiségek maradnak exportra, bár a belföldi fogyasztásra biztosított a mennyiség. A termés azokon a területeken maradt meg, amelyeket öntözni tudtak, vagy ahol a megfelelő időpontokban esett bizonyos mennyiségű csapadék – mutatott rá.
– írja az Agerpres.
A földeken javában zajlik az őszi vetés, a repce esetében már be is fejeződtek a munkálatok, több mint 530 000 hektárt vetettek be ezzel a növénnyel, közel 60 000 hektárral többet, mint tavaly. A búza vetése is elkezdődött, és az árpát 30 százalékban bevetették – számolt be a miniszter.
Az idei év első öt hónapjában Románia 2,155 milliárd euró értékben exportált gabonaféléket és gabonakészítményeket, ami 77,2 százalékos növekedést jelent 2021 azonos időszakához képest.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!