A környezetvédelmi bélyegilletéket nem helyettesítik más adóval – jelentette ki pénteken Daniel Constantin miniszterelnök-helyettes, a Demokraták és Liberálisok Szövetségének (ALDE) társelnöke.
2017. március 04., 10:262017. március 04., 10:26
A környezetvédelmi miniszter az Agerpres szerint elmondta, a pénteki koalíciós gyűlésen felvetett néhány javaslatot a környezetvédelmi bélyegilleték helyettesítésére, például a környezetvédelmi matrica rendszer bevezetését.
„Továbbra is az a célunk, hogy minél nagyobb arányban tehermentesítsük a lakosságot az illetékek és adók alól. Ebből kiindulva természetesen nem helyettesítjük a bélyegilletéket egy másik illetékkel, hanem egy másik elképzelést vezetünk be fokozatosan. A következő időszakban kidolgozzuk a törvényeket (...), és bevezetnénk azt a levegőminőségi bizonyítványt, azokat a matricákat, amelyekről beszéltek az utóbbi napokban. Ezek olcsók lesznek, és ha úgy tetszi, a forgalomban lévő gépjárművek elemzésének is tekinthetjük, a levegőszennyezés mértékének függvényében lesznek kiállítva” – tájékoztatott Daniel Constantin környezetvédelmi miniszter.
A tárcavezető elmondta, a törvényi keretet úgy szabják meg, hogy az önkormányzatok maguk dönthessék el, hogy bevezetik vagy sem ezeket az új illetékeket a településen közlekedő autókra. „Levegőminőségi bizonyítvány lesz ökomatrica formájában, ezeket a műszaki vizsgák alatt állítják majd ki, minimális költségei lesznek, csupán a nyomtatási költségek, ezt követően eldönthetik az önkormányzatok, hogy bevezetik vagy sem ezt az illetéket” – magyarázta a miniszter.
Constantin azt is elmondta, a pénzügyminisztérium jelenleg azt vizsgálja, hogy miként módosíthatnák a gépkocsik adóztatási rendszerét. Jelenleg helyi szinten fizetik ezeket és csak a hengerűrtartalmat veszik figyelembe. Arról vitáznak, hogy figyelembe kellene venniük a környezetvédelmi besorolást és a széndioxid-kibocsájtást is, ám ezeket a következő időszakban kielemzik– tette hozzá a környezetvédelmi tárca vezetője.
„Környezetvédelmi miniszterként különösen foglalkoztat és aggasztónak tartom, hogy az országban három olyan város van, a fővárost is beleértve, amelyek miatt kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bizottság a légszennyezés miatt. Mi központi szinten megalkotjuk a törvényi keretet, utána pedig a helyi önkormányzatok eldönthetik, hogy meddig hajlandók elmenni a környezetvédelem érdekében” részletezte Daniel Constantin.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!