Szó sem lehet szakításról. Kelemen Hunor szerint még helyreállítható a jelenlegi koalíció
Fotó: Gov.ro
Kelemen Hunor szerint nincs alternatívája Romániában a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az USR-PLUS szövetség és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) alkotta jelenlegi kormánykoalíciónak, az RMDSZ elnöke ezért kifejezte reményét, hogy a két román pártban esedékes tisztújítás után az USR-PLUS visszatér a kormányba.
2021. szeptember 07., 21:442021. szeptember 07., 21:44
2021. szeptember 07., 23:292021. szeptember 07., 23:29
A bukaresti kormányban miniszterelnök-helyettesi tisztséget betöltő politikus kedden az RMDSZ Tíz perc Bukarest című kormányzati videotájékoztatójában fejtette ki álláspontját a bukaresti politikai válságról.
Megállapította: Romániában példátlan, hogy „egy magát progresszívnek, liberálisnak nevező párt (USR-PLUS) összefogjon egy neolegionárius, szélsőjobboldali, idegengyűlölő, magyargyűlölő párttal (a Románok Egyesüléséért Szövetséggel - AUR)”, és bizalmatlansági indítványt terjesszen be saját kormánya ellen.
„Még mindig van innen visszaút, bízom benne, hogy a következő hetek jobb belátásra fogják bírni a kollégákat" – jelentette ki az RMDSZ elnöke. Elismerte, a továbblépést nehezíti, hogy mind a PNL, mind az USR-PLUS tisztújításra készül, ezért
A kisebbségi kormányzás lehetőségére utalva leszögezte: az országnak ehelyett inkább az lenne az érdeke, hogy egy „tiszta, világos többség” legyen a parlamentben.
Kelemen Hunor felidézte: a koalíciós válságot az 50 milliárd lejes keretösszegű Anghel Salingny országos beruházási program múlt heti kormányzati elfogadása robbantotta ki, ez vezetett az USR-PLUS minisztereinek lemondásához, a bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez. A szövetség elnöke szerint azonban az RMDSZ helyesen járt el, amikor kezdeményezte és elfogadtatta az USR-PLUS által ellenzett és a „polgármesterek megvesztegetésének” nevezett, hat évre szóló tervet, hiszen ezzel azokat a közösségeket akarják felzárkóztatni, amelyek mindeddig nem tudtak európai alapokból vagy költségvetési forrásokból korszerű ivóvíz- és csatornahálózatot kiépíteni, útjavításokat végezni.
„Tudtuk, hogy vannak világnézetbeli különbségek közöttünk, tudtuk, hogy másképpen szemlélünk kérdéseket, tudtuk, hogy számukra (az USR-PLUS számára) a vidék nem annyira fontos, de azt nem gondoltuk, hogy egy ilyen program miatt szakításra kerül a sor” – mondta Kelemen Hunor, hozzátéve: szerinte
Az RMDSZ elnöke szerint a koalíciós válságtól függetlenül a bukaresti kormánynak a polgárok mindennapi gondjaival kell foglalkoznia, és legfontosabb feladata a téli időszakra történő felkészülés. Kifejtette:
Az RMDSZ ezért az energiaárak jövő tavaszig tartó befagyasztását szorgalmazza, és annak az évek óta vitatott jogszabálynak az életbe léptetését sürgeti, amely kormányzati támogatást nyújt a rászorulóknak a villany- és gázszámlák kifizetéséhez.
Bukarestben azt követően alakult ki kormányválság, hogy Florin Cîțu liberális miniszterelnök az USR-PLUS ellenkezése dacára, és a szövetség egyik miniszterét leváltva döntött az RMDSZ által kezdeményezett tízmilliárd eurós fejlesztési terv életbe léptetéséről.
Az USR-PLUS miniszterelnök-helyettese és hat minisztere kedden iktatta korábban bejelentett lemondását a kormány titkárságán, az államfő azonban még nem írta alá a felmentésükről szóló elnöki rendeletet. Az USR-PLUS korábban jelezte: folytatná a közös kormányzást a PNL-lel és az RMDSZ-szel, de Florin Cîțu nélkül.
Ha Florin Cîţut elmozdítják a miniszterelnöki székből, lehetséges, hogy az USR–PLUS ismét hajlandó lesz tárgyalni a kormányalakításról – jelentette ki Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke a Realitatea Plus hírtelevízió műsorában.
Kedden Klaus Iohannis államfő hivatalában fogadta Dan Barna távozó miniszterelnök-helyettest, az USR-PLUS társelnökét, aki szerint a „jóindulatú, formális” találkozó nem tért ki a lehetséges megoldások elemzésére.
Dan Barna, az USR-PLUS társelnöke szerint „jobbára formális” volt a kedd délutáni találkozója Klaus Iohannis államfővel.
A meteorológiai szolgálat pénteki előrejelzése szerint jelentős lehűlés várható csütörtökig az ország nagy részében.
Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
szóljon hozzá!