2011. augusztus 04., 13:522011. augusztus 04., 13:52
Az európai alapok felhasználásának helyzetével kapcsolatos csütörtöki rendkívüli kormányülésen született a döntés.
A kabinet nemrég úgy döntött, ideiglenesen megszakítja az elszámolások küldését az Eruópai Bizottsághoz.
A költségvetés-kiigazításról szóló, szerdán elfogadott kormányrendelet egyébként előírja, hogy a pénzügyminisztérium az év folyamán 2,2 milliárd lejig terjedő kölcsönt ad a mendzsmenthatóságoknak a privatizációból származó pénzből, ezzel ösztönözve az operatív programokra szóló alapok felhasználását.
A kölcsön pontos összegének meghatározásához a menedzsmenthatóságok elküldik a pénzügyminisztériumnak a lehívások grafikonját havi felbontásban.
„Az ideiglenesen kiutalt összeget a menedzsmenthatóságként működő fő hitelutalványozó az Európai Bizottság által visszafizetett összegekből adják meg. A menedzsmenthatóságok kötelesek 2011. szeptember 30-ig a pénzügyminisztériumhoz eljuttatni a támogatható kiadásokról szóló nyilatkozatokat. Amennyiben a nyilatkozatokban nem támogatható kiadások szerepelnek, a privatizációból származó jövedelmek pótlása az állami költségvetésből történik, a menedzsmenthatóságok büdzséjéből” - áll a kormányrendeletben.
A kölcsönadott pénzt 2011. december 30-ig összességében vissza kell szolgáltatni, ellenkező esetben a pénzügyminisztérium 2012. január 1-jétől a teljes kifizetés időpontjáig kamatot számít a hátralékra a Román Nemzeti Bank monetáris politikai kamatja szintjén, kiegészítve egy százalékponttal.
A kamat az államkincstár büdzsé-jövedelmének számít, és a menedzsmenthatóságok saját költségvetésükből fizetik ki.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
szóljon hozzá!