2011. szeptember 11., 12:262011. szeptember 11., 12:26
\"A mentőcsomagról szóló szavazás egyben Szlovákia helyéről és pozíciójáról szóló szavazás is, szavazás arról, milyen lesz a jövőbeni Európa. Mi támogatni fogjuk\" - jelentette ki Bugár Béla, a Híd elnöke Kassán.
Elmondta: a közgyűlés ebben a kérdésben egyértelmű álláspontra helyezkedett, s felelősségteljesebb hozzáállásra szólította fel az összes koalíciós képviselőt is.
\"Szlovákia jövője szempontjából kötelességünk, hogy felelősségteljesen viselkedjünk, és hozzájáruljunk az Európai Unió és az euróövezet stabilizációjához\" - szögezte le a politikus.
A szlovák kormánykoalíció pártjainak álláspontja a második mentőcsomaggal kapcsolatban megoszlik. A liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) partnereivel ellentétben határozottan ellenzi a görögök újabb megsegítését, és csütörtökön saját kampányt indított a mentőcsomag ellen, ami nagyon kiélezte a koalíciós viszonyokat.
Miután az ellenzéki Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt szintén a héten a koalíció korrupciógyanús ügyei miatt bizalmatlansági indítványt nyújtott be a parlamentben Iveta Radicová miniszterelnök ellen - erről jövő héten kedden szavaz a törvényhozás -, bizonytalanná vált a kormány helyzete. A koalíciós képviselők és a kormány hétfőn közös tanácskozást tartanak, hogy megpróbálják megtalálni a kiutat.
Bugár úgy látja: várhatóan napirendre kerül az a javaslat, hogy a miniszterelnök iránti bizalmi szavazást kössék össze a mentőcsomagról szóló szavazással. A közgyűlés ezzel kapcsolatban azonban semmiféle kötelező erejű határozatot nem fogadott el. A Híd elnöke hangsúlyozta: pártja képviselői kiállnak Radicová mellett, s nem fogják támogatni az ellenzéki bizalmatlansági indítványt.
A sajtóértekezleten Bugár bírálta az SaS-t, amely szerinte politikai pontok szerzésére használja a görögök megsegítésének kérdését. \"Ez helytelen\" - vélekedett a pártelnök, aki egyben a szlovák parlament alelnöke is.
A Hídban a pártelnök szerint nincs belső feszültség. A pártnak jelenleg mintegy 4500 tagja van, a magyarok és a szlovákok aránya hét a háromhoz. A közgyűlés tárgyalásai magyar nyelven zajlottak le, a szlovák résztvevőknek biztosították a tolmácsolást.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.