Félmilliárd eurós beruházástól esett el Románia a szükséges infrastruktúra hiánya miatt: a Mercedes típusú gépkocsikat is gyártó német Daimler-csoport Szászsebesen akart motorgyártó üzemet építeni, de ehelyett inkább Lengyelországban nyit új egységet – nyilatkozta egy szakmai konferencián Costin Borc gazdasági miniszter, miniszterelnök-helyettes.
2016. május 20., 18:392016. május 20., 18:39
2016. május 20., 20:132016. május 20., 20:13
A News.ro hírportál beszámolója szerint a nagyvállalat azt szerette volna, ha a szászsebesi üzemből 17 óra alatt elviszik az alkatrészeket a csoport brémai autógyárába, de a szegényes romániai infrastruktúra, illetve a hazai utak állapota miatt erre esély sem volt.
A tárcavezető rámutatott: a Daimler illetékesei május elején jelentették be, hogy ennek nyomán a lengyelországi Jawor városban építik meg az üzemet, amelyben benzines és dízelmotorokat fognak előállítani Mercedes-Benz típusú gépkocsikba. A körülbelül 500 millió euróból létrejövő beruházás keretében több száz új munkahelyet létesítenek.
Szászsebesen már működtet egy üzemet a Daimler-csoport, amely áprilisban nyitotta meg az egységet, amelyben az üzemanyag-fogyasztás optimalizálását célzó speciális sebességváltókat gyártanak. A több mint 300 millió eurós projekt révén 500 új munkahely jött létre. A munkaerő-piac tekintetében egyébként a Fehér megyei város nem áll rosszul, a munkanélküliségi ráta ugyanis 2 százalék alatt van.
A német nagyvállalat indoklása ellenére Costin Borc úgy véli, hogy a romániai autógyártó ipar növekedését elsősorban nem az infrastruktúra, hanem a képzett munkaerő hiánya gátolja. „A képzésre kell törekednünk, és arra, hogy a szakemberek az országban maradjanak. Az első dolog, amire a potenciális beruházók rákérdeznek, hogy találni fognak-e kétezer embert, akiket a helyszínen holnaptól alkalmazhatnak” – fogalmazott a gazdasági miniszter.
Ezzel Bogdan Cocian, a világítótesteket gyártó temesvári Elba vállalat vezérigazgatója is egyetért, mint a Digi24 hírtelevíziónak rámutatott: a bánsági megyeszékhelyen rengeteg, több mint 20 ezer szakképzett alkalmazottra lenne szükség. „Jó ideje nem találjuk a szükséges munkaerőt, emiatt óriási forgalomtól esünk el” – magyarázta a vállalatvezető.
A gazdasági miniszter becslése szerint egyébként a következő években az autószektorban tevékenykedő vállalatok éves forgalma meghaladja majd a 20 milliárd eurót. Romániában a Daimler mellett két másik nemzetközi autógyártó csoport, a Renault és a Ford működtet üzemeket, emellett mintegy 400 cég állít elő alkatrészeket különböző gyárak számára.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!