Újabb tiltakozásokat helyeztek kilátásba a fuvarozók (archív felvétel)
Fotó: YouTube
A romániai fuvarozóknak nem tetszik az üzemanyagok jövedéki adójának emelése – szerintük ezzel a kormány a magyar és az osztrák sztrádák építését finanszírozza.
2017. augusztus 09., 17:042017. augusztus 09., 17:04
2017. augusztus 09., 17:162017. augusztus 09., 17:16
Drágításokkal és tiltakozással fenyegetnek a romániai közúti fuvarozók amiatt, hogy a kormány szeptember elsejétől növelni készül az üzemanyagok jövedéki adóját, és azt mondják, a Tudose-kabinet ezzel az intézkedéssel nem tesz mást, mint támogatja az ausztriai és a magyarországi autópályaépítéseket.
„Nagyon csúnya következmények lesznek.
– kongatta meg a vészharangot a News.ro hírügynökség megkeresésére Constantin Isac, a Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) alelnöke.
Hozzátette: így tulajdonképpen a román kormány közvetve a két ország sztrádaépítését támogatja, hiszen ott a jövedéki adó egy részét nagy infrastrukturális beruházásokra fordítják. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy például Magyarországon a jövedéki adó egy részének a visszatérítése is gyors, 30 nap alatt megtörténik.
Az érintettek szerint a kormány által tervezett módosítás
hiszen a megváltozott körülmények között a kereskedők is kénytelenek lesznek emelni a fogyasztói árakat. „A szállító cégek mintegy 5 százaléka nem fogja túlélni, őket már a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás tavalyi emelése is sújtotta” – fűzte hozzá Constantin Isac.
Drágításokat helyezett kilátásba a Mediafax hírügynökség kérdésére Vasile Ştefănescu, a Hivatásos Fuvarozók Szövetségének (COTAR) elnöke is. „A drágább gázolaj visszatükröződik majd a jegyárakban is, mint ahogy megnövekednek az áruszállítás díjszabásai is, ami valamennyi szállításra szoruló termék drágulásához fog vezetni.
„Egyelőre úgy gondoljuk, hogy a jövedéki adó emelésére irányuló törvénytervezet egy rossz vicc a kormány részéről, de
– szögezte le a COTAR elnöke. Ő is emlékeztetett ugyanakkor, hogy amikor a Ponta-kormány kivetette az üzemanyagok hétcentes extra jövedéki adóját, akkor nagyon sok fuvarozó kezdett el külföldön tankolni.
Amint arról beszámoltunk, a Tudose-kabinet nagyjából a januártól eltörölt, a Victor Ponta szintén szociáldemokrata (PSD) kormánya által bevezetett hétcentes extra jövedéki adónak megfelelő mértékben tervezi emelni az üzemanyagok jövedéki adóját. Egy liter üzemanyag így 40-45 banival kerülhet többe szeptembertől, amikortól már hatályba is léptetnék az új intézkedést.
Nagyjából a januártól eltörölt, a Victor Ponta által vezetett szociáldemokrata (PSD) kormány által bevezetett hétcentes extra jövedéki adónak megfelelő mértékben tervezi emelni a Tudose-kormány az üzemanyagok jövedéki adóját.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!