Újabb tiltakozásokat helyeztek kilátásba a fuvarozók (archív felvétel)
Fotó: YouTube
A romániai fuvarozóknak nem tetszik az üzemanyagok jövedéki adójának emelése – szerintük ezzel a kormány a magyar és az osztrák sztrádák építését finanszírozza.
2017. augusztus 09., 17:042017. augusztus 09., 17:04
2017. augusztus 09., 17:162017. augusztus 09., 17:16
Drágításokkal és tiltakozással fenyegetnek a romániai közúti fuvarozók amiatt, hogy a kormány szeptember elsejétől növelni készül az üzemanyagok jövedéki adóját, és azt mondják, a Tudose-kabinet ezzel az intézkedéssel nem tesz mást, mint támogatja az ausztriai és a magyarországi autópályaépítéseket.
„Nagyon csúnya következmények lesznek.
– kongatta meg a vészharangot a News.ro hírügynökség megkeresésére Constantin Isac, a Romániai Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) alelnöke.
Hozzátette: így tulajdonképpen a román kormány közvetve a két ország sztrádaépítését támogatja, hiszen ott a jövedéki adó egy részét nagy infrastrukturális beruházásokra fordítják. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy például Magyarországon a jövedéki adó egy részének a visszatérítése is gyors, 30 nap alatt megtörténik.
Az érintettek szerint a kormány által tervezett módosítás
hiszen a megváltozott körülmények között a kereskedők is kénytelenek lesznek emelni a fogyasztói árakat. „A szállító cégek mintegy 5 százaléka nem fogja túlélni, őket már a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás tavalyi emelése is sújtotta” – fűzte hozzá Constantin Isac.
Drágításokat helyezett kilátásba a Mediafax hírügynökség kérdésére Vasile Ştefănescu, a Hivatásos Fuvarozók Szövetségének (COTAR) elnöke is. „A drágább gázolaj visszatükröződik majd a jegyárakban is, mint ahogy megnövekednek az áruszállítás díjszabásai is, ami valamennyi szállításra szoruló termék drágulásához fog vezetni.
„Egyelőre úgy gondoljuk, hogy a jövedéki adó emelésére irányuló törvénytervezet egy rossz vicc a kormány részéről, de
– szögezte le a COTAR elnöke. Ő is emlékeztetett ugyanakkor, hogy amikor a Ponta-kormány kivetette az üzemanyagok hétcentes extra jövedéki adóját, akkor nagyon sok fuvarozó kezdett el külföldön tankolni.
Amint arról beszámoltunk, a Tudose-kabinet nagyjából a januártól eltörölt, a Victor Ponta szintén szociáldemokrata (PSD) kormánya által bevezetett hétcentes extra jövedéki adónak megfelelő mértékben tervezi emelni az üzemanyagok jövedéki adóját. Egy liter üzemanyag így 40-45 banival kerülhet többe szeptembertől, amikortól már hatályba is léptetnék az új intézkedést.
Nagyjából a januártól eltörölt, a Victor Ponta által vezetett szociáldemokrata (PSD) kormány által bevezetett hétcentes extra jövedéki adónak megfelelő mértékben tervezi emelni a Tudose-kormány az üzemanyagok jövedéki adóját.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!