Drágul az üzemanyag: a jövedéki adó megemelését tervezi a Tudose-kormány

•  Fotó: Kristó Róbert

Fotó: Kristó Róbert

Nagyjából a januártól eltörölt, a Victor Ponta által vezetett szociáldemokrata (PSD) kormány által bevezetett hétcentes extra jövedéki adónak megfelelő mértékben tervezi emelni a Tudose-kormány az üzemanyagok jövedéki adóját.

Bálint Eszter

2017. augusztus 08., 16:402017. augusztus 08., 16:40

A vonatkozó törvénytervezet értelmében, a gyors számítások szerint egy liter benzin körülbelül 45 banival kerülne többe, mint ma, vagyis

egy 40 literes tanknyi üzemanyagért 18 lejjel fizetnénk többet szeptembertől, amikortól már hatályba is léptetnék az új intézkedést.

A jogszabályjavaslat 22 százalékkal emeli a benzin jövedéki adóját, a gázolaj esetében 14 százalékos az emelés.

A versenyképesség a jelszó 

„Annak érdekében, hogy az üzemanyagárak versenyképesek maradjanak a régióban, javasoljuk a visszatérést a benzin és a gázolaj jövedéki adójának 2016-os szintjére, vagyis az ólmozott benzin esetében a jövedéki adó tonnánként 3022,43 lej, azaz 1000 literenként 2327,27 lej, az ólommentes benzin esetében 2643,39 lej/tonna, azaz 2035,40 lej/1000 liter, a gázolajnál pedig 2245,11 lej/tonna, 1897,08 lej/1000 liter lenne” – áll a tervezetben.

A pénzügyminisztérium a törvénytervezet indoklásában több érvet is felsorakoztat a jövedéki adó emelésének szükségessége mellett. Elsősorban azt hozzák fel, hogy a jövedéki adó kiszámításakor használt lej/euró-árfolyam nagyon közel áll az európai uniós jogszabályok által megszabott minimumhoz. Ugyanakkor közlik, hogy

júliusban Romániában volt a legolcsóbb az Euro 95-ös típusú benzin európai uniós viszonylatban

(illetékekkel együtt 0,997 euró/liter), és itt volt a harmadik legolcsóbb a gázolaj (0,977 euró/liter) Luxemburg (0,955 euró/liter) és Bulgária (0,961 euró/liter) után. De – hívja fel a figyelmet a dokumentum –

amennyiben az illetékek nélküli árat vesszük górcső alá, kiderül, hogy a benzin esetében Románia a 15. helyen áll,

magasabb előállítási költségekkel, mint a kőolajkitermelő Nagy-Britannia vagy Hollandia, de Ausztriánál, Lengyelországnál vagy Bulgáriánál is. A gázolaj tiszta árát tekintve a 17.

A dokumentum értelmében, miután 2017. január elsejétől eltörölték a korábban kivetett hétcentes extra jövedéki adót, zsugorodott az illetékek aránya az üzemanyagok végső árában, pedig – mutatnak rá – addig is alacsonyabb volt az uniós átlagnál. A múlt hónapban például a benzinár 52 százalékát, a gázolajár 50 százalékát tették ki az illetékek, miközben az EU-átlag 62, illetve 57 százalék.

„Így tehát megállapíthatjuk, hogy az adócsökkentés után várt árcsökkenést mérsékelte az üzemanyagok illeték nélküli árának emelkedése, így

Idézet
az árban itt a legalacsonyabb az illetékek szintje, messze elmarad az uniós átlagtól”

– áll az illetékemelésről szóló törvénytervezet indoklásában.

 Elszállhat az infláció

A kormány terve tovább emelné az amúgy is száguldó inflációt Mugur Isărescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke szerint. A jegybank éppen kedden ismertette frissített inflációs jelentését, amelyben máris felfele módosította az idei célkitűzést: decemberre 1,9 százalékos pénzhígulást várnak, 0,1 százalékkal magasabbat, mint az előző prognózisban, az új előrejelzés szerint pedig jövőre az infláció üteme eléri a 3,2 százalékot (0,1 százalékkal magasabb, mitn az előző prognózisban).

Idézet
Egyre kevesebb ár csökken, s egyre több nő”

– jelentette ki Isărescu az inflációs jelentés bemutatása alkalmából összehívott sajtótájékoztatón.

„Az adópolitika és az árak, főként az energiaárak is nyomást gyakorolnak az inflációra. Ugyanakkor a munkaerőpiac és az importok is. Egyre magasabbak a munkaerővel és a nyersanyaggal járó költségek” – mutatott rá a jegybankelnök. Hozzátette: a trendet az élelmiszerárak is befolyásolják az energiaárak mellett, júniusban pedig „valamelyest hatottak az inflációra a politikai feszültségek is, amelyek ideiglenesen befolyásolták a devizaárfolyamot”.

Arra a kérdésre, mit szól ahhoz, hogy a pénzügyminisztérium emelné az üzemanyagok jövedéki adóját, közölte: „kihat ránk, felfele fogja tolni az inflációt”. „A prognózis elkészítésekor nem vettük figyelembe a tervezett adóemelést, mivel jelen pillanatban még csak szó van róla. A kockázat, mint látták, az adópolitika és az árak irányából érkezik” – hangsúlyozta Mugur Isărescu.

Ludovic Orban: előre megfontolt gyilkosság

A jövedéki adó emelésének a gazdaságra gyakorolt káros hatására figyelmeztetett kedden Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke is. „A román gazdaság ellen elkövetett, előre megfontolt gyilkossággal vádolom meg a Tudose-kormányt. Hogy pénzt fakasszanak a sziklából a fenntarthatatlan bér- és nyugdíjemelések ellensúlyozására,

Idézet
a Tudose-kormány a román gazdaság tönkretételéhez vezető intézkedéseket foganatosít”

– jelentette ki.

Emlékeztetett, éppen idén január elsejétől helyezték hatályon kívül a korábban bevezetett, hétcentes extra jövedéki adót. „Tulajdonképpen a kormány ma nem tesz egyebet, mint visszatér egy olyan intézkedéshez, amiről korábban megígérte, hogy eltörli, mivel az üzemanyagok jövedéki adója káros hatással van a gazdaságra” – fogalmazta meg az ellenzéki párt elnöke.

Figyelmeztetett egyúttal, hogy

az üzemanyagok drágulása nyomán emelkedni fog a termékek és szolgáltatások ára,

a romániai fuvarozó vállalatokra pedig „súlyos” hatással lesz majd az intézkedés, sokan közülük kénytelenek lesznek lehúzni a redőnyt, mivel nem lesznek versenyképesek a külföldi konkurenciával.

„A mezőgazdaság terén minden drágulni fog a gázolaj drágulása miatt. Kategorikusan kiállunk a jövedéki adó emelése ellen, az ugyanis minden gazdasági megfontolást mellőz, és nem lesz pozitív hatással a költségvetés bevételeire, hanem épp ellenkezőleg, nagyon súlyos hatással lesz a gazdaságra” – vallja a PNL elnöke, aki szerint a büdzsé bevételei éppen hogy csökkenni fognak, mivel sok fuvarozó cég, „ahogy tette, amikor hatályban volt az extra jövedéki adó, olyan külföldi országokban fog tankolni, ahol olcsóbb az üzemanyag”. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját
2025. június 27., péntek

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték

A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.

Szakszervezetek: a megszorításokat azokkal kell kezdeni, akik ezt a helyzetet előidézték
2025. június 27., péntek

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban

Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok az EU-ban
2025. június 27., péntek

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját

A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.

Havi 50 lejt kaphatnak a rászoruló áramfogyasztók, korlátoznák a közalkalmazottak veszélyességi pótlékját
2025. június 26., csütörtök

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is

A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Nehéz mosolyt csalni a vendéglátósok arcára, betett nekik az üdülési utalványok körüli hercehurca is
2025. június 26., csütörtök

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?

Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.

Közeleg az igazság pillanata: hány milliárd eurót bukhat Románia?
2025. június 26., csütörtök

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt

Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.

Falugazdász a Krónikának: jó, ha nullszaldósok lesznek a termelők az alacsony gabonahozam miatt