Fotó: Gecse Noémi
A hatóságok nem tájékoztattak megfelelően, így a fogyasztók több mint 90 százaléka nem tudja, hogy 2021. január 1-től liberalizálják a villanyáram árát – olvasható az ágazati szakembereket tömörítő Intelligens Energia Egyesület (AEI) közleményében.
2020. december 12., 10:332020. december 12., 10:33
2021. szeptember 10., 12:152021. szeptember 10., 12:15
Szakértők szerint a szolgáltatók ugyanazokat a „praktikákat” vetik be, mint a nyáron a földgáz már bevezetett árliberalizációjakor:
Az egyesület figyelmeztet, hogy január 1-től csak szabadpiaci szerződések lesznek érvényben, bár 2020. július 1. és december 31. között a háztartási fogyasztók egy része a szabályozott piacról vásárolta az energiát. Ez azt jelenti, hogy januártól minden fogyasztó a saját igényei és az árajánlatok alapján választhat szolgáltatót.
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elfogadott egy keretszabályozást, hogy segítse a fogyasztókat. Ebben kötelezettségeket írnak elő arra vonatkozóan, hogy a szolgáltatók tájékoztassák az árliberalizálásról a háztartási fogyasztókat: az információkat a számlához kell csatolniuk, de a saját honlapjukon, ügyfélszolgálati pontokon is népszerűsíteniük kell. Az AEI készített egy felmérést, és kiderült, hogy
A „nincs tudomásuk róla”, nem azt jelenti, hogy nem kaptak értesítést, de a fogyasztók általában úgy járnak el, hogy fogják a számlát, elmennek és kifizetik, ám nem olvassák el, hogy mit ír a 2., 3., vagy a 4. oldalon – hívják fel a figyelmet az egyesület szakértői. Kifejtik, a gázár-liberalizáció már felszínre hozta, hogy a borítékban elküldött tájékoztatás nem hatékony, mégis jóváhagyták ugyanazt a gyakorlatot az energiaár esetében is, holott a módszer a fogyasztók kárára van.
A hatóság 2020/171-es rendelete értelmében a szolgáltatók kötelesek az október 1. és december 1. közötti időszakban tájékoztatni a fogyasztókat az árliberalizálásról, majd decemberben, miután a hatóság jóváhagyta az elosztói díjszabást, közölniük kell egy általános árajánlatot.
– fogalmazzák meg az egyesület szakértői. Mivel a szabályzat szerint ha a fogyasztó nem köt új szerződést, az érvényben levőt automatikusan meghosszabbítják, így január 1-én a fogyasztók többsége a jelenlegi szolgáltatójánál marad – hívják fel a figyelmet a közleményben.
Miközben európai uniós viszonylatban enyhén csökkent a háztartási elektromos energia átlagára 2020 első félévében a 2019-es esztendő hasonló időszakához képest, voltak olyan országok, ahol drágult a villamos energia.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
1 hozzászólás