Archív felvétel
A közúti fuvarozók és a gazdák folytatják a tiltakozó akcióikat, mert eredménytelenül zárultak a vasárnap délutáni tárgyalások a pénzügyminisztériumban.
2024. január 14., 18:392024. január 14., 18:39
2024. január 14., 22:402024. január 14., 22:40
„Nem született megállapodás, nem találtak megoldásokat a követeléseinkre. A tiltakozásunk addig folytatódik, amíg a hatóságok be nem látják, hogy képtelenek ezt az országot irányítani. Az összes kérésünket az Európai Bizottságra és a helyreállítási tervre hivatkozva hárították el”– jelentette ki a sajtónak a pénzügyminisztériumi tárgyalások után a mezőgazdasági termelők képviselője, Dănuţ Andruş.
Az Agerpres hírügynökség értesülései szerint többek között a visszaforgatott nyereség adómentességére és az adóeljárások egyszerűsítésére tettek javaslatot a vasárnap délutáni tárgyalásokon a pénzügyminisztérium képviselői a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségének. Kormányzati források szerint a találkozón elhangzott, hogy a pénzügyminisztérium és a mezőgazdasági tárcával partnerségben kidolgozná a helyi termelői tanúsítványok, illetve a mezőgazdasági és az élelmiszeripari beruházások jogi keretét, a szállításügyi minisztériummal partnerségben pedig az infrastrukturális beruházások jogi keretét.
A tárgyalásokra rálátó kormányzati források szerint a fuvarozók és a gazdák küldöttségének olyan követelései is voltak, amelyekről a kormánynak egyeztetnie kell az Európai Bizottsággal: különböző adókedvezményeket kértek, illetve el szerették volna érni, hogy mentesüljenek az üzemanyagok jövedéki adójának kifizetése alól.
A fuvarozók és a gazdák küldöttsége a találkozón felvetette a gabonaárral kapcsolatos kérdéseket, valamint kérte az igazoló dokumentumok nélkül elszámolható napidíjak megemelését. Ez utóbbi követelést a pénzügyminisztérium elutasította, arra hivatkozva, hogy kedvez az adóelkerülésnek.
Az Agerpres hírügynökség által idézett közleményben ugyanakkor a COTAR leszögezte: nem vett részt az ezekben a napokban zajló tüntetések szervezésében és a kormánnyal zajló egyeztetéseken sem.
„Álláspontunk szerint ezek a tiltakozások, még ha spontánok is, nem fajulhatnak anarchiává” – szögezték le.
A COTAR szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának befagyasztása még középtávon sem jelent megoldást, mert csődbe viszi a biztosítókat és ellentétes az uniós joggal. Ehelyett meg lehetne állapítani egy fenntartható referenciaárat, amit a Romániai Gépjármű-biztosítók Irodája (BAAR) kötelezővé tehetne a biztosítótársaságok valamelyikének. Ez a referenciaár a közúti fuvarozók számára a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) honlapján decemberben közzétett 8609 lej lehetne, amit egy pénzügy tanácsadói cég számolt ki – javasolta a COTAR.
A szervezet szerint a határátkelési időt lerövidítő intézkedések az ellenőrzés optimalizálásával körülbelül három hónap alatt végrehajthatók. Nem tekintik viszont megoldásnak a piactorzító intézkedéseket. „Sajnos a kormánnyal ezekben a napokban tárgyaló küldöttség által javasolt öt intézkedés nem alkalmazható, amíg Románia az EU tagja, és köteles megfelelni az európai rendeleteknek és jogszabályoknak” – állapították meg közleményükben a fuvarozók képviselői.
A szállításügyi minisztérium képviselői szombat este négy órán keresztül tárgyaltak az országszerte forgalomlassítással tiltakozó közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségével. Az egyeztetések végén jegyzőkönyvet írtak alá a teljesíthető követelésekről.
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb, RCA) árát csökkentő intézkedéseken dolgozik a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) – jelentette be vasárnap hajnalban az intézmény elnöke a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségével tartott tárgyalások után.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!