Archív felvétel
A közúti fuvarozók és a gazdák folytatják a tiltakozó akcióikat, mert eredménytelenül zárultak a vasárnap délutáni tárgyalások a pénzügyminisztériumban.
2024. január 14., 18:392024. január 14., 18:39
2024. január 14., 22:402024. január 14., 22:40
„Nem született megállapodás, nem találtak megoldásokat a követeléseinkre. A tiltakozásunk addig folytatódik, amíg a hatóságok be nem látják, hogy képtelenek ezt az országot irányítani. Az összes kérésünket az Európai Bizottságra és a helyreállítási tervre hivatkozva hárították el”– jelentette ki a sajtónak a pénzügyminisztériumi tárgyalások után a mezőgazdasági termelők képviselője, Dănuţ Andruş.
Az Agerpres hírügynökség értesülései szerint többek között a visszaforgatott nyereség adómentességére és az adóeljárások egyszerűsítésére tettek javaslatot a vasárnap délutáni tárgyalásokon a pénzügyminisztérium képviselői a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségének. Kormányzati források szerint a találkozón elhangzott, hogy a pénzügyminisztérium és a mezőgazdasági tárcával partnerségben kidolgozná a helyi termelői tanúsítványok, illetve a mezőgazdasági és az élelmiszeripari beruházások jogi keretét, a szállításügyi minisztériummal partnerségben pedig az infrastrukturális beruházások jogi keretét.
A tárgyalásokra rálátó kormányzati források szerint a fuvarozók és a gazdák küldöttségének olyan követelései is voltak, amelyekről a kormánynak egyeztetnie kell az Európai Bizottsággal: különböző adókedvezményeket kértek, illetve el szerették volna érni, hogy mentesüljenek az üzemanyagok jövedéki adójának kifizetése alól.
A fuvarozók és a gazdák küldöttsége a találkozón felvetette a gabonaárral kapcsolatos kérdéseket, valamint kérte az igazoló dokumentumok nélkül elszámolható napidíjak megemelését. Ez utóbbi követelést a pénzügyminisztérium elutasította, arra hivatkozva, hogy kedvez az adóelkerülésnek.
Az Agerpres hírügynökség által idézett közleményben ugyanakkor a COTAR leszögezte: nem vett részt az ezekben a napokban zajló tüntetések szervezésében és a kormánnyal zajló egyeztetéseken sem.
„Álláspontunk szerint ezek a tiltakozások, még ha spontánok is, nem fajulhatnak anarchiává” – szögezték le.
A COTAR szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának befagyasztása még középtávon sem jelent megoldást, mert csődbe viszi a biztosítókat és ellentétes az uniós joggal. Ehelyett meg lehetne állapítani egy fenntartható referenciaárat, amit a Romániai Gépjármű-biztosítók Irodája (BAAR) kötelezővé tehetne a biztosítótársaságok valamelyikének. Ez a referenciaár a közúti fuvarozók számára a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) honlapján decemberben közzétett 8609 lej lehetne, amit egy pénzügy tanácsadói cég számolt ki – javasolta a COTAR.
A szervezet szerint a határátkelési időt lerövidítő intézkedések az ellenőrzés optimalizálásával körülbelül három hónap alatt végrehajthatók. Nem tekintik viszont megoldásnak a piactorzító intézkedéseket. „Sajnos a kormánnyal ezekben a napokban tárgyaló küldöttség által javasolt öt intézkedés nem alkalmazható, amíg Románia az EU tagja, és köteles megfelelni az európai rendeleteknek és jogszabályoknak” – állapították meg közleményükben a fuvarozók képviselői.
A szállításügyi minisztérium képviselői szombat este négy órán keresztül tárgyaltak az országszerte forgalomlassítással tiltakozó közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségével. Az egyeztetések végén jegyzőkönyvet írtak alá a teljesíthető követelésekről.
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb, RCA) árát csökkentő intézkedéseken dolgozik a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) – jelentette be vasárnap hajnalban az intézmény elnöke a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségével tartott tárgyalások után.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!