Archív felvétel
A közúti fuvarozók és a gazdák folytatják a tiltakozó akcióikat, mert eredménytelenül zárultak a vasárnap délutáni tárgyalások a pénzügyminisztériumban.
2024. január 14., 18:392024. január 14., 18:39
2024. január 14., 22:402024. január 14., 22:40
„Nem született megállapodás, nem találtak megoldásokat a követeléseinkre. A tiltakozásunk addig folytatódik, amíg a hatóságok be nem látják, hogy képtelenek ezt az országot irányítani. Az összes kérésünket az Európai Bizottságra és a helyreállítási tervre hivatkozva hárították el”– jelentette ki a sajtónak a pénzügyminisztériumi tárgyalások után a mezőgazdasági termelők képviselője, Dănuţ Andruş.
Az Agerpres hírügynökség értesülései szerint többek között a visszaforgatott nyereség adómentességére és az adóeljárások egyszerűsítésére tettek javaslatot a vasárnap délutáni tárgyalásokon a pénzügyminisztérium képviselői a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségének. Kormányzati források szerint a találkozón elhangzott, hogy a pénzügyminisztérium és a mezőgazdasági tárcával partnerségben kidolgozná a helyi termelői tanúsítványok, illetve a mezőgazdasági és az élelmiszeripari beruházások jogi keretét, a szállításügyi minisztériummal partnerségben pedig az infrastrukturális beruházások jogi keretét.
A tárgyalásokra rálátó kormányzati források szerint a fuvarozók és a gazdák küldöttségének olyan követelései is voltak, amelyekről a kormánynak egyeztetnie kell az Európai Bizottsággal: különböző adókedvezményeket kértek, illetve el szerették volna érni, hogy mentesüljenek az üzemanyagok jövedéki adójának kifizetése alól.
A fuvarozók és a gazdák küldöttsége a találkozón felvetette a gabonaárral kapcsolatos kérdéseket, valamint kérte az igazoló dokumentumok nélkül elszámolható napidíjak megemelését. Ez utóbbi követelést a pénzügyminisztérium elutasította, arra hivatkozva, hogy kedvez az adóelkerülésnek.
Az Agerpres hírügynökség által idézett közleményben ugyanakkor a COTAR leszögezte: nem vett részt az ezekben a napokban zajló tüntetések szervezésében és a kormánnyal zajló egyeztetéseken sem.
„Álláspontunk szerint ezek a tiltakozások, még ha spontánok is, nem fajulhatnak anarchiává” – szögezték le.
A COTAR szerint a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb/RCA) árának befagyasztása még középtávon sem jelent megoldást, mert csődbe viszi a biztosítókat és ellentétes az uniós joggal. Ehelyett meg lehetne állapítani egy fenntartható referenciaárat, amit a Romániai Gépjármű-biztosítók Irodája (BAAR) kötelezővé tehetne a biztosítótársaságok valamelyikének. Ez a referenciaár a közúti fuvarozók számára a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) honlapján decemberben közzétett 8609 lej lehetne, amit egy pénzügy tanácsadói cég számolt ki – javasolta a COTAR.
A szervezet szerint a határátkelési időt lerövidítő intézkedések az ellenőrzés optimalizálásával körülbelül három hónap alatt végrehajthatók. Nem tekintik viszont megoldásnak a piactorzító intézkedéseket. „Sajnos a kormánnyal ezekben a napokban tárgyaló küldöttség által javasolt öt intézkedés nem alkalmazható, amíg Románia az EU tagja, és köteles megfelelni az európai rendeleteknek és jogszabályoknak” – állapították meg közleményükben a fuvarozók képviselői.
A szállításügyi minisztérium képviselői szombat este négy órán keresztül tárgyaltak az országszerte forgalomlassítással tiltakozó közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségével. Az egyeztetések végén jegyzőkönyvet írtak alá a teljesíthető követelésekről.
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb, RCA) árát csökkentő intézkedéseken dolgozik a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) – jelentette be vasárnap hajnalban az intézmény elnöke a közúti fuvarozók és a gazdák küldöttségével tartott tárgyalások után.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!