2011. május 05., 14:412011. május 05., 14:41
Az egyenként 700 megawatt termelési kapacitásúra tervezett két reaktor építését a több külföldi vállalat által létrehozott Energonuclear vegyes vállalat felügyeli, amelyben a román államnak jelenleg 85 százalékos részesedése van. A román állam a következő időszakban 40 százalékra tervezi csökkenteni tulajdoni hányadát, mivel nincs elég pénze arra, hogy fedezze a többségi tulajdonosként rá háruló költségeket.
Problémát jelent ugyanakkor, hogy a kormánynak új befektetőket kell keresnie, mivel az eredetileg hat partner közül négy - a francia GDF Suez, a német RWE, a cseh CEZ, valamint a spanyol Iberdola - visszalépett.
A „bennmaradt” partnerek az olasz Enel, és az ArcelorMittal romániai leányvállalata, ezek mellé jelentkeztek most dél-koreai, kínai, orosz, és amerikai cégek - közölte a gazdasági minisztérium.
A cernavodai erőmű építése 30 évvel ezelőtt kezdődött meg, az első reaktor blokk 1996-ban, a második pedig 2007-ben kezdte meg az áramtermelést. Az erőműnek jelenleg két, 706 megawattos reaktora működik, amely a román áramtermelés körülbelül ötödét adja.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!