A biztosítás drágulásától tartanak a fuvarozók, az új uniós irányelv mellőzését kérik a kormánytól

A biztosítás drágulásától tartanak a fuvarozók, az új uniós irányelv mellőzését kérik a kormánytól

Különutasok. Egyre gyakrabban előfordul, hogy a biztosító hetekig rá se néz a kárt szenvedett gépkocsira

Fotó: 123RF

Nem tetszik a Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra vonatkozó európai uniós irányelv, ezért azt kérik a román kormánytól, hogy ne ültesse azt gyakorlatba. Holott – mint a Krónika által megkeresett szakértő is leszögezte – az irányelvek kötelezőek. Biró Albin szerint ugyanakkor az a legfontosabb, hogy a biztosítótársaságoknak legyen annyi pénzük, amiből fizetni tudják a kártalanításokat.

Bíró Blanka

2019. október 12., 08:532019. október 12., 08:53

2019. október 12., 08:552019. október 12., 08:55

Ellenszegül a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra (kgfb/RCA) vonatkozó törvény módosításának a Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR), holott azt európai uniós irányelv írja elő. Közleményükben a fuvarozók azzal érvelnek, hogy a jogszabály módosítása súlyos aránytalanságokat okoz, és ennek következményeként mind a 8,2 millió, Romániában beíratott gépkocsi kötelező biztosítása jelentősen megdrágul, függetlenül attól, hogy a tulajdonos magánszemély vagy cég.

Indoklás nélküli drágítástól tartanak

Az UNTRR közleményében emlékeztet, hogy a 2017/132-es törvényt módosító tervezetben az szerepel, hogy a biztosítók már nem csak 25 százalékos járulékos költséget számolhatnak el a kötvény árába, a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) már nem lenne köteles szabályozni a díjszabás kiszámításának módját.

A fuvarozók szerint ha a módosítások életbe lépnek, a biztosítótársaságok minden indoklás nélkül növelhetik az árakat.

A szövetség azzal érvel, hogy ha nincsenek szigorú szabályozások, a biztosítótársaságok megegyeznek a díjszabásokról, tehát azokat már úgysem a piac szabályozza.

Szerintük a korábbi gyakorlat is ezt bizonyítja, hiszen a Versenytanács már összesen több mint 53 millió eurós bírsággal sújtotta a biztosítókat. A szövetség azt kéri, a Versenytanács hozza nyilvánosságra végleges jelentését, hogy a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) azzal tudjon érvelni az Európai Bizottság előtt a piac liberalizálása ellen. A fuvarozók arra is kitérnek, hogy a 2017-ben bevezetett szabályozás óta tíz év után először a kgfb piaca nyereséges.

Mindezt figyelembe véve kérik a kormánytól, hogy ne módosítsa a törvényt az európai irányelv mentén, küldjön az Európai Bizottságnak egy átfogó elemzést a helyzetről, és magyarázza el, hogy a törvényt nem kell módosítani, mert azzal visszatérnének a 2015–2016 közötti „válságos állapotokhoz”. Közben

az Európai Bizottság már tavaly megkezdte a kötelezettségszegési eljárást Románia ellen, a kötelező gépjármű-biztosítást szabályozó jogszabály rendellenességei miatt,

júliusban két hónapos határidőt adott az országnak, hogy a törvényeket összhangba hozza az európai elvárásokkal. Ennek következményeként kezdeményezte múlt hónapban a pénzügyminisztérium a törvény módosítását

A legfontosabb a károk megtérítése

„Az uniós irányelvek arra vonatkoznak, hogy a biztosítások piacába nem szabad beavatkozni, mert az előre nem látható kockázatokkal jár” – szögezte le a Krónika kérdésére Biró Albin biztosítási szakértő.

Idézet
Abszurd kérés, meredek javaslat, hogy egy érdekcsoport, ez esetben a fuvarozók, arra kérik a kormányt, ne tartsa be az irányelveket, hiszen Románia tizenkét éve tagja az Európai Uniónak, a vállalásokat tartani kell, különben következik a kötelezettségszegési eljárás. Nagy hibát követne el a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság és a kormány, ha egy ilyen kérésre rábólint”

– részletezte Biró Albin. A pénzügyi felügyelet volt tagja szerint ez ahhoz hasonlatos, mintha az edző a mérkőzés közben azt kérné a bírótól, rájuk ne vonatkozzanak a labdarúgás szabályai, mert nem értenek egyet azokkal. A szakember kiemelte: azokon a területeken – ilyen a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás is – ahol egyértelmű összefüggés van az EU tagországainak rendszerei között, nem lehetnek „különutasok”. Biró Albin úgy véli,

a fuvarozók azon „buzdultak fel”, hogy korábban tüntetésekkel fenyegetőzve elérték, a kormány „úgy írja a törvényt, ahogy ők diktálták”

. Akkor sok minden belekerült a jogszabályba, ami ártott a biztosítási rendszernek, és amit nem is lehetett betartani, így utólag módosítani kellett, például azt, hogy egy hónapra is lehessen kötelező biztosítási kötvényt vásárolni. Amikor felső értéket szabtak meg a díjszabásnak, tulajdonképpen elérték a céljukat, hiszen a teherautók és az autóbuszok biztosítása lecsökkent, viszont minden többi más gépjármű esetében magasabb volt a határérték, mint a korábbi piaci ár, és ez feltornázta az árakat.

A szabályozás egy fél évig volt érvényes, de akkor megnőtt a biztosítótársaságok bevétele, hiszen a teherautók után csökkent ugyan a díjszabás, de minden más kategória esetében növekedett. Az országban bejegyzett mintegy 400 ezer teherautó a teljes autópark mintegy 3 százaléka, tehát ez nem befolyásolja jelentős mértékben a biztosítótársaságok teljes bevételét, különösképpen ha minden más kategória esetében növelik az árakat – irányította rá figyelmünket a szakember.

Galéria

A fuvarozók elérték céljukat: a teherautók és az autóbuszok biztosítási díja csökkent

Idézet
Nem értem, miért aggódnak. Az árakat a piac szabályozza, a kötelező felelősségbiztosítás esetében az a legfontosabb, hogy a biztosítónak legyen annyi bevétele, hogy ki tudja fizetni a károkat”

– részletezte Biró Albin. Emlékeztetett, amikor a rosszul fizető két társaság csődbe jutott és a biztosítási alapból kifizették az elmaradásokat, a piac fellélegzett, gördülékenyen működtek a kifizetések. Most újra akadozik a kártalanítás, egyre gyakrabban előfordul, hogy hetekig rá sem néznek a gépkocsira, nem mérik fel a kárt, próbálnak lefaragni a kártalanítás értékéből, vagy nem is fizetnek.

„Ezt a helyzetet kell kivédeni” – szögezte le Biró Albin, rámutatva, az irányelv szerint a biztosítótársaságoknak semmilyen jelentési vagy elszámolási kötelezettségük nincs, csak arra vonatkozóan, hogy a kiszámolt díjszabásokat hozzák nyilvánosságra, hogy azok elérhetőek, és összehasonlíthatóak legyenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele