Különutasok. Egyre gyakrabban előfordul, hogy a biztosító hetekig rá se néz a kárt szenvedett gépkocsira
Fotó: 123RF
Nem tetszik a Közúti Fuvarozók Országos Szövetségének (UNTRR) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra vonatkozó európai uniós irányelv, ezért azt kérik a román kormánytól, hogy ne ültesse azt gyakorlatba. Holott – mint a Krónika által megkeresett szakértő is leszögezte – az irányelvek kötelezőek. Biró Albin szerint ugyanakkor az a legfontosabb, hogy a biztosítótársaságoknak legyen annyi pénzük, amiből fizetni tudják a kártalanításokat.
2019. október 12., 08:532019. október 12., 08:53
2019. október 12., 08:552019. október 12., 08:55
Ellenszegül a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításra (kgfb/RCA) vonatkozó törvény módosításának a Közúti Fuvarozók Országos Szövetsége (UNTRR), holott azt európai uniós irányelv írja elő. Közleményükben a fuvarozók azzal érvelnek, hogy a jogszabály módosítása súlyos aránytalanságokat okoz, és ennek következményeként mind a 8,2 millió, Romániában beíratott gépkocsi kötelező biztosítása jelentősen megdrágul, függetlenül attól, hogy a tulajdonos magánszemély vagy cég.
Az UNTRR közleményében emlékeztet, hogy a 2017/132-es törvényt módosító tervezetben az szerepel, hogy a biztosítók már nem csak 25 százalékos járulékos költséget számolhatnak el a kötvény árába, a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) már nem lenne köteles szabályozni a díjszabás kiszámításának módját.
A szövetség azzal érvel, hogy ha nincsenek szigorú szabályozások, a biztosítótársaságok megegyeznek a díjszabásokról, tehát azokat már úgysem a piac szabályozza.
Szerintük a korábbi gyakorlat is ezt bizonyítja, hiszen a Versenytanács már összesen több mint 53 millió eurós bírsággal sújtotta a biztosítókat. A szövetség azt kéri, a Versenytanács hozza nyilvánosságra végleges jelentését, hogy a Pénzügyi Felügyeleti Hatóság (ASF) azzal tudjon érvelni az Európai Bizottság előtt a piac liberalizálása ellen. A fuvarozók arra is kitérnek, hogy a 2017-ben bevezetett szabályozás óta tíz év után először a kgfb piaca nyereséges.
Mindezt figyelembe véve kérik a kormánytól, hogy ne módosítsa a törvényt az európai irányelv mentén, küldjön az Európai Bizottságnak egy átfogó elemzést a helyzetről, és magyarázza el, hogy a törvényt nem kell módosítani, mert azzal visszatérnének a 2015–2016 közötti „válságos állapotokhoz”. Közben
júliusban két hónapos határidőt adott az országnak, hogy a törvényeket összhangba hozza az európai elvárásokkal. Ennek következményeként kezdeményezte múlt hónapban a pénzügyminisztérium a törvény módosítását
„Az uniós irányelvek arra vonatkoznak, hogy a biztosítások piacába nem szabad beavatkozni, mert az előre nem látható kockázatokkal jár” – szögezte le a Krónika kérdésére Biró Albin biztosítási szakértő.
– részletezte Biró Albin. A pénzügyi felügyelet volt tagja szerint ez ahhoz hasonlatos, mintha az edző a mérkőzés közben azt kérné a bírótól, rájuk ne vonatkozzanak a labdarúgás szabályai, mert nem értenek egyet azokkal. A szakember kiemelte: azokon a területeken – ilyen a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás is – ahol egyértelmű összefüggés van az EU tagországainak rendszerei között, nem lehetnek „különutasok”. Biró Albin úgy véli,
. Akkor sok minden belekerült a jogszabályba, ami ártott a biztosítási rendszernek, és amit nem is lehetett betartani, így utólag módosítani kellett, például azt, hogy egy hónapra is lehessen kötelező biztosítási kötvényt vásárolni. Amikor felső értéket szabtak meg a díjszabásnak, tulajdonképpen elérték a céljukat, hiszen a teherautók és az autóbuszok biztosítása lecsökkent, viszont minden többi más gépjármű esetében magasabb volt a határérték, mint a korábbi piaci ár, és ez feltornázta az árakat.
A szabályozás egy fél évig volt érvényes, de akkor megnőtt a biztosítótársaságok bevétele, hiszen a teherautók után csökkent ugyan a díjszabás, de minden más kategória esetében növekedett. Az országban bejegyzett mintegy 400 ezer teherautó a teljes autópark mintegy 3 százaléka, tehát ez nem befolyásolja jelentős mértékben a biztosítótársaságok teljes bevételét, különösképpen ha minden más kategória esetében növelik az árakat – irányította rá figyelmünket a szakember.
A fuvarozók elérték céljukat: a teherautók és az autóbuszok biztosítási díja csökkent
– részletezte Biró Albin. Emlékeztetett, amikor a rosszul fizető két társaság csődbe jutott és a biztosítási alapból kifizették az elmaradásokat, a piac fellélegzett, gördülékenyen működtek a kifizetések. Most újra akadozik a kártalanítás, egyre gyakrabban előfordul, hogy hetekig rá sem néznek a gépkocsira, nem mérik fel a kárt, próbálnak lefaragni a kártalanítás értékéből, vagy nem is fizetnek.
„Ezt a helyzetet kell kivédeni” – szögezte le Biró Albin, rámutatva, az irányelv szerint a biztosítótársaságoknak semmilyen jelentési vagy elszámolási kötelezettségük nincs, csak arra vonatkozóan, hogy a kiszámolt díjszabásokat hozzák nyilvánosságra, hogy azok elérhetőek, és összehasonlíthatóak legyenek.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!