Fotó: A szerző felvétele
2011. január 07., 10:212011. január 07., 10:21
A szűrő próbaüzemeltetése négy hónapig tart majd. Ezután az eddiginél is jelentősebben javulni fog a város levegőjének minősége – nyilatkozták a cég képviselői egy nyilvános vitafórumon. A Máramaros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjének egyelőre fenntartásai vannak az új szűrőberendezés hatékonyságát illetően.
„Lengyelországba exportálunk, onnan is hozzuk a nyersanyagot, az ólomércet” – tudtuk meg Szilágyi Zoltán igazgatóhelyettestől. A gyárterületen való rövid látogatásunk alkalmával a 20 évvel ezelőtti állapotokat ecsetelte Szilágyi, amikor a maival ellentétben például az ólomérc égetésénél nem lehetett maszk nélkül bent lenni, annyira csípős volt a gáz. Azt is megtudtuk, hogy akkoriban a gyár területén araszos volt a por. Most korszerű berendezés szűri meg azt, az esetleg még leszálló szemcséket pedig naponta többször felporszívózzák. Egyes gyárrészlegeken most még érezni lehet a kén-dioxid gázt – mutatott rá az igazgatóhelyettes, ám a szűrőberendezés végleges üzembe helyezésével a szag teljesen eltűnik majd. „Az üzem egyébként 90 százalékban automatizált. Állandóan monitorozzuk a kén-dioxid-, por-, illetve ólomkibocsátást. A kén-dioxidnál például átlag 1250 mg/köbméter a megengedett határérték. Ezeket az értékeket továbbítjuk a megyei környezetvédelmi ügynökségnek” – nyilatkozta a Romplumb mérnöke. Ottjártunkkor éppen 643 mg/köbméter volt a kén-dioxid kibocsátása. Az új szűrőberendezés végleges üzembe helyezésével ez 300-ra csökken majd. Az üzem területét rondító régi szűrőket már nem használják, ám lebontásukra vagy éppen felrobbantásukra még nincs anyagi fedezete a cégnek. A kén-dioxidot megszűrő berendezés 2 millió euróba került. Ennek környezetvédelmi elfogadására vár most a vállalat. „Hideg és meleg környezetben egyaránt végzünk technológiai próbákat. Reméljük, hogy négy hónap után teljesen működőképes lesz a szűrő, megfelelő időjárási viszonyok esetén akár hamarabb is. Ezzel a beruházással garantáltan nem károsodik majd tovább Nagybánya környezete” – biztosított a nyilvános vitafórumon Vasile Uţă, a Romplumb vállalat igazgatója. Rámutatott még arra is, hogy a veszélyes és nem veszélyes hulladékokat egyaránt szinte 100 százalékban újrahasznosítják a gyártás folyamán. Másokat ideiglenesen tárolnak. A hátramaradt salakot például kitűnően föl lehet használni az útépítésben. A világ fejlett országaiban már hagyománya van, hogy a salakot belekeverik az aszfaltba. Mi megpróbáljuk ezt a technológiát Romániában is megismertetni – magyarázta a vezérigazgató.
A fórumon megjelent több tucatnyi ember véleménye eltérő volt. Volt, aki régi munkásaként támogatni jött a Romplumbot, hogy az megkaphassa az új környezetvédelmi engedélyt, és hogy megmaradjanak a munkahelyek. Volt olyan is, aki szomorúbb emlékeket idézett föl. „1988-ban, amikor Felsővisóról Nagybányára kerültem kilencedik osztályba, fociztunk a tornaórán, többször megállítottuk a meccset, mert a sárga por okozta köd pár méteresre csökkentette a látótávolságot. Aztán a fogaim már az első évharmad után rohamosan elkezdtek szuvasodni” – emlékezik vissza egy, a közmeghallgatáson megjelent nagybányai lakos. Mások arra voltak kíváncsiak, hogy a projektet kivitelező cég valóban elismert szakemberekkel dolgozott-e. Egy önkormányzati képviselő azt a kérdést szegezte a vitát moderáló kolozsvári környezetvédelmi ügynökség igazgatójának, hogy az engedély kibocsátásánál figyelembe veszik-e a tavaly július 25-én megtartott, egyébként meghiúsult referendum eredményét, ahol a szavazók 95 százaléka az ólomgyártás betiltása mellett foglalt állást, amely a Romplumb bezárását vonná maga után. A népszavazáson egyébként alig több mint 10 százalékos volt a részvételi arány, így azt érvénytelennek minősítették. Az ügynökség igazgatója szerint csak azt veszik majd figyelembe, hogy a szűrőberendezés valóban megfelel minden európai szabványnak. A Máramaros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője egyelőre kételkedik a kén-dioxid-szűrő teljes hatékonyságában. „Vannak bizonyos megengedett határértékek a levegőben. Az a fontos, hogy amikor a mérgező gáz, az ólom eléri a föld szintjét vagy a belélegzett levegőt, maradjon meg a megengedett határértéken belül, például ne lépjen túl az éves 0,5 mg/köbméter átlagot. Ha túllépi, az komoly gondot jelent” – fogalmazott Viorel Iancu, a Máramaros Megyei Környezetvédelmi Ügynökség igazgatója. A projektfelelős biztosította a jelenlévőket, hogy a szűrőberendezés hatékonyan megszűri majd mind a kén-dioxid, mind az ólom kibocsátását. Ha mégsem így történne, s nem kapnák meg a szükséges engedélyt, 660 személy kerülne utcára.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.