Fotó: Jakab Mónika
A jelenlegi 2550 lejről 3000 lejre tervezi emelni januártól a bruttó minimálbért a bukaresti kormány, az összegből pedig 200 lej után a munkáltatónak nem kellene adót és járulékot is fizetnie – ezzel a javaslattal álltak szerdán a szakszervezetek és a munkáltatók elé a Ciucă-kabinet képviselői.
2022. november 17., 08:062022. november 17., 08:06
Mint ismeretes, jelenleg is létezik egy 200 lejes összeg, amely adómentes, ám ez csak abban az esetben, ha a cég a minimálbér felett biztosítja ezt. A Profit.ro politikai forrásokra hivatkozva szerdán azt írta, felmerült annak a lehetősége is, hogy ezt a verziót is fenntartják, amivel 400 lejre nőne az adómentes összeg egy bruttó 3200 lejes fizetés esetében.
A többiek különböző konstrukciókkal rukkoltak elő, amely szerintük méltányosabb lenne mind a minimálbért, mind az annál nem sokkal keresők számára.
A munkáltatók eközben elfogadták a 3000 lejes bruttó összeget, azt kérték viszont, hogy ne 2800 lejnél, hanem a jelenlegi 2550 lejnél húzzák meg azt a szintet, amely fölött nem kell adózni és járulékot fizetni.
– érvelt a javaslat mellett Florin Jianu, a kis- és középvállalkozások országos tanácsának (CNIPMMR) elnöke. A minimálbér-emelés fejében a munkavállalói szövetség az energiaárak ellenőrzés alatt tartását kérte a kormánytól, hogy a kkv-k veszteségeit kompenzálni lehessen addig is, amíg az új szabályozás január elsején hatályba lép.
Radu Burnete, a Concordia munkáltatói szövetség vezérigazgatója közölte: az általa képviselt munkáltatók is egyetértenek a minimálbér növelésének szükségességével. Javaslatuk szerint azonban
Marius Budăi munkaügyi miniszter kijelentette kedden, hogy 2023. január elsejétől nőnek a nyugdíjak, az emelés mértékéről a kormánykoalícióban döntenek.
A szerdai találkozón nem született döntés, a felek a jövő hét elején ismét tárgyalóasztalhoz ülnek. „Az érdekegyeztető tanácsban tett javaslatok továbbra is megfontolás tárgyát képezik, és a 2023-as bruttó minimálbér szintjéről szóló döntés alapját fogják képezni; e kérdésről a jövő hét elején tartanak egy újabb megbeszélést” – áll a kormány által a találkozót követően kiadott közleményben.
A jelenleg 2550 lejes romániai bruttó minimálbér németországi mintára történő megemelését kéri a hatóságoktól az Alfa Kartell.
Jelen pillanatban nagyjából 1,3 romániai alkalmazott kap minimálbért, ami nettó értékben 1491 lejt jelent.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!