Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Az áprilisi 13,8 százalékról 14,5 százalékra nőtt az éves inflációs ráta Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból. A fölgáz drágult a legnagyobb mértékben, az élelmiszerek közül pedig a burgonya és az étolaj.
2022. június 10., 10:322022. június 10., 10:32
2022. június 10., 10:402022. június 10., 10:40
A friss statisztika szerint decemberhez képest 9,15 volt a fogyasztói árindex, áprilishoz mérten 1,18 százalékkal nőtt az infláció májusban.
Éves összehasonlításban a nem élelmiszerek drágultak leginkább, 17,18 százalékkal, az élelmiszerek 14,25 százalékkal kerültek többe, míg a szolgáltatások fogyasztói ára 7,47 százalékkal emelkedett.
A földgáz ára 86,7 százalékkal nőtt, az üzemanyagoké 38 százalékkal, a villamosenergiáé pedig 18 százalékkal nőtt egy év alatt.
Ami a szolgáltatásokat illeti, a repülőjegyért több mint 20 százalékkal kell magasabb árat fizetni, mint egy éve, a víz és csatornázás, valamint a köztisztaság díja is 18 százalékkal meghaladó ütemben drágult.
Amint arról korábban beszámoltunk, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa május eleji monetáris politikai ülésén 75 bázisponttal, 3,75 százalékra emelte a román alapkamatot. Ezt megelőzően április elején növelték 50 bázisponttal 3 százalékra, február elején pedig szintén 50 bázisponttal 2,5 százalékról 3 százalékra az irányadó rátát. A központi bank ugyanakkor jelentősen növelte az inflációra vonatkozó korábbi prognózisát, így az idei év végén 12,5 százalékos fogyasztói árindexre számít a februárban várt 9,6 százalékkal szemben. 2023 végén 6,7 százalék inflációra számítanak, míg februárban 3,2 százalékot prognosztizáltak.
Folytatódik az üzemanyagok drágulása Romániában, szerdán is szinte valamennyi olajipari társaság töltőállomásainál nőtt a benzin és a gázolaj ára.
Az Európai Unió keleti tagállamait sújtja leginkább az élelmiszerek drágulása – mutatta ki a német szövetségi statisztikai hivatal (Destatis) egy szerdán ismertetett elemzésében.
A Bukaresti Értéktőzsde mínuszban nyitotta a hétfői kereskedést, az összes index esett, miután az elnökválasztás első fordulójának eredményei alapján, hatalmas meglepetésre az oroszbarátként számontartott Călin Georgescu került az első helyre.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
szóljon hozzá!