Sűrű fociprogram, súlyos sérülésekkel: az erőnléti edzőkre most még nagyobb felelősség hárul

Jelentősen megnőtt a sérülések kockázata a futballpályákon •  Fotó: Pixabay

Jelentősen megnőtt a sérülések kockázata a futballpályákon

Fotó: Pixabay

A futball visszatért, de a mostani erőltetett menetben a labdarúgók fokozott sérülésveszélynek vannak kitéve. Lélektani háttérről, a megfelelő bemelegítés, levezetés és regeneráció, valamint a stábtagok közötti csapatmunka fontosságáról beszélgettünk Tóth Emese Katalinnal, a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia fizioterapeutájával. A budapesti Semmelweis Egyetemen diplomázott gyógytornász úgy véli, ebben az időszakban sokkal nagyobb felelősség hárul az erőnléti edzőkre, mint korábban.

2020. június 24., 17:442020. június 24., 17:44

A koronavírus-járvány miatt márciusban félbeszakadt labdarúgó-bajnokságok zöme, így a román élvonal is csak három hónapos kényszerszünet után folytatódhatott. Egyes csapatokra, mint például az alsóházi rájátszás mellett a Román Kupában is érdekelt Sepsi OSK-ra bő hónap alatt tizenöt mérkőzés vár – itt megelőlegezzük, hogy a háromszéki piros-fehérek a Jászvásári Polit kiejtve bejutnak a kupadöntőbe.

A három-négy naponta ismétlődő meccsterhelés nemcsak a labdarúgókat, hanem az edzői és a háttérstáb tagjait is komoly kihívás elé állítja.

A futballisták nyilvánvalóan nincsenek a legjobb erőnléti állapotban, nem is lehetnek, mivel az otthonról végzett edzések elégtelennek bizonyultak a tavaszi forma visszanyeréséhez. Ehhez sokkal több időre lett volna szükség, mint a csapatok rendelkezésére álló négy hét, amikor már közösen végezhették a gyakorlatokat.

Másfelől, mint mindenki mást, a mögöttünk hagyott nehéz időszak a sportolókat is megviselhette, ami azért érdekes szempont, mert a sportsérülések hátterében akár mentális okok is állhatnak, mint a dekoncentráltság vagy a feszült idegi állapot – hívta fel figyelmünket az általunk megkérdezett szakember. Tóth Emese Katalin, a Székelyföldi Labdarúgó Akadémia jelenleg gyermeknevelési szabadságon lévő fizioterapeutája szerint kellő odafigyeléssel a sérülések bizonyos fajtái elkerülhetők.

Csak csapatban lehet

„Ebben az időszakban kiemelkedően fontos a csapatmunka, én alapvetően is ebben hiszek, hogy egy profi labdarúgóklubnál minden szakembernek bele kell adnia a tudását a közösbe. Az edzőnek figyelembe kell vennie, amit az erőnléti edző, a gyógytornász vagy a pszichológus tanácsol, mivel a sérülések eredete nemcsak fizikai, hanem pszichés fáradtság is lehet. Mivel a labdarúgók egészségi állapotát folyamatosan mérik, a mai módszerekkel már tudományosan bizonyítható, hogy egy bizonyos sportoló mentálisan ki van-e fáradva vagy sem.

Idézet
Szintén komoly tudománya van az edzéselméletnek, ha a rendelkezésre álló adatok alapján dobják harcba a versenyzőket, akkor az izomsérülések többségét el lehet kerülni”

– tudtuk meg a gyógytornásztól, aki hozzátette, a sportolóknál rutinként kellene működnie a reggeli pulzusmérésnek, amelynek szerinte nagyon fontos szerepe van.

A folyamatos monitorozás mellett a sérülések kockázatának csökkentése érdekében nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő bemelegítésre, a levezetésre, valamint a regenerációra is. „A labdarúgásban posztspecifikus bemelegítő gyakorlatok vannak, mert egy csatárnak más képességek kellenek, mint egy hátvédnek. Rendkívül fontos a meccsek utáni levezetés, nyújtás, egyéb regenerációs programok, attól függően, hogy ki mennyi időt töltött a pályán, majd a játékosnak meg kell kapnia a kellő mennyiségű pihenőt. A mérkőzések utáni regenerációnak nagy szerepe van, most nem az a cél, hogy két mérkőzés között még két kemény edzés következzen, mivel így növelnék a sérülés veszélyét.

Idézet
Jelenleg minden csapat gatyaállapotban van, az edzőknek pedig észszerűen kell eljárniuk és sokat kell forgatniuk az embereket.

Úgy vélem, az erőnléti edzőkre most háromszor annyi felelősség hárul, hogy megfelelően ki tudjanak állni az esetlegesen túlfáradt sportolókért” – nyilatkozta lapunknak a szakember, aki a sérülések típusairól is beszélt.

„A szervezet nem felejt, csak kompenzál”

„Ha bekövetkezik a sérülés, akkor jön a háttérstáb, a gyógytornász, a masszőr, a pszichológus, hogy esetenként akár egyik meccsről a másikra összekalapálják a sportolót. Amennyiben a bajnoki cím a tét, egy kisebb sérülést össze lehet rakni, utána viszont kell időt szánni a teljes gyógyulásra, hiszen a szervezet nem felejt, csak kompenzál.

Idézet
Leegyszerűsítve a sérüléseket alapvetően két típusra bontjuk, vannak a kontakt meg a nem kontakt sérülések.

Előbbieknél olyan esetekre kell gondolni, mint amikor a labdarúgó beakasztja a lábát, átesik az ellenfelén, ketten rúgnak egyszerre a labdába, vagy egymást találják el szerencsétlenül. Itt az is lényeges, hogy a mérkőzés melyik szakaszában történt a baj, mert ha a meccs végén, akkor már a kifáradásfaktor is benne van. A nem kontakt sérülések esetében is a kifáradásos tünetek jelentkeznek, amikor például a szén-dioxid-koncentráció megnő a szervezetben és lassul a reakcióidő. Ilyenkor a hirtelen irányváltásnál már nem úgy reagál az alsó végtag, az agy egy mikroszekundummal később adja ki a parancsot, és könnyen bekövetkezhet a sérülés. A labdarúgók esetében leggyakrabban a hátsó combizom, a combközelítő izom, illetve a csípő és lágyék tájéka szenved sérülést, ezenkívül még a boka és a térd, ami nagyon ki van téve a veszélynek” – összegzett Tóth Emese.

Véget ért a szezonjuk

A bajnokságok újraindulását megelőzően a játékosok, az edzők, de még a tulajdonosok is aggodalmuknak adtak hangot a várható sérülésveszély miatt.

Félelmük sajnos beigazolódni látszik, hiszen a mostani sűrű program mellett sok súlyos sérülésről és ezzel párhuzamosan hosszú kihagyásokról lehet olvasni.

A labdarúgó 1. Liga első rangadóján, amelyet a CFR és az FCSB játszott Kolozsváron, a bukaresti csapatból egy csapásra két játékos, Dragoș Nedelcu és Lucian Filip is hónapokra kidőlt, mindkettejüknek a keresztszalag szakadt el a térdükben. Ugyancsak térdsérülés miatt ért véget Florin Andone, a Brightontól a Galatasaraynál kölcsönben szereplő román válogatott csatár szezonja.

A korábbi török szövetségi kapitány, Fatih Terim ráadásul uruguayi kapusát, Fernando Muslerát is hosszú időre elveszítette a Rizespor elleni, amúgy is vereséggel zárult bajnokin. Muslera lába két helyen is eltört, a napokban pedig az Arsenal kapuját őrző Bernd Lenónak kellett elhagynia hordágyon a pályát egy szerencsétlen földet érés következtében – a német kapus aligha védhet már a mostani szezonban…

Marad az öt csere?

Noha minden sérülést nyilvánvalóan nem lehet az új típusú koronavírus számlájára írni, a több hónapos kihagyással jelentősen megnőtt a sérülések kockázata. Mint ismert, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) kérésére a sportág szabályalkotó testülete, az IFAB, amelyben egyébként a brit futballszövetségek képviselői vannak többségben, ideiglenes módosítást vezetett be a cserelehetőségek számára vonatkozóan. Az új szabályt, amelynek értelmében az edzők egy-egy mérkőzés során akár ötször is változtathatnak csapatuk összeállításán – ha ezt három játékmegszakítás mellett teszik –, az általunk követett bajnokságok mindegyikében bevezették.

Elképzelhető, hogy a szabálymódosítás a következő idényben is érvényben marad, miután a szezon átszervezésével a szokásosnál is rövidebb lesz a nyári szünet, így a játékosoknak kevés idejük marad a pihenésre.

Angliában egyébként Gordon Taylor, a profi labdarúgók szervezetének (PFA) ügyvezető igazgatója azt javasolta, hogy a játékosok védelme érdekében rövidítsék le a félidőket, de a korábbi szélső felvetése végül nem is került napirendre a Premier League-ben.

 Orbán Zsolt

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot június 23-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei