Erdélyi lakoma a Pávában: ezért lett szerelmes Mautner Zsófi gasztronómiánkba

Olyan szenvedéllyel beszél, amint ahogyan főz: Mautner Zsófi húsz éve szeretett bele a térség gasztronómiájába •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Olyan szenvedéllyel beszél, amint ahogyan főz: Mautner Zsófi húsz éve szeretett bele a térség gasztronómiájába

Fotó: Erdély Bálint Előd

Gasztrokaland a javából, amikor hagyományos receptek új köntöst, küllemet kapnak. Főként ha ezek az erdélyi gasztronómia még számunka is ismeretlen kincsei. Néha ugyanis külső szem kell ahhoz, hogy felismerjük saját adottságainkat, kincseinket – vallja Mautner Zsófi, aki mintegy húsz éve szerelmesedett bele az erdélyi gasztronómiába.

Kovács Eszter

2020. március 23., 09:292020. március 23., 09:29

Kövi Pál neve sajnos még mindig sokaknak túl keveset mond: az erdélyi és székelyföldi gasztronómia nagykövetének ikonikus recepteskönyve, az Erdélyi lakoma az 1980-as években jelent meg először.

Kövi Orbán Balázs-i módszerekkel, házról házra, tűzhelytől tűzhelyig járva gyűjtötte össze a térség jellegzetes receptjeit.

A Kriterion Kiadó gondozásában megjelent első kötetet szülei könyvespolcáról emelte le mintegy húsz éve Mautner Zsófi: a magyarországi gasztroblogger, műsorvezető és szakácskönyvszerző akkor beleszeretett az Erdélyi lakomába. És a szenvedély azóta sem látszik lankadni.

Nemrég másodszor járt Székelyföldön, egy olyan ételsort mutatva be a helyieknek, amely mintegy étvágy- és kíváncsisággerjesztő. „Kövi Pál Erdély lakomája számos séfet és gasztronómiai szakembert inspirált.

Idézet
Nemcsak az egyik legfontosabb kelet-közép-európai szakácskönyv, hanem letehetetlen kulináris és irodalmi értékű regény.

Körülbelül húsz éve az éjjeliszekrényemen van, amikor egy kis szellemi táplálékra van szükségem, sokat lapozgatom. Tíz éve arról álmodozom, hogy ennek a kulináris részét fel tudjuk újítani, hogy azok a mai kontextusban megállják a helyüket: tartva az eredeti szellemiségüket, a tálalást, prezentációt és az ételleírások pontosságát módosítva csak” – mondta el Mautner Zsófi a székelyudvarhelyi Páva Étteremben megtartott, Erdélyi lakoma nevű tematikus esten.

A járványügyi intézkedések miatt szűkre szabott összejövetel nem az első tematikus vacsora az étteremben: Mautner Zsófi legutóbb Bíró Lajos séffel járt itt, de a Pávában számos neves borász, szakács, gasztronómiai szakember is megfordult már. A hasonló tematikus estek sora folytatódik – biztattak a tulajdonosok –, akkor is, ha a járványügyi intézkedések idejére az étterem bezárja kapuit.

Mautner Zsófi feltett szándéka a világ gasztrotérképére helyezni Erdélyt •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Mautner Zsófi feltett szándéka a világ gasztrotérképére helyezni Erdélyt

Fotó: Erdély Bálint Előd

A menüről

A könyv egyik legfantasztikusabb adottsága – magyarázta a gasztroszakember –, hogy az erdélyi konyha hihetetlen sokszínűségét mutatja be, de ugyanakkor az egyszerűségét is illusztrálja. Az est menüsorában tehát ezt a sokszínűséget igyekezett bemutatni Mautner Zsófi és csapata:

előételnek zsidótojást és tepertőkrémet, majd örmény töltött hagymát szervíroztak, amelyet a szász tormaleves majd a szatmári csólent követett, végül desszertként baklavát és örmény mézes pogácsát kóstolhattak a vendégek.

A felszolgált receptek csupán töredékét képezik a Mautner Zsófi által a Kövi-kötetből feldolgozottaknak, a terv ugyanis az, hogy az Erdélyi lakomát újra kiadják, ezúttal album formájában.

„Több kiadása is van a kötetnek, tavaly például Cserna-Szabó András szerkesztésében jelent meg egy változat, amelyben csak az irodalmi rész van benne, a receptek nincsenek. Az én álmom az, hogy egy olyan kötetet csináljunk, amely a következő fél évszázadra méltó helyére emeli Kövi Pál személyét. A tervek szerint karácsonyra Cserna-Szabó szerkesztett változatát és az én újrakészített receptjeimet összetesszük, és egy szép albumot szeretnénk kiadni” – árulta el a szakember.

Az első számú küldetés tehát az – tette hozzá –, hogy Kövi Pál munkássága Erdélyben is ismertté váljon. A második kiemelt cél pedig méltó helyére emelni a székelyföldi, erdélyi gasztronómiát, úgymond felhelyezni a világ gasztrotérképére.

Zsidótojás

Hozzávalók: 6 kemény tojás, 1 egész hagyma finomra aprítva, 1 teáskanál mustár, 5 dkg libazsír, 1 teáskanál pirospaprika, só, bors.

Előétel: zsidótojás, tepertőkrém és savanyított káposzta ledmagolajjal •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Előétel: zsidótojás, tepertőkrém és savanyított káposzta ledmagolajjal

Fotó: Erdély Bálint Előd

Elkészítése: A tojást megfőzzük, megpucoljuk, majd a reszelő legnagyobb lyukán lereszeljük. Ne aprítsuk robotgépben! A reszelt tojást összekeverjük a többi hozzávalóval, majd legalább két órát állni hagyjuk.

Libatepertős pástétom

Hozzávalók: 20 dkg libatepertő, 2 kemény tojás, 1 evőkanál dijoni mustár, 1 kis hagyma felaprítva, só, bors, késhegynyi kakukkfű.
Elkészítése: A tepertőt aprítógépbe tesszük, és morzsásra aprítjuk. Hozzáadjuk a feldarabolt főtt tojásokat, a mustárt és a felaprított hagymát. Sózzuk, borsozzuk. Újra bekapcsoljuk az aprítógépet, és összedolgozzuk a hozzávalókat. A hűtőben néhány napig eláll a tepertőkrém. Pirítóssal vagy friss kenyérrel, savanyúsággal, pácolt lila hagymával tálaljuk.

Töltött hagyma: nemcsak íz- és illatélmény. Gyönyörű •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Töltött hagyma: nemcsak íz- és illatélmény. Gyönyörű

Fotó: Erdély Bálint Előd

Örmény töltött hagyma (szoche dolma)

Hozzávalók: 6 nagyobb vörös- vagy lila hagyma, 1 liter alaplé, 30 dkg darált hús (marha vagy bárány), 10 dkg rizs előfőzve, 1 gerezd fokhagyma reszelve, 1 csokor petrezselyem, 3 dl tejföl, 2 evőkanál étkezési keményítő, 1 kávéskanál cukor, só, bors.
Elkészítése: A hagyma külső, száraz héját lehámozzuk, és egy-egy szeletet a gyökerénél levágunk annyira, hogy a hagyma minden rétege látszódjék. Közben felforralunk kb. 1 liter alaplevet, belerakjuk az egész hagymákat, és addig főzzük, amíg a hagyma megpuhul, kb. 20–25 percig. Szétszedjük a megfőtt hagyma rétegeit, vigyázva, hogy a külső héjak egyben maradjanak.

A töltelékhez összekeverjük a darált húst az előfőzött rizzsel, a fokhagymával és a petrezselyemmel. A hagymákat lazán megtöltjük a húsos töltelékkel, belerakjuk a lábasba, rátöltjük a hagymás főzőlevet, majd felöntjük annyi vízzel vagy alaplével, hogy a hagymákat ellepje. Sózzuk, borsozzuk, kevés cukrot és citromlevet adunk hozzá. Kb. 25 perc alatt teljesen puhára főzzük. A főzőlevet behabarjuk a tejföllel, majd a hideg vízzel simára kevert étkezési keményítővel besűrítjük. Langyosan tálaljuk.

Melengető szász tormaleves •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Melengető szász tormaleves

Fotó: Erdély Bálint Előd

Szász tormaleves

Hozzávalók: 1 kg sertéscsülök, 1 hagyma, 2 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, 2 szál rozmaring, 2 dl tejszín, 10 dkg ecetes reszelt torma, egy szál torma lereszelve, 2 evőkanál étkezési keményítő, kb. 2 evőkanál ecet, só, bors.
Elkészítése: A csülköt hideg vízben feltesszük főni. A vizet sózzuk, ha kell, és beletesszük a hagymát. Amikor forr, leszedjük a keletkező habot. Kb. egy órán át főzzük, amíg a hús félig megpuhul. Készíthetjük kuktában is, úgy jóval gyorsabban megfő, kb. 30 perc alatt. Beletesszük a meghámozott, feldarabolt zöldségeket és a rozmaringot. További egy órát főzzük, amíg a hús leomlik a csontról. A húst kiemeljük és kicsontozzuk. A levesbe beletesszük a tejszínt és a tormákat. Az étkezési keményítőt hideg vízzel elkeverjük, és besűrítjük vele a levest. Ízlés szerint ecettel savanyítjuk. A forró levest a húsra és a zöldségekre öntjük.

Szatmári csólent: nem egy könnyed vacsora •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Szatmári csólent: nem egy könnyed vacsora

Fotó: Erdély Bálint Előd

Szatmári csólent

Hozzávalók: 50 dkg száraz tarkabab, 5 dkg libazsír, 20 dkg gersli, 1 kg csontos marhaszegy, 1 fej hagyma felaprítva, 1 fej fokhagyma, 1 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 4 tojás, 2 evőkanál só, bors.
Elkészítése: A babot előző nap háromszoros mennyiségű hideg vízbe beáztatjuk. Másnap leöntjük róla a vizet. Egy nagy öntöttvas lábast kikenünk libazsírral, majd összeállítjuk benne a rétegeket. A lábas aljára a bab fele és a gersli fele kerül, rá a feldarabolt hagyma fele és a fokhagymagerezdek fele. Közepére helyezzük a marhaszegyet, körülötte elrendezzük a meghámozott, nagyobb darabokra vágott zöldségeket és a megmosott tojásokat. Erre ismét hagyma, fokhagyma, gersli és végül a bab másik fele kerül. Színültig feltöltjük vízzel, sózzuk, borsozzuk.

Tűzhelyen fedő nélkül felforraljuk, közben szűrőkanállal leszedjük róla a habot, és 20 percig főzzük magas hőfokon. Ekkor visszapótoljuk az elfőtt vizet. Rátesszük az edényre a fedelét, majd 110 fokos sütőben másnap reggelig, kb. 7–8 órán át sütjük. A végén levesszük a fedőt, és 200 fokon kb. 60 percig sütjük a sóletet, amíg a teteje sötét színűre karamellizálódik. Tálaláskor darabokra szedjük a marhahúst, meghámozzuk és félbevágjuk a tojásokat, és a sólettel együtt tálaljuk.

A baklava mellé útravalóul örmény mézespogácsát kaptak a részvevők •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

A baklava mellé útravalóul örmény mézespogácsát kaptak a részvevők

Fotó: Erdély Bálint Előd

Szamosújvári örmény mézes pogácsa (chátláma)

Hozzávalók: 20 dkg méz, 20 dkg porcukor, 2 dl víz, 45 dkg liszt, 1 evőkanál szódabikarbóna, fél kávéskanál só, 1 kávéskanál fahéj, 2 tojás, 1 csipet sáfrány.
Elkészítése: A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A mézet és a cukrot összeforraljuk 2 dl vízzel, majd leforrázzuk vele a 45 dkg lisztet, amit előtte összekevertünk a szódabikarbónával, sóval, fahéjjal. Ha kissé lehűlt, hozzáadjuk a tojást és az egy evőkanálnyi forró vízben kiáztatott sáfrányt, majd eldolgozzuk. Lisztezett deszkán kinyújtjuk, 4–5 centiméteres pogácsaszaggatóval kivágjuk, közepébe egy szem mogyorót vagy mandulát helyezünk. Tepsin fél órát pihentetjük, majd 15 percig sütjük. Dobozban tároljuk, nagyon sokáig eláll.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő nyolcoldalas gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot március 18-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba