2012. június 19., 08:012012. június 19., 08:01
Mint arról beszámoltunk, Codrin Munteanu a közigazgatási bíróságon támadta meg a Kovászna város és Kovászna megye zászlóját jóváhagyó többéves tanácsi határozatokat, illetve a megyei önkormányzat azon döntését, amelyben az alapító Incze Lászlóról nevezték el a kézdivásárhelyi céhtörténeti múzeumot. Ugyanakkor a bírósághoz fordult a sepsiszentgyörgyi önkormányzat azon határozata miatt is, amely kötelezővé teszi a hirdetőtáblákon a magyar nyelv használatát.
A törvény nem rendelkezik arról, hogy a megyéknek, településeknek lehet zászlaja, az egyetlen helyi szimbólum a címer, jelentette ki tegnap Munteanu. A kézdivásárhelyi múzeum kapcsán kifejtette, nem zavarja az Incze László név, és nem is azt kéri, hogy megváltoztassák azt, azonban a hivatalos elnevezésben nem szerepelhet magyarul is a „céhtörténeti múzeum” kifejezés. A határozatban ugyanis az intézmény neveként a következő szerepel: Muzeul Breslelor Incze László Céhtörténeti Múzeum.
A hivatalos megnevezés csak az ország hivatalos nyelvén szerepelhet, és a közigazgatási törvény értelmében ez alá ki lehet tenni a magyar táblát is, érvelt a prefektus. A reklámtáblák magyar feliratozásával kapcsolatban Codrin Munteanu azt kifogásolja, hogy a határozat szerint büntethető az, aki nem tartja be. Ez nem lehet kihágás, nem lehet egy kalap alá venni azt az üzletembert, aki nem hirdet magyarul, az ittasan vezető sofőrrel, mondta a kormánymegbízott.
„Én bátorítom a polgárokat, hogy a közigazgatásban éljenek a jogaikkal és használják az anyanyelvüket, azonban felszólítom a helyi hatóságokat, hogy használják az állam hivatalos nyelvét. Engem nem oktathat ki Antal Árpád polgármester, aki a Szent György-szobor avatásán csak magyarul mondott beszédet” – szögezte le a prefektus.
„Szemléletbeli különbség és jogelméleti vita van közöttünk és Codrin Munteanu között” – mondta el a Krónika megkeresésére Tamás Sándor. A Kovászna megyei közgyűlés elnöke kifejtette, a prefektus úgy értelmezi, hogy amit a törvény nem enged meg, azt nem is szabad.
Rámutatott, ez a két világháború közötti román közigazgatási jog gyakorlata volt, mára már elavult, a modern jogértelmezés szerint amit törvény nem tilt, az megengedett; nincs törvénybe foglalva, hogy szabad levegőt venni, és mégis megtesszük, érvelt Tamás Sándor. A tanácselnök szerint a címer elfogadását valóban törvény szabályozza, azt betartották, majd ennek alapján fogadták el a zászlókat is, és ezt egyetlen jogszabály sem tiltja.
Tamás Sándor kifejtette, a prefektus a mezőgazdasági kamara elnevezését is támadta, akárcsak a kézdivásárhelyi céhtörténeti múzeum neve, az is kétnyelvű, de ezt sem tiltja a törvény. „Nem tántorodunk el, folytatjuk a vitát, perelni fogunk. Sajnos az a tapasztalat, hogy a közigazgatási bíróság vakon, minden esetben a mindenkori prefektusnak ad igazat” – tette hozzá a tanácselnök.
A székelyföldi, az erdélyi magyarság segítése természetes a magyar kormány számára, így táborokat, közösségi programokat is támogat – mondta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára.
Harminc nappal meghosszabbították a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon – jelentette be szombaton a Hargita megyei prefektúra.
Az imát nem elmagyarázni, hanem imádkozni kell, a csíksomlyói Szűz Mária pedig arra kéri híveit: tanítsák meg gyermekeiket is imára kulcsolt kézzel élni, mert az imádság a remény kapuja, mondta szentbeszédében a csíksomlyói búcsú szónoka, György Alfréd.
Az Ökumenikus Segélyszervezet másfél tonnás tartós élelmiszerből álló segélyszállítmányt juttat el az árvíz sújtotta Kovászna megyei Nagyborosnyóra – közölte a segélyszervezet az MTI-vel közleményben szombaton.
Másodfokú (narancssárga jelzésű) hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat Bánságra, Erdélyi nyugati részére és Olténia délnyugati térségeire.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter péntek este arról számolt be a Facebook-oldalán, hogy Mircea Fechet környezetvédelmi miniszterrel, Tánczos Barna pénzügyminiszterrel és Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkárral együtt terepszemlét tartott Parajdon.
A csíkszentdomokosi születésű, Nyíregyházán szolgáló György Alfréd kamilliánus szerzetes lesz a 2025-ös csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoka. György Alfréd nem mindennapi élettörténetéről, hivatásáról nyilatkozott több sajtóorgánumnak.
Megkezdte pénteken négynapos székelyföldi látogatását a magyar államfő. Sulyok Tamás Gyimesfelsőlokon kosárlabdázott is az Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Teológiai Líceum diákjaival.
Van, aki nem veszi komolyan, hogy a segédmotoros kerékpár vezetéséhez is jogosítvány kell. A Szilágy megyei rendőr-főkapitányság tájékoztatója szerint a tetten ért segédmotorosok is bűnvádi eljárást, sőt börtönt kockáztatnak.
Ütlegelés vagy egyéb erőszakos tettek gyanúja miatt vizsgálódik a rendőrség egy Temes megyei iskola 58 éves tanárnője ellen. A pedagógus felpofozott egy hetedikes diáklányt, aki rollerrel ment be az osztályterembe, majd sértegette őt.