Korszerű célponttá váló ősrégi falak. Több mint 23 millió lej értékben végeznek európai uniós forrásokból fi nanszírozott munkálatokat Déván
Fotó: Facebook/Primăria Municipiului Deva
Hosszas „bezártság” után jövő év végén megnyithatja kapuit a dévai vár belső udvara. A közkedvelt turisztikai célpont, épületközpont különböző egységeinek felújítása évek óta zajlik, a várudvar felújítási munkálatai 2023 novemberében érhetnek véget. A részletekről Pogocsán Ferdinánd, Déva RMDSZ-es alpolgármestere beszélt lapunknak.
2022. május 11., 08:052022. május 11., 08:05
A dévai vár turisták százezreit vonzza. A pandémia előtt körülbelül 200 ezer, főleg magyarországi turista fordult meg évente a műemléknél – annak ellenére, hogy a vár belső udvara felújítás miatt nem volt látogatható. Bár a járványhelyzet közel 60–70 százalékos visszaesést hozott, a Hunyad megyei város önkormányzata szerint a vár jövő év végétől ismét kimagaslóan népszerű célponttá válhat, hiszen a tervek szerint 2023 novemberére befejezik a várudvar felújítási munkálatait.
Pogocsán Ferdinánd, Déva RMDSZ-es alpolgármestere megkeresésünkre elmondta, hogy 23 154 000 lej értékben végeznek európai uniós forrásokból, pályázatokból finanszírozott munkálatokat, melyek kivitelezési határideje 2023 novemberének vége. Két tapasztalt cég, az Euras és a Consitech Nostil a munkálatok kivitelezői – előbbi foglalkozott 2016-ban a kettes és hármas várgyűrű kijavításával, restaurálásával is.
– fejtette ki az elöljáró.
A mintegy 60 ezer lakost számláló, 6,7 százalékban magyarok lakta dél-erdélyi megyeközpont alpolgármestere elmondta, hogy a felújítás több különböző munkálatot, folyamatot foglal magában. Például tömítésekkel látják el a kőfalazatot, letisztítják és hidraulikus mészhabarccsal fugázzák azt, letakarítják és kiegészítik a boltíveket, boltozatokat, restaurálják a faragott kőelemeket, a falakat helyreállítják az eredeti szintig, ahol szükséges, fa nyílászárókat szerelnek fel, az emeletek között tölgyfa padlózatot alakítanak ki. A kaputornyot és a nyugati tornyot is helyreállítják, illetve felújítják és láthatóvá teszik a vár vízgyűjtő medencéjét is.
Ugyancsak munkálatokat végeznek a vár alatt található pincék megőrzése érdekében, restaurálnak két pincehelyiséget. Az egykori helyőrség borospincéjének helyén egy többfunkciós helyiséget alakítanak ki, melyben konferenciákat, előadásokat, történelmi bemutatókat lehet majd tartani. A helyiségben a falak megmaradnak eredeti formájukban, de üvegfallal védik majd, illetve a termet modern technológiával, korszerű hangtechnikával és vetítési rendszerrel látják el.
Még vonzóbbá tennék. Déván tartanák a várhoz érkező turistákat
Fotó: Facebook/Primăria Municipiului Deva
Az alpolgármester jelezte, hogy a vár 2016-os felújítása apropóján, illetve azt megelőzően feltárási munkálatok is zajlottak, melyek során gazdag leletanyag került elő, többek között fegyverek és pénzérmék, melyeket akkor a dévai történelmi múzeumban állítottak ki. Ezek a tárgyak a felújítás után visszakerülhetnek a várba.
A fegyverraktár feletti kilátót, a Belvedere East nevű platformot kulturális rendezvények, történelmi események lebonyolítására tervezik kialakítani. A munkálatok nemcsak a műemlék felújítására, állagmegőrzésére koncentrálnak, hanem igyekeznek a turizmus számára is „felkészíteni” a várat, így mosdókat alakítanak ki, az előtereket, folyosókat is ennek tükrében alakítják.
Fotó: Facebook/Primăria Municipiului Deva
Pogocsán Ferdinánd azt is elmondta, hogy a vár munkálataival párhuzamosan építenek egy új siklót is, mely nemcsak 14, hanem 80 személyt tud felvinni a várhoz. Az eredeti tervek szerint az új sikló idén júliusra készült volna el, de egy csúszás miatt elkészülte szeptemberre várható. Azt is megtudtuk, hogy mivel az elmúlt években többször is voltak problémák az elektromosáram-ellátással, és a látogatókat tűzoltók segítségével kellett lejuttatniuk a sikló leállásakor, az új jármű útvonala mentén egy lépcsőrendszert is kialakítanak, amelyen a turista szükség esetén biztonságosan kijuthat a siklóból.
A pandémia alatt a sikló csak fél kapacitással tudott üzemelni, és mivel nagyon kevesen vágnak neki gyalog a várlátogatásnak, ez nagy befolyással volt a látogatók számára. Megemlítette, hogy a várban továbbra is látogatható lesz Dávid Ferenc unitárius püspök síremléke, amelyet szintén felújítanak, kisebb múzeumot alakítanak ki a zárkájába.
Fotó: Facebook/Primăria Municipiului Deva
A várban zajló munkálatokon túl Déva belvárosa is szépül, korszerűsödik, a központban a régi tiszti kaszinótól a megyeházáig felszedték a burkolatot, helyére díszköveket, burkolatot tesznek, a vezetékeket a föld alá helyezik, illetve kibővítik a zöldövezetet is – szintén pályázati alapokból. A városi focipálya körüli atlétikai pályát is kibővítették nemrég; szeretnék ha legalább junior szintig nemzetközi versenyeket is rendezhetnének majd, ezáltal pedig remélik, hogy a sportturizmus is fellendül a városban.
Az alpolgármester szerint azért igyekeznek a megyeszékhely központját is szebbé tenni, mert a városba látogató turisták eddig kevés kivétellel átutazók voltak, azaz csak meglátogatták a várat, de nem szálltak meg Déván, általában továbbmentek a közeli Csernakeresztúrra, ahonnan Vajdahunyad felé folytatták a környék bejárását. Ezen kívánnak változtatni: szeretnék, ha a látogatók egy-két éjszakát Déván töltenének. Jelenleg egyébként kevés a szálláshely a környéken, Déván és Csernakeresztúron összesen körülbelül ezer turistát tudnak elszállásolni, de remélik, hogy ez a kapacitás a jövőben nőni fog.
Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.
Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.
Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.
Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.
Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.
Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.
A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.
Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.
Kolozsvár lehet az első város az országban, ahol a polgármesteri hivatal és alárendelt intézményeinek épületébe a házi kedvencek is bemehetnek.
Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.
szóljon hozzá!