Nem hívhatják egymást az Atlas és az RDS telefonszolgáltató előfizetői
Lehetséges, hogy hamarosan összekapcsolják az RDS Tel és az Atlas Telecom alternatív telefonszolgáltatók vonalait. Erről az utóbbi cég vezérigazgatója, Pompiliu Tripa tájékoztatta a Krónikát, amikor a két cég előfizetőit sújtó gazdasági háborúról próbáltunk tájékozódni. Tripa elmondta, a napokban váratlanul levelet kaptak az RDS-től, amelyben a cég képviselői hajlandónak mutatkoznak a kapcsolásról szóló tárgyalások elkezdésére. „Ha meglesz a kapcsolat, az nemcsak az Atlas Telecom előfizetői, de a hazai távközlési piac szempontjából is hatalmas előrelépést jelent” – jelentette ki a vezérigazgató. Hangjába azonban némi kétely is vegyült, amikor hozzátette: reméli érdemi tárgyalások kezdődnek. A két cég vezetői ugyanis egyszer már tárgyalóasztalhoz ültek, ám az első megbeszélést követően az RDS képviselői nem jelentek meg a további egyeztetéseken.
A két alternatív telefonszolgáltató háborúja országos méretű, ám mivel mindkét cég nagyváradi kötődésű, itt érinti a legtöbb előfizetőt. A leggazdagabb romániai magyar, Teszári Zoltán tulajdonában lévő RDS Telnek a központját időközben áthelyezték Bukarestbe, az egyesült államokbeli tulajdonossal rendelkező Atlas Telecomot azonban ma is Nagyváradról irányítják. Bizalmas források szerint a RomTelecom hálózatáról leválók kétharmad-egyharmad arányban kapcsolódtak az RDS, illetve az Atlas hálózatára. A két szolgáltatónak a városban ma mintegy negyvenezer előfizetője van.
A versenyhelyzet áldásai
A nagyváradiak egyébként a RomTelecom monopóliumának a megszűnése után a valóságban is megtapasztalhatták, hogyan hat a verseny az árakra. Mindkét szolgáltató jelentős kedvezményekkel próbálta magához csábítani az ügyfeleket.
Az RDS Tel az RDS–RCS cégcsoport része; kábeltévét, valamint internetszolgáltatást is magában foglaló szolgáltatáscsomagokat kínál, amelyek rendkívül olcsóak, és még a legolcsóbb csomagban is számos ingyenes telefonperc van. A legkisebb, havi háromeurós csomag előfizetőinek hálózaton belül ötszáz, hálózaton kívül pedig ötven ingyenperc jár. A hálózaton belüli hívás percdíja egy eurócent, helyi romtelecomos számra kettő, településen kívülre négy, míg mobilra 11 eurócent.
Az Atlas a hetven országban jelen lévő Atlas Telecom Network csoport tagja, amely új generációs, a mobil- és a vezetékes telefónia előnyeit egybekovácsoló, úgynevezett DECT (Digital Enhanced Cordless Technology – Digitálisan följavított vezeték nélküli technológia) szolgáltatást nyújt. A szolgáltatás lényege, hogy a készülék hordozható, azaz településen belül az előfizető akár a munkahelyére is magával viheti. A tarifák itt is lényegesen olcsóbbak a RomTelecom díjszabásánál. Alapcsomagja havi két euróba kerül, ebből háromszáz hálózaton belüli, húsz pedig RomTelecom-ingyenperc. Hálózaton belül 1,2, helyi romtelecomos szám hívása esetén 2,1 eurócent a percdíj, míg a megyén kívüli RomTelecom-hívás percdíja 4,5 cent. A mobilhívás 14 centbe kerül. A cég a vetélytárshoz hasonlóan internetszolgáltatóként is működik.
A rendkívül kedvező ajánlatok ellenére is, akinek fontos, hogy bárhová telefonálhasson, egyelőre kénytelen volt kitartani a RomTelecom mellett.
Kié a felelősség?
A cégek összeférhetetlenségével mi is azonnal szembesültünk, amikor megpróbáltuk fölhívni az Atlas Telecom központját. A Krónika nagyváradi szerkesztőségében ugyanis RDS-vonalak üzemelnek, így még be sem üthettük a teljes hívószámot, a készülék máris foglaltat jelzett. Valószínűleg az ebből fakadó kellemetlenségek elhárítására az Atlas RomTelecom-számokon is hívható.
Pompiliu Tripa, az Atlas Telecom vezérigazgatója a Krónikának elmondta, a probléma már közel két éve létezik. Az általa irányított cég a távközlési piac felszabadítása után azonnal fölvette a kapcsolatot az RDS-sel az összeköttetés megteremtése végett, ám a nagyobbik szolgáltató folyamatosan halogatta a megegyezést. Az Atlas már az RDS elosztóközpontjaihoz is elvezette optikai kábeleit, csak a bekötésük várat még magára. Áthidaló megoldásként azt a javaslatot tette az RDS-nek, hogy a RomTelecom hálózatán keresztül teremtsék meg az összeköttetést a két hálózat között. Az RDS azonban erről a megoldásról sem kívánt tárgyalni – tájékoztatott az Atlas illetékese.
Az RDS bukaresti központjában kevésbé voltak közlékenyek. Diana Modval marketingfelelős kérdéseinket írásban kérte, ezekre azonban lapzártánkig nem érkezett válasz.
A távközlési felügyelet szerint törpék marakodnak
A távközlési piac szereplőinek működését felügyelő Országos Távközlési Ügynökség (ANRC) szerint a 2002/34-es kormányrendelet, valamint a 2002/527-es vonatkozó jogszabály értelmében a távközlési cégek kötelesek tárgyalásokat kezdeményezni egymással a hálózatok összekapcsolásáról. E nélkül a szolgáltatók nem vehetnek részt versenytárgyalásokon. Alina Iamanditól, a hatóság szóvivőjétől megtudtuk, amennyiben nem sikerül megegyezésre jutni, a felek az ANRC-hez fordulhatnak a hálózatok összekapcsolására vonatkozó körülmények rögzítése érdekében. Eddig azonban még egyik fél sem kereste meg a hatóságot. ANRC ugyanakkor kötelezheti a társaságokat a kapcsolat létrehozására, és arra is jogosult, hogy fellépjen azon szolgáltatók ellen, amelyek a piaci elemzések alapján jelentősnek tekinthetők, és nem tartják tiszteletben a versenyre vonatkozó előírásokat. „Az Atlas Telecomot és az RDS-t eddig nem minősítették a távközlési piac jelentős szereplőjének, ezért nem kötelezhetők a 2002/34-es kormányrendeletben rögzített, a hálózatok összekötésére vonatkozó előírások betartására” – áll az ANRC közleményében.
szóljon hozzá!