Fokozott odafigyelés. A bölcsődékben minden 7–9 gyerek mellé kellene egy pedagógus
Fotó: Boda L. Gergely
A Krónikának nyilatkozó szakpolitikus szerint jövőre már az államnak kell finanszíroznia a bölcsődepedagógusok fizetését.
2018. december 28., 10:182018. december 28., 10:18
2018. december 28., 10:212018. december 28., 10:21
Meglepte a tanfelügyelőségeket, hogy a novemberben megjelent beiskolázási módszertanban nem szerepelnek a bölcsődék, pedig számítottak rá. A júliusban hatályba lépett törvény alapján ugyanis az állam finanszírozza a bölcsődepedagógusok fizetését, és általában a beiskolázási terv alapján hagyják jóvá az álláskeretet. Szabó Ödön RMDSZ-es parlamenti képviselő a Krónikának úgy nyilatkozott,
ám az biztos, hogy a bölcsődepedagógusok fizetését az oktatási minisztérium biztosítja normatív finanszírozási rendszer, vagyis fejkvóta alapján.
Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő lapunknak elmondta, már novemberben megjelent a 5235-ös miniszteri rendelet, vagyis a jövő tanévre a beiskolázási módszertan, ez alapján számítják ki az álláskeretet, és ebben egy szó sem esik a bölcsődékről. „Attól tartunk, hogy a 2019–2020-as tanévben minden marad a régiben, hiszen ez országos szinten több ezer új tanügyi állást jelent” – részletezte Kiss Imre. Kifejtette, miközben az óvodában, iskolában húsz fősnél nagyobb csoportok, osztályok alakulnak, a bölcsődékben 7–9 gyerek mellé kell alkalmazni pedagógust, hogy kijöjjön a fizetésük legalább 10 ezer lej kell hogy legyen a fejkvóta, vagyis kétszerese annak, amit jelenleg az óvodákban, iskolákban alkalmaznak. Félő, hogy ezt a hatalmas kiadást nem vállalják be, de bizonytalan a rendszer, nem lehet előre tervezni” – mutatott rá Kiss Imre.
Az oktatási törvényt módosító, júliusban megjelent 2018/201-es jogszabályban különben az áll, hogy megjelenése után 90 napon belül ki kell dolgozni a normatív finanszírozásra vonatkozó módszertant, módosítani kell a bölcsődék megszervezését és működését szabályozó 2012/1252-es kormányhatározat módszertanát, a bölcsődék finanszírozásának módját pedig újabb kormányrendelettel kell szabályozni, szintén 90 napon belül. Bár ez a határidő lejárt, ezekből még semmi nem történt meg.
„A törvény világosan fogalmaz, a 2019–2020-as tanévtől a bölcsődepedagógusok fizetését a minisztériumnak kell finanszíroznia” – szögezte le megkeresésünkre Szabó Ödön. Az RMDSZ oktatásért felelős szakpolitikusa kifejtette, a jogszabály szerint a bölcsődéknek nem kell átkerülniük az oktatási hálózatba – bár esetenként erre is van lehetőség, de
„Nem beszélhetünk még a bölcsődék finanszírozásáról, hiszen a jövő évi költségvetést még nem láttuk. Ha készen lesz az oktatási minisztérium büdzséje, az álláskeret, akkor látjuk, hogy betartották vagy sem a törvényt. Elvileg még a félévi költségvetés-kiegészítésbe is bekerülhet a bölcsődepedagógusok fizetésére szánt keret, hiszen arra csak 2019 szeptemberétől lesz szükség, amikor az új tanév megkezdődik” – részletezte a szakpolitikus. Hozzátette: lehet, hogy „megijednek”, és nem akarják bevinni a jövő évi költségvetésbe ezt az összeget, de ezt még nem lehet tudni, hiszen még nem ismertek a sarokszámok, a költségvetést csak januárban fogadja el a parlament. Addig pedig még további egyeztetések várhatóak.
Szabó Ödön hangsúlyozta, a bölcsődéket valamikor szociális-egészségügyi intézménynek nyilvánították, így valószínűleg a munkaügyi és az egészségügyi minisztérium is bepótol a fenntartásukba. Szerinte
szavatolják a szakmai fejlődésüket, például tehessék le a véglegesítő, fokozati vizsgákat, a szakmai hozzáállást pedig ellenőrizni tudják. Korábban a tanfelügyelőségeknek volt „homályos felügyeleti joguk”, de ezt nem alkalmazták, a bölcsődékben dolgozó pedagógusoknak nem volt tanfelügyelőjük, pedagógiai körük, kidolgozott módszertanuk, holott nagyon fontos a korai fejlesztés. „A bölcsőde nem csomagmegőrző, ebben az időszakban intenzíven fejlődik a gyerek, komoly fejlesztési programra, képzett pedagógusokra, és szakmai felügyeletre van szükség, ezt szavatolja az új törvény” – szögezte le Szabó Ödön.
Fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte az egyik bécsi kerületi bíróságon a Ziegler csoport, a szászsebesi faipari kombinát tulajdonosa – írja az economedia.ro.
A Hargita megyei Marosfő és Székelyhodos közötti vasúti pályán kidőlt fák és leszakadt ágak miatt leállt a vasúti közlekedés a Román Vasúttársaság (CFR) 400-as számú fővonalán, több vonat a vasútállomásokon vesztegel – közölte a katasztrófavédelem.
Hét megye hegyvidékére pénteken érvényes harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szerda délelőtt tartotta alakuló ülését a megyeházán az Arad megyei önkormányzat új, a június 9-i helyhatósági választásokon megválasztott képviselőtestülete. A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt, a két RMDSZ-es tanácsosból csak az egyik.
A szerdáról csütörtökre virradó éjszaka és csütörtökön reggel 11 munkagéppel dolgoztak az útkarbantartók a hó eltakarításán a Beszterce-Naszód megyei főutak hegyvidéki szakaszain.
Hargita megye tucatnyi településén több ezer ember maradt áram nélkül csütörtök reggel, miután a lehulló hó és a viharos erejű szél több transzformátorállomást megrongált.
Az államfőválasztás második fordulója után kezdődnek csak a tárgyalások az új kormány megalakításáról – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke és államfőjelöltje szerdán Szatmárnémetiben.
Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére.
A brassói városháza arra kényszerítette a bérelhető elektromos rollerek üzemeltetőit, az Ubert és a Boltot, távolítsák el ezeket a járműveket a település utcáiról, miután ezt a szolgáltatást meghatározatlan időre felfüggesztették – írta a helyi sajtó.
Több erdélyi síközpontban már beindították a hóágyúkat, miután megérkeztek a síszezonkezdethez nélkülözhetetlen mínusz fokok, így a működtetők és a sízés szerelmeseinek reményei szerint hamarosan megnyitnak a legnépszerűbb pályák.
szóljon hozzá!