Összefüggés. Egyre több, a koronavírushoz kapcsolható cukorbetegséget fedeznek fel
Fotó: 123RF
Egyre több cikk jelenik meg a koronavírus és cukorbetegség összefüggéseiről, a fertőzés után kialakuló cukorbetegség eseteit már egy globális nyilvántartásban (CoviDiab) is vezetik szakemberek. Diabetológus szakértőket kérdeztünk arról, valóban van-e, lehet-e kapcsolat a két betegség között.
2021. július 16., 12:322021. július 16., 12:32
Bár már több mint egy éve tombol kisebb-nagyobb intenzitással, hullámokban a világjárvány, még mindig sok a kérdés, az ismeretlen tényező a koronavírus és hatásai kapcsán. A nemzetközi és a hazai sajtóban egyaránt jelentek meg a Covid-19 és a cukorbetegség kapcsolatát taglaló cikkek, de egyelőre „csak” esetek vannak és elméletek.
Dr. Lőrinczi Kincső marosvásárhelyi diabetológus a Krónikának kifejtette, hogy
Mint elmondta, számos vírust összefüggésbe hoztak főként az egyes típusú cukorbetegség kialakulásával, mint például a Coxsackie, a rotavírus, a mumpsz, a hepatitisz és a citomegalovírus.
„Ezek szezonális vírusok, nagyon gyakoriak gyermekközösségekben, légúti megbetegedéseket, gyomortápcsatornai panaszokat okoznak. Némely egyéneknél beszűrhetik (infiltrálhatják) a hasnyálmirigy inzulintermelő béta sejtjeit, melyeket aztán a szervezet testidegennek érzékel, és megpróbál elpusztítani, tehát egy autoimmun folyamat jön létre.
– ismertette a szakember.
A doktornő szerint hasonló kórfolyamatot feltételeznek a koronavírussal kapcsolatosan is, ám ez a feltételezés még nem nyert teljes bizonyosságot. Hozzátette, hogy a fokozott testzsírszázalék – elsősorban a viszcerális (hasüregi/szervi) – zsírosodás általában bizonyos fokú inzulinrezisztenciával jár, melyet a szervezet képes kompenzálni, de egy esetleges betegség felboríthatja ezt a kényes egyensúlyi állapotot. Továbbá a betegség által kiváltott, szervezet szintjén lejátszódó nagyfokú stresszreakció, valamint a kezelésben alkalmazott gyógyszerek hatására felszínre kerülhetnek lappangó/fel nem fedezett cukoranyagcsere-zavarok, illetőleg felborulhat a már nyilvántartott és kezelt cukorbetegek vércukorkontrollja.
Dr. Lőrinczi Kincső a koronavírus tombolásának a csúcsán gyermeknevelési szabadságon volt, így konkrét eseteket nem tud a téma kapcsán kiemelni, de ennek ellenére igyekszik a téma minden részletét, újdonságát megismerni, hiszen létező, odafigyelést igénylő jelenségről van szó.
Dr. Máté Beáta 2015 januárjától a marosvásárhelyi sürgősségi kórház diabetológiai osztályán dolgozott, tavaly tavasszal, a járvány idején költözött Csíkszeredába, és nyitott saját rendelőt (Diab Medicals). Elmesélte, hogy egyrészt a rendelő megnyitása is nagyon nehézkesen indult a korlátozások miatt, illetve hogy sok beteg félt orvoshoz menni, a krónikus betegek elhanyagolták az időszakos vizsgálatokat, vérvételeket, így amikor megjelentek az ellenőrzésen, sokuknál fel volt borulva a cukoranyagcsere, és szinte mindenki több kilót hízott.
A szakorvos elmondta, hogy a múlt évben több új esetet diagnosztizáltak, ami nem a vírus közvetlen hatásának tudható be, hanem az elhízás, a mozgáshiány, a stresszevés jelentett, jelent nagy problémát, hiszen ezek az arra hajlamos egyéneknél (akinél eddig csak cukorbetegséget megelőző állapot állt fent) kiváltották, beindították a cukorbetegséget. Hozzátette, hogy
A cukorbetegség és a koronavírus összefüggései nyomán a doktornő kiemelte, bár sokszor szó esett arról, hogy a cukorbetegek a veszélyeztetett csoportok közé tartoznak, fontos kiemelni, hogy a cukorbetegséggel élők is ugyanolyan valószínűséggel fertőződhetnek meg, mint az átlag populáció. „ Az viszont igaz, sajnos, hogy mint minden vírusos vagy bakteriális fertőzés, a koronavírusos fertőzés is általában súlyosabb lefolyású, szövődmények kialakulásához vezet, főleg akkor, ha a cukorszintek nincsenek normál tartományban, hiszen azt már rég tudjuk, hogy a magas vércukorszintek gyengítik az immunrendszer működését” – vázolta a szakember.
A személyes tapasztalatokból kiindulva Máté Beáta kiemelte, hogy viszonylag sok, a koronavírussal kapcsolatba hozható esete van. Véleménye szerint bár a szakma egyre nagyobb figyelmet szentel a témának, nemzetközi adatbázisba gyűjtik az eseteket, a tapasztalatokat, egyelőre csak elméletekről lehet beszélni.
Azt is feltételezik, hogy 1-es típusú cukorbetegséget indít be a betegség autoimmun folyamat kiváltásával. A másik magyarázat a már említett megnövekedett stresszhormonszintet teszi felelőssé, illetve az alkalmazott gyógyszereket.
„A koronavírusos betegek kezelésében használt egyik gyógyszercsoportnak, az úgynevezett szteroidkészítményeknek erős vércukorszint-emelő hatásuk van. Éppen ezért sok beteg már a kórházban inzulinkezelésre szorul, ami aztán az esetek zömében idővel elhagyható, vagy azt is gyakran láttam, hogy ismert gyógyszeres cukorbetegnél kellett átállni inzulinra” – jelezte a szakember.
Megnyugtatásként hozzátette, hogy inkább azoknál tapasztalható a cukorszint megemelkedése a szteroidkészítmények és/vagy a gyulladás miatt, akiknek már a koronavírus-fertőzés előtt is enyhén emelkedett vércukorértékei voltak (prediabétesz, avagy cukorbetegséget megelőző állapot), amelyről esetleg nem is tudtak.
– közölte a doktornő. Ugyanitt megjegyezte, hogy neki személyesen nem volt diagnosztizált cukorbetege, akinél a koronavírus enyhébb lefolyású lett volna: a betegei mind kórházi kezelésre szorultak.
Annak kapcsán, hogyan derül ki, ha „baj” van, a szakember elmondta, hogy mivel a nagyon hirtelen kialakuló magas cukorértékek nem járnak különösebb tünetekkel, a kórházban végzett rutinvizsgálat mutathatja ki a problémát. Hozzátette, hogy a kórházi kibocsátás után kötelező a diabetológiai szakvizsgálat, hiszen számos kérdés merül fel ezekben az esetekben – el kell dönteni, hogy inzulin szükséges vagy gyógyszeres kezelés, valamint fontos a „szoros” megfigyelés, hiszen a szteroidkészítmények abbahagyásával általában a vércukorszintek is csökkennek.
Hangsúlyozta, hogy bár tapasztalatai szerint csak súlyos lefolyású betegség nyomán jelentkezett a probléma,
Az árulkodó tünetek: nagy mennyiségű vizeletürítés, állandó szomjúságérzet, szájszárazság, bőséges folyadékfogyasztás, megtartott vagy éppen fokozott étvágy mellett kialakuló fogyás, fáradtságérzés, visszatérő gombás fertőzések, látásromlás, homályos látás, égő, zsibongó érzés, esetleg fájdalom a lábakban. Fontos felkeresni a diabetológust, hiszen ő tud diagnosztizálni, kezelést beállítani. „Együtt kell megbeszélni, hogy mikor és milyen gyakran kell vércukorszintet mérni, milyen diéta követése ajánlott, milyen kezelésre van szükség, és, hogy meddig, milyen kiegészítő vizsgálatok elvégzése szükséges, illetve hogy hosszú távon hogyan kell követni majd a betegséget” – hívta fel a figyelmet Máté Beáta.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
Története legnagyobb beruházására készül a Szatmárnémetitől csupán alig több mint 10 kilométerre fekvő Szatmárudvari: az idők folyamán tűzvész és árvíz által egyaránt sújtott település most élményfürdő építésével szeretné megalapozni jövőjét.
A szervezett bűnözés elleni ügyosztály a rendőrséggel közösen elfogott Aradon egy 53 éves férfit, aki pszichoaktív szerekkel kereskedett folytatólagosan.
Leghamarabb májusban bocsátják ki az építési engedélyt az Erdélyt Moldvával majdan összekötő A8-as autópálya első, Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszára – közölte a román közúti hatóság.
szóljon hozzá!