Békebeli idők. Tíz évvel ezelőtt készült kép egy 2014-es székelyföldi medvevadászaton
A 2016-ban a Cioloș-kormány által megszüntetett medvevadászat ismételt engedélyezésével újra a vadászegyesületekre bíznák a medvepopulációk számának szabályozását. Az RMDSZ 2023-ban kidolgozott törvénytervezetét döntéshozó kamaraként hétfői rendkívüli ülésén tárgyalja a bukaresti képviselőház, és amennyiben a honatyák megszavazzák, új éra kezdődik a vadgazdálkodásban. Erről beszélgettünk a törvénytervezet kezdeményezőjével, Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszterrel.
2024. július 15., 09:572024. július 15., 09:57
Tánczos Barna Hargita megyei szenátor abban reménykedik, hogy a július 15-ére, hétfő délutánra összehívott rendkívüli ülésszakán a képviselőház döntéshozó fórumként megszavazza az RMDSZ által beterjesztett, és a szenátusban 2023. november 6-án elfogadott, a medvepopulációk vadászat útján történő szabályozásáról szóló törvényjavaslatot. Az RMDSZ-es politikus a Krónikának elmondta, hogy bosszantja ,,a hirtelen vitézzé átvedlett gyáva politikusok” hozzáállása, akik eddig nem mertek a témával foglalkozni, csak miután újabb tragédia történt.
– ilyenkor az a kockázat, hogy egy légből kapott megoldást dobnak be, ami felborítja a teljes rendszert –, de ha rendben mennek a dolgok, akkor hosszú távú megoldás születik a medvetámadások és a nagyvad által okozott kártétel elhárítására” – mutatott rá portálunknak a volt környezetvédelmi miniszter.
Az előzményekről szólva Tánczos Barna elmondta, hogy a törvénytervezet 99 százalékban megegyezik az általa előkészített miniszteri rendelettel, amely kis szerencsével még 2023-ban megjelenhetett volna a Hivatalos Közlönyben, miután az RMDSZ kormányzati szerepvállalását felfüggesztették. A miniszteri rendeletnek a Román Akadémia „tett keresztbe”, amely a tárcavezető távozása után negatívan véleményezte, így a jogszabályt visszavonta a kormány.
Az ellene felhozott érvek teljesen alaptalanok voltak, hiszen
illetve a tervezet további 55 olyan nagyvad kilövését is lehetővé tenné, ami veszély jelent egy-egy településen emberre és háziállatokra egyaránt.
Tánczos Barna a vadászegyesületekre bízná a medveállomány vadgazdálkodását
Az ,,elkaszált” miniszteri rendelet, illetve az annak nyomán megszületett törvénytervezet 2024-re és 2025-re évi 481 egyed kilövésének lehetővé tételét írja elő. Amennyiben a tervezetet elfogadják, legnagyobb újdonsága az lesz, hogy a medve ismét vadászhatóvá válik. Erre legutóbb 2016-ban volt példa, amikor a Dacian Cioloș vezette technokrata kormány megszüntette a medvevadászatot.
Az RMDSZ szenátora szerint a normális vadgazdálkodás visszaállításáig azért telik el ilyen hosszú idő, mert a Cioloș-kormány idején minden vadgazdálkodási szakembert és intézményt a Korrupcióellenes Ügyészségen (DNA) feljelentettek, akik a medvepopuláció megszámlálásában és felmérésében részt vettek. Ezzel a módszerrel félemlítette meg az ultraliberális kormányzat a szakmát, mert tisztában volt vele, hogy a korábban évente kiadásra kerülő megelőzési kvótához a vadállomány számának felbecsülésére volt szükség. Ha nincs tudományos értékű vadszámlálás, akkor kilövési kvóta sem kell.
Rendkívüli ülésszakra hívták össze hétfőre a képviselőházat. A házbizottság csütörtöki döntése értelmében az alsóház hétfőn 15 órától fog ülésezni, hibrid formátumban.
A tarthatatlan állapot 2021-ig húzódott, amikor a Tánczos vezette szakminisztériumnak sikerült meggyőznie a Vadászati Kutató Intézetet és a brassói Transilvania Egyetem vadgazdálkodási szakembereit, hogy közösen készítsenek átfogó tanulmányt a romániai barnamedve-állományról. A 2022-ben megkötött szerződés alapján a szakmunka 2023-ra készült el:
A tanulmány készítői a becsült állomány alapján az évi 400 egyed fölötti kilövési kvótára tettek javaslatot, ami nem veszélyezteti a romániai barnamedve-populációt, másrészt a kritikus zónákban hatékonyan be lehetne avatkozni.
A törvénytervezet a kilövésre engedélyezett egyedszám elosztásáról is rendelkezik: elsősorban ott avatkoznak be, ahol a legnagyobb problémák vannak. Ahol medvetámadás történik, de nem jelentik, azok nem szerepelnek a hivatalos nyilvántartásban, ezért a volt környezetvédelmi miniszter mindenkit arra biztat, hogy ahol károkozás vagy medvetámadás történik, azonnal jelentse a polgármesteri hivatalban, hogy a számok bekerüljenek az országos statisztikákba.
A vadászegyesületeknek azt tudom javasolni, hogy a törvénytelen és nem hivatalos értékesítéssel mindenki hagyjon fel. Törvényesen lepapírozva, leszámlázva kell átlátható módon elvégezni a medvevadászatot is, így nem érheti semmilyen vád az egyesületet” – nyomatékosította portálunknak az RMDSZ Hargita megyei politikusa. Tánczos szerint a törvény visszavezeti a vadásztársaságok által történő állományszabályozást, mert így érdekeltté teszik a vadásztársaságot az élőhely- és populációvédelemben, valamint a vadállomány monitorozása terén, hogy mindenki megtalálja a számításait.
A medveügy kilövéssel vagy elaltatással kezelhető, az áthelyezés nem működik – ismerte el Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, miután halálos nagyvadtámadás ért egy turistát Prahova megyében.
Kérdésünkre, hogy az uniós intézmények beleköthetnek-e a medvevadászat újbóli bevezetésébe, amennyiben zöld szervezetek feljelentik a román kormányt Brüsszelben, Tánczos Barna egyértelművé tette, hogy
A medvevadászat újbóli bevezetésének előfeltétele az állomány nagyságát megbecsülő tudományos tanulmányon kell alapuljon, amivel Románia rendelkezik, és amit az uniós szakemberek is elfogadnak.
Tánczos Barna szerint az idei prevenciós kvóta kiírása valószínűleg át fog kerülni a jövő esztendőre a törvény elfogadásának elhúzódása miatt, de meggyőződése, hogy a szakmai alapokon nyugvó vadgazdálkodás mielőbbi elkezdése és kitartó, sok éven át történő folytatása meghozza az eredményt. Ilyen formán idővel elkerülhető lesz a Bucsecs-hegységben levő túraösvényen történt tragédia, amelynek során egy 19 éves lányt halálra marcangolt egy medve.
Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.
Bár eredetileg augusztus elsején szerették volna megnyitni a turisták előtt a felújított szászkézdi parasztvárat, a munkálatok bürokratikus átvételének késése miatt ezt leghamarabb csak szeptember elsején tehetik meg.
Az új tanévben folytatódik az elmúlt iskolai évben először megszervezett, a pedagógusokat és leendő tanárokat a versenyvizsgára felkészítő program.
Elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) Olténia és Erdély több folyóvizére.
Felszentelték és megáldották csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén a Kolozsvár belvárosába, a piarista templom elé visszaállított Mária-oszlopot, Erdély második legrégebbi köztéri emlékművét.
A Házsongárd Alapítvány szeretettel várja az érdeklődőket az Atlas Házsongárd című kiállítás megnyitójára augusztus 16-án, csütörtökön 15 órakor Kolozsváron, a Szabók tornya kiállítóterében.
Első-, másod- és harmadfokú hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország nagy részére.
A rászorulók iránti odafigyelésen, az adakozás nemes gesztusán túl közösségkovácsoló ereje is van a Magyarok kenyere programnak, azon belül a búzaösszeöntés ünnepének – vallják az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének képviselői.
Kitárja kapuit augusztus 21-én az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány kolozsvári székháza, ahol az érdeklődők vezetett sétán tekinthetik meg a Melodyként emlegetett, gyönyörűen felújított egykori Központi Szállót.
Már öt hónapja felfüggesztették a Szatmárnémeti–Óvári közötti aszfaltcsík versenytárgyalását, így egyhamar nem remélhetünk előrelépést az első olyan gyorsforgalmi úton, amely átlépi a magyar–román határt.
Hosszú hétvégéjük lesz Romániában a közalkalmazottaknak Nagyboldogasszony ünnepe alkalmából, mivel a kormány pihenőnappal kötötte össze az augusztus 15-i munkaszüneti napot a hétvégével.
szóljon hozzá!