Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

2024. július 11., 11:312024. július 11., 11:31

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a megélhetési környezetvédők minden lehetséges módon bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Egy 19 éves jászvásári illetőségű lány szörnyű halála tartja lázban a román kormánypártok képviselőit: a Bucsecs-hegységben kiránduló fiatal nőt a napokban medve marcangolta halálra. Az összesített adatok szerint az elmúlt öt esztendőben 14 személy esett medvetámadások áldozatául, és másfél száz esetben okozott emberi sérülést a nagyvad.

A puszta adatok rémisztő képet festenek a romániai politikai osztály magatehetetlenségéről, ami gyakorlatilag 2016-ban kezdődött a technokrata kormány környezetvédelmi miniszterének, Cristiana Pasca Palmernek az önkényes döntésével, amellyel megtiltotta a medvevadászatot, és leállította a minden év március 15-ig kötelezően kiadásra kerülő prevenciós medvekvótákat a vadászegyesületek számára.

Az ultraliberális miniszter asszony önkényes döntése megkerülhetetlen tabuként él tovább, a különféle színezetű kormányok azóta sem tudtak mit kezdeni a ,,medvekérdéssel”.

Az elmúlt években sokféle találgatás kelt lábra arról, hogy Romániát ,,medverezervátummá” alakító egykori európai uniós mezőgazdasági biztos, Dacian Cioloș technokrata kormánya titkos háttéralkut kötött Brüsszellel, hogy nálunk lehessen megőrizni Európa ,,érintetlen” medvepopulációját. Habár ezt többen is cáfolták, annyi bizonyos, hogy a Palmer-féle rendelet megjelenésével egy időben nagyon felerősödtek a hangadó környezetvédelmi szervezetek – WWF, ACDB, Milvus, és mások – uniós forrásból finanszírozott medveféltő kampányai, amelyek kivétel nélkül az ember és a medve békés egymás mellett élését propagálták, mintha csak a migránsok elfogadásáról beszélnének.

Ahogy nyolc évvel ezelőtt a technokrata kormány kivette a medvék populációszabályozását a vadászegyesületek kezéből, vadgazdálkodási szakemberek azonnal megkongatták a vészharangot, és jelezték, hogy hamarosan életveszélyes lesz az erdőben barangolni, kirándulni. Figyelmeztetésükre a politikum nem reagált, és minden évben közelharcot kellett folytatni azért, hogy legalább az emberre veszélyes medvéket ki lehessen lőni. Eközben országszerte több olyan vadász és erdész ellen indítottak büntetőeljárást, aki jogos önvédelemből durrantott a medvére.

A helyi polgármesteri hivatalok fennhatósága alatt életre hívott akciócsoportok nem tudják kezelni az elszaporodott medveállomány kártételét:

nem vadgazdálkodást, hanem a sintérek munkáját bízták rájuk, ami nem oldja meg a problémát. Másrészt a vadászokat nem lehet érdekeltté tenni egy olyan feladat ellátásban, amiről eleve hozzá nem értő emberek döntenek.

A probléma orvoslását legjobban dr. Benke József, a Zetelaka és Társai Vadász- és Horgásztársulat elnöke fogalmazta meg: ,,A szakszerűen megszervezett és folytatott vadászat aktív természetvédelem is. A medveállományt vadászattal kell szabályozni, és fontos, hogy az ebből származó hasznot a vadásztársaságok visszaforgassák a vadvédelemre és a vadgazda egyéb kiadásaira. Csak így növelhető a lakosság toleranciája a nagyragadozókkal szemben, a vadgazdák pedig motiváltak abban, hogy megvédjék a nagyragadozókat. Az erdők pompás vadját, a barnamedvét tartalmas vadgazdálkodás keretében lehet megóvni, és a túlszaporulatot olyan vadászokkal tudjuk értékesíteni, akik hajlandók magas árat fizetnie e becses vadért. Követeljük, hogy a medvét ne használják politikai célokra!”

A legismertebb romániai magyar vadgazdálkodási szakember állásfoglalása a járható utat mutatja.

Az igazi áttörést azonban a ,,méregzöldek” szájától félő politikusok nem merik felvállalni. Helyette alibiket keresnek, pótmegoldásokat ajánlanak, és egy-egy emberi áldozat tragédiáját meglovagolva fényezik magukat az őszi választási kampányra készülve.

Egyértelmű, hogy messze állunk a medvék populációszabályozását jelentő szakszerű vadgazdálkodás elfogadásától, erre sajnos továbbra sincs politikai akarat Romániában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

A katasztrófa és a „kisebbik rossz”

Sokszor mondták már a romániai választások kapcsán, hogy két rossz közül kell választani, ezért szavazzunk a kisebbikre – a mostani elnökválasztás viszont már arról szól, hogy nem a nagyobbik rosszat, hanem a katasztrófát kell elkerülni.

Gazda Árpád

Gazda Árpád

Éjszaka a strandon – egy szavazat a félelem és a megaláztatás ellen

Egy soha el nem mondott személyes történetet mesélnék el 1986-ból. Épp elvégeztem az egyetem fizika szakán az első évet. Elviselhetetlen hőség volt Temesváron.

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.

Balogh Levente

Balogh Levente

A választás, amely senkinek sem hiányzott

Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na de mi következik az államfőválasztás után?

Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.