Környezetvédelmi miniszter: a problémakezelés kilövést vagy elaltatást jelent (képünk illusztráció)
Fotó: Fülöp-Székely Botond
A medveügy kilövéssel vagy elaltatással kezelhető, az áthelyezés nem működik – ismerte el Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, miután halálos nagyvadtámadás ért egy turistát Prahova megyében. A tárcavezető elődje, Tánczos Barna szenátor nem érti, miért porosodik hónapok óta a képviselőház „fiókjaiban” a vadászatot ismét engedélyező RMDSZ-es törvénytervezet.
2024. július 10., 14:002024. július 10., 14:00
2024. július 10., 15:512024. július 10., 15:51
Amint arról beszámoltunk, medvetámadás áldozatává vált egy fiatal nő kedden délután Prahova megyében, a Bucsecs-hegység Jepii Mici túraútvonalán. A segélyhívást leadó férfi azt mondta a helyszínre kiérkezett csendőröknek, hogy a medve elhurcolta a vele túrázó nőt egy olyan helyre, ahol nem láthatta, mi történik vele, majd elvesztette a nyomát. A hegyimentők később megtalálták, de eleinte nem tudták megközelíteni a holttestet a ragadozótól. A hatóságok végül kilőtték a nagyvadat.
Az áldozat jászvásári (Iași) illetőségű, 19 éves volt, Bukarestben élt, és a nap folyamán érkezett túrázni a Bucsecs-hegységbe a barátjával. A hegyimentőknek kedd este sikerült lehozniuk a hegyről a fiatal nő holttestét. Laura Antimiu, a Prahova megyei rendőrség szóvivője elmondta, hogy az ügyben gondatlanságból elkövetett emberölés miatt büntetőeljárást indítottak.
A hegyimentőknek sikerült lehozniuk a hegyről a fiatal nő holttestét, akit kedd délután a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici turistaútvonalon megölt egy medve.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter a történtekre reagálva az Antena 3 CNN tévécsatornának elmondta, miniszteri rendelettel kell szabályozni a kilőhető medvék számát, hogy megelőzzék a hasonló jellegű támadásokat.
– szögezte le. A tárcavezető felidézte, hogy egy éve, amikor átvette a minisztériumot, előkészített egy rendeletet, amely „végül is” a kilőhető medvék számát szabályozta, „mert ezt a kifejezést kell használni, hogy megelőzzük a támadásokat vagy közbelépjünk, ha megtörtént”. A rendelet 500 példányról szólt, ám a többi illetékes intézmény, köztük a Román Akadémia „láttamozása” során mintegy 220-ra csökkent a szám.
Fechet emlékeztetett, hogy szakemberek szerint mintegy 8000 medve élhet Romániában. Hozzátette, ezen az „óriási” számon túl naponta érkeznek a hírek egy medvéről, amely megjelenik egy faluban, egy városban, a Transzfogarasi úton, vagy pedig a Bucsecs-hegységben történtekhez hasonló tragédiát okoz.
A tragédia helyszínét kezelő vadásztársaság szerint az elmúlt években csak az ő területükről több mint 100 nagyvadat költöztettek el máshova. Az áthelyezés nem működik, csupán annyit jelent, hogy a problémát egyik megyéből, városból, vadászterületről a másikba költözteted” – jelentette ki Mircea Fechet.
A Bucsecs-hegységben egy medve által megölt turista ügyében a rendőrség nem csupán gondatlanságból elkövetett emberölés, hanem orvvadászat gyanújával is nyomoz, mivel az agresszíven viselkedő és a támadás környékén maradó nagyvadat a hatóságok kilőtték.
Miniszterelődje, Tánczos Barna közösségi oldalán posztolt bejegyzésében úgy fogalmazott,
A szenátor elfogadhatatlannak és érthetetlennek nevezte, hogy a kormánykoalíció miért állította le az RMDSZ barnamedve-állomány kezelésére vonatkozó átfogó intézkedéscsomagjának végrehajtását, amely „egyértelmű megelőző intézkedéseket ír elő, és amelyet kompromisszumok nélkül végre kellett volna hajtani”. Sem a megelőzési kvótákat, sem a villanypásztorprogramot nem ültették gyakorlatba.
„Bár a szenátus már novemberben elfogadta, a szaktanulmány alapján megállapított vadászati kvótákról szóló törvény nyolc hónapja ül a képviselőház asztalán. A vadászati kvótákról szóló törvényt már holnap meg lehet szavazni, ha a kormánykoalíció részéről megvan az akarat.
– olvasható Tánczos Barna bejegyzésében. Az RMDSZ honatyája az Agerpresnek úgy fogalmazott, ha környezetvédelmi miniszter marad, minden szükséges intézkedést foganatosított volna, azonban a szövetség kormányból való kilépése óta eltelt egy évben az új illetékesek „semmilyen lépést nem tettek az ember–medve-konfliktus kezelése érdekében”.
Amint arról beszámoltunk, a bukaresti környezetvédelmi minisztérium tavaly májusban egy felmérés alapján 7500 és 8100 közöttire becsülte a vadon élő barnamedvék számát. A minisztérium éléről 2023-ban távozó Tánczos Barna RMDSZ-politikus akkor azt közölte, hogy a nagyvadak nemcsak tetemes anyagi károkat okoztak, hanem az elmúlt 5-6 évben több mint 150 esetben támadtak emberre, és emiatt 14 haláleset is történt.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
2 hozzászólás