Környezetvédelmi miniszter: a problémakezelés kilövést vagy elaltatást jelent (képünk illusztráció)
Fotó: Fülöp-Székely Botond
A medveügy kilövéssel vagy elaltatással kezelhető, az áthelyezés nem működik – ismerte el Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter, miután halálos nagyvadtámadás ért egy turistát Prahova megyében. A tárcavezető elődje, Tánczos Barna szenátor nem érti, miért porosodik hónapok óta a képviselőház „fiókjaiban” a vadászatot ismét engedélyező RMDSZ-es törvénytervezet.
2024. július 10., 14:002024. július 10., 14:00
2024. július 10., 15:512024. július 10., 15:51
Amint arról beszámoltunk, medvetámadás áldozatává vált egy fiatal nő kedden délután Prahova megyében, a Bucsecs-hegység Jepii Mici túraútvonalán. A segélyhívást leadó férfi azt mondta a helyszínre kiérkezett csendőröknek, hogy a medve elhurcolta a vele túrázó nőt egy olyan helyre, ahol nem láthatta, mi történik vele, majd elvesztette a nyomát. A hegyimentők később megtalálták, de eleinte nem tudták megközelíteni a holttestet a ragadozótól. A hatóságok végül kilőtték a nagyvadat.
Az áldozat jászvásári (Iași) illetőségű, 19 éves volt, Bukarestben élt, és a nap folyamán érkezett túrázni a Bucsecs-hegységbe a barátjával. A hegyimentőknek kedd este sikerült lehozniuk a hegyről a fiatal nő holttestét. Laura Antimiu, a Prahova megyei rendőrség szóvivője elmondta, hogy az ügyben gondatlanságból elkövetett emberölés miatt büntetőeljárást indítottak.
A hegyimentőknek sikerült lehozniuk a hegyről a fiatal nő holttestét, akit kedd délután a Bucsecs-hegységben levő Jepii Mici turistaútvonalon megölt egy medve.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter a történtekre reagálva az Antena 3 CNN tévécsatornának elmondta, miniszteri rendelettel kell szabályozni a kilőhető medvék számát, hogy megelőzzék a hasonló jellegű támadásokat.
– szögezte le. A tárcavezető felidézte, hogy egy éve, amikor átvette a minisztériumot, előkészített egy rendeletet, amely „végül is” a kilőhető medvék számát szabályozta, „mert ezt a kifejezést kell használni, hogy megelőzzük a támadásokat vagy közbelépjünk, ha megtörtént”. A rendelet 500 példányról szólt, ám a többi illetékes intézmény, köztük a Román Akadémia „láttamozása” során mintegy 220-ra csökkent a szám.
Fechet emlékeztetett, hogy szakemberek szerint mintegy 8000 medve élhet Romániában. Hozzátette, ezen az „óriási” számon túl naponta érkeznek a hírek egy medvéről, amely megjelenik egy faluban, egy városban, a Transzfogarasi úton, vagy pedig a Bucsecs-hegységben történtekhez hasonló tragédiát okoz.
A tragédia helyszínét kezelő vadásztársaság szerint az elmúlt években csak az ő területükről több mint 100 nagyvadat költöztettek el máshova. Az áthelyezés nem működik, csupán annyit jelent, hogy a problémát egyik megyéből, városból, vadászterületről a másikba költözteted” – jelentette ki Mircea Fechet.
A Bucsecs-hegységben egy medve által megölt turista ügyében a rendőrség nem csupán gondatlanságból elkövetett emberölés, hanem orvvadászat gyanújával is nyomoz, mivel az agresszíven viselkedő és a támadás környékén maradó nagyvadat a hatóságok kilőtték.
Miniszterelődje, Tánczos Barna közösségi oldalán posztolt bejegyzésében úgy fogalmazott,
A szenátor elfogadhatatlannak és érthetetlennek nevezte, hogy a kormánykoalíció miért állította le az RMDSZ barnamedve-állomány kezelésére vonatkozó átfogó intézkedéscsomagjának végrehajtását, amely „egyértelmű megelőző intézkedéseket ír elő, és amelyet kompromisszumok nélkül végre kellett volna hajtani”. Sem a megelőzési kvótákat, sem a villanypásztorprogramot nem ültették gyakorlatba.
„Bár a szenátus már novemberben elfogadta, a szaktanulmány alapján megállapított vadászati kvótákról szóló törvény nyolc hónapja ül a képviselőház asztalán. A vadászati kvótákról szóló törvényt már holnap meg lehet szavazni, ha a kormánykoalíció részéről megvan az akarat.
– olvasható Tánczos Barna bejegyzésében. Az RMDSZ honatyája az Agerpresnek úgy fogalmazott, ha környezetvédelmi miniszter marad, minden szükséges intézkedést foganatosított volna, azonban a szövetség kormányból való kilépése óta eltelt egy évben az új illetékesek „semmilyen lépést nem tettek az ember–medve-konfliktus kezelése érdekében”.
Amint arról beszámoltunk, a bukaresti környezetvédelmi minisztérium tavaly májusban egy felmérés alapján 7500 és 8100 közöttire becsülte a vadon élő barnamedvék számát. A minisztérium éléről 2023-ban távozó Tánczos Barna RMDSZ-politikus akkor azt közölte, hogy a nagyvadak nemcsak tetemes anyagi károkat okoztak, hanem az elmúlt 5-6 évben több mint 150 esetben támadtak emberre, és emiatt 14 haláleset is történt.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
2 hozzászólás