Folytatódik a zászlóháború Háromszéken: a Kovászna megyei prefektúra beperelte a Kovászna megyei közgyűlést és Sepsiszentgyörgy önkormányzatát, amiért a székházaik homlokzatáról a felszólítás ellenére sem távolították el a székely zászlót.
2013. július 28., 18:172013. július 28., 18:17
2013. július 28., 18:522013. július 28., 18:52
Dumitru Marinescu prefektus az Agerpres hírügynökségnek elmondta, januárban szólította fel a két önkormányzatot, hogy távolítsák el a meglátása szerint törvénytelenül használt székely lobogót, majd áprilisban előzetes panaszt tett. „Mivel a zászlók továbbra is ott lobognak a megye-, illetve a városházán, kénytelen voltam feljelentést tenni\" – fogalmazott Marinescu.
A kormánybiztos emlékezetett, hogy már elődje Codrin Munteanu körlevélben figyelmeztette a háromszéki polgármestereket, hogy a 75-ös számú törvény és a 1157-es számú kormányhatározat értelmében a közintézményeken milyen zászlók lehetnek, azt nem tiltják meg a nemzetik kisebbségeknek, hogy közterületen használják szimbólumaikat, de azt szerinte csak az ünnepségeiken és nem állandó jelleggel tűzhetik ki.
Amint arról beszámoltunk a prefektus több pert indított a székely zászló kitűzése és a magyar feliratok miatt. Dumitru Marinescu több település polgármesterét perelte be amiatt, hogy a hivatalok homlokzatára magyarul írták ki, hogy községháza, városháza vagy megyeháza. Dumitru Marinescu szerint Kézdivásárhelyen és Baróton az egynyelvű városháza feliratot, Csernátonban, Gidófalván , Málnáson, Kézdialmáson és Kézdiszentléleken pedig az egynyelvű községháza feliratot kifogásolta.
Az elöljárók többsége vállalja a pereskedést, s abban bíznak, hogy ha módosítják az alkotmányt, egyértelmű lesz a törvény, és senki nem kifogásolhatja majd a székely zászló használatát. Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke rámutatott, míg mások a zászlókat számolgatják, az RMDSZ politikusait a megye fejlesztése foglalkoztatja.
Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.
Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.
A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Hosszú ideig a tbc volt a tüdőgyógyászok által leggyakrabban kezelt betegség, mára más légzőszervi panaszok terjedtek el. Videós sorozatunk újabb részében dr. Székely Sándor szilágysági tüdőgyógyásszal beszélgettünk.
Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.
Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.
A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
A kolozsvári BBTE Szenátusa a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar felterjesztésére Socius Excellentia Meritorum díjjal köszönte meg Főtiszteletű Kató Bélának az egyetemért folytatott tevékenységét.
Nem készül el határidőre a Kolozsvár és a román–magyar határ közötti vasúti pálya korszerűsítése és villamosítása, a teljes munkálat befejezése 2027 végére várható – ismerte el a Román Vasúttársaság (CFR) illetékese.
Tudor Giurgiu filmrendező, a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) igazgatója Facebook-oldalán számolt be kedden egy váratlan találkozásról.
szóljon hozzá!