Fotó: Gazda Árpád
Lecseréli a szászfenesi polgármesteri hivatal a kétnyelvű helységnévtáblát Magyarlónán, és az új feliraton Szászlóna helyett Lónaként tüntetik fel a Kolozs megyei település nevét – tájékoztatta a Krónikát Albert Zoltán önkormányzati képviselő.
2018. október 19., 16:382018. október 19., 16:38
2018. október 19., 19:492018. október 19., 19:49
Mint arról lapunkban beszámoltunk, két hónappal ezelőtt Lónáról Szászlónára cserélték le a magyar feliratot a Kolozs megyei település helységnévtábláján, holott a köztudatban Magyarlónaként ismert a falu, és sokáig hivatalosan is ez volt a neve.
Lónáról Szászlónára cserélték le a magyar feliratot a hivatalosan és a köztudatban – helyesen – egyaránt Magyarlónaként ismert Kolozs megyei település helységnévtábláján. Az RMDSZ tanácsosa nevetségesnek és butának tartja az intézkedést.
Albert Zoltán, a községközpont Szászfenes képviselő-testületének RMDSZ-es tanácsosa számon kérte a magyar felirat eltűnését Horia Șulea polgármesteren, akitől azt a választ kapta, hogy megrendelték, és amint elkészül, kihelyezik az új helységnévtáblát. Ez meg is történt, ám az eddigi Lóna felirat helyett Szászlóna került a pannóra.
Albert ismét a polgármesterhez fordult, aki a szászfenesi tanács csütörtöki ülésén megerősítette, hogy lecserélik a Szászlóna feliratú kétnyelvű helységnévtáblát, és ezentúl Lónát tüntetik fel ismét. „Hogy ez pontosan mikor történik meg, arra nem kaptam választ. Mint ahogy arra sem, hogy ki áll a Szászlóna felirat megjelenése mögött, a polgármester ugyanis nem vállalja érte a felelősséget” – nyilatkozta pénteken a Krónikának Albert Zoltán tanácsos, sajnálatának adva hangot amiatt, hogy a helységnévtáblára nem a mindenki által ismert és használt Magyarlóna elnevezés kerülhet fel. Az önkormányzati képviselő ugyanakkor elmondta, Csoma Botond parlamenti képviselővel, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnökével egyeztetett annak kezdeményezéséről, hogy a település hivatalos magyar elnevezését módosítsák Magyarlónára a közigazgatási névjegyzékben.
Magyarlónát legelőször, egy 1298-as oklevél alapján Lounaként emlegetik, majd a 19. század végéig Szászlónaként írták, azóta azonban Magyarlóna néven vonult be a köztudatba, a helybeliek közül így nevezi mindenki, és senki sem használja a Szászlóna változatot. A 2001-ben hatályba lépett 215-ös számú helyi közigazgatási törvény előírásai alapján Magyarlónaként került fel a település elnevezése a helységnévtáblára, ez ellen azonban a román lakosság hevesen tiltakozott, ezt követően került fel a Lóna formula. Ennek megfelelően módosították 2002-ben a közigazgatási törvény végrehajtási utasításait, így a hivatalos névjegyzékben is Lónára cserélték a kincses város közeli település magyar elnevezését.
Elsodort az Arad-Craiova-Bukarest Észak 348-as számú InterRegio vonat vasárnap reggel egy személygépkocsit, amelynek sofőrje, egy 59 éves nő úgy hajtott rá a sínekre, hogy előzőleg nem bizonyosodott meg arról, hogy nem közeledik vonat.
Raluca Turcan művelődési miniszter szombaton Gyulafehérváron hivatalosan leleplezte a Codex Aureus középkori kézirat nemzetközi elismerését tanúsító UNESCO-plakettet.
A Szatmár megyei Tasnádon üzembe helyezték azt az újonnan fúrt termálkutat, amely a helyi strand számára biztosítja a szükséges termálvizet – adta hírül a Presasm.ro. A kút vízhozama másodpercenként 30 liter, 65,4 Celsius-fokos hőmérsékleten.
Nagyvárad szomszédságában szombaton felavatták az agglomerációs körgyűrű első szakaszát, amelynek az a szerepe, hogy a bihari megyeszékhely mellett a környező településeket is ki lehessen kerülni.
Romániában jelenleg a népességfogyás jelenti a legnagyobb kihívást – jelentette ki szombaton Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje.
Leszállópályának nézett egy lucernaföldet a pilóta, ezért következett be idén tavasszal repülőbaleset Fehér megyében.
Civil szervezet próbál meg keresztbe feküdni a veszélyes medvék kilövése előtt Kovászna megyében.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter követendő példának nevezte pénteken a nagyváradi kórházak összevonását, mert szerinte ez az intézkedés nemcsak az orvosi teljesítményt növelte, hanem a bevételeket is.
Az Európai Bizottság pénteken engedélyezte, hogy Románia 790 millió euró (3,9 milliárd lej) állami finanszírozást nyújtson négy versenyképtelen szénbánya (Lónyatelep, Lupény, Livazény, Zsilyvajdejvulkán) bezárásához.
Minél jobb eredményt ér el az RMDSZ a választásokon, annál jobb Magyarország és Románia együttműködése, a magyarság élethelyzete Romániában, ezért összenemzeti érdek, hogy az RMDSZ minél erősebb legyen – hangoztatta Szijjártó Péter Csíkszeredában.
szóljon hozzá!