Látszólag kibogozhatatlan jogi huzavona zajlik évek óta a Szilágy megyei Selymesilosván: a gazdák visszakapták a gyümölcsfákkal beültetett területeiket, egy vállalkozó azonban azt állítja, a fákat megvásárolta, így a termés őt illeti meg. Az igazságtételi folyamat rendkívül lassan halad.
2018. március 24., 17:252018. március 24., 17:25
2018. március 24., 17:542018. március 24., 17:54
Évek óta szélmalomharcot vív a hatóságokkal egy nehezen értelmezhető tulajdonjogi malőr miatt több selymesilosvai gazda. A Sarmaság községközponthoz tartozó kis Szilágy megyei magyar faluban a rendszerváltás óta eltelt időszak nem volt elegendő ahhoz, hogy a visszaszolgáltatási procedúrát megnyugtatóan rendezni tudják, emiatt több helybeli termelő él folyamatos bizonytalanságban.
Szerkesztőségünket megkereste panaszával Géczi Attila, a helyi közösség önkormányzati képviselője, aki maga is érintett egy évek óta tartó, egyre bonyolódó földvitában. Mint lapunknak elmondta,
A rendszerváltást megelőzően az egykori termelőszövetkezet által kezelt, 169 hektáros gyümölcsösben közel 60 személy számára mértek vissza területeket a település adminisztratív területén. A mezőgazdasági minisztérium 2002-ben hozott határozatot arról, hogy a gyümölcsös kerüljön vissza az eredeti tulajdonosaihoz, a birtokleveleket 2008-ban ki is állították. A tulajdonosok közül valójában ma 8-10 helybeli gazdálkodik, köztük Géczi Attila is, aki az RMDSZ helyi szervezetének elnöke.
Az Állami Birtokok Ügynökségével (ADS) kötött megállapodás alapján a sarmasági földosztó bizottság által tíz évvel ezelőtt kiállított, a tulajdonjogot igazoló dokumentumokon a parcellák gyümölcsösként (livadă) kerültek bejegyzésre. Míg a területek tulajdonjoga egyértelmű, a rajtuk lévő fák sorsa azonban, mint kiderült, mégis rendezetlenül maradt.
Géczi Attilától megtudtuk,
Az ingatlanok megvásárlását egy 13 ezer lejes számlával bizonyítja az üzletember, de arról is felmutatott dokumentumot, hogy 5900 lejt fizetett ki a gyümölcsfákért. Ez utóbbit a gazdák nevetségesnek tartják, egyrészt, mert a vételár nevetségesen alacsony, a számla pedig hiányos: nincs feltüntetve az egységár, valamint a pontos darabszám, de a parcellák beazonosítására sem alkalmas – magyarázta a helyi önkormányzati képviselő.
A selymesilosvai tanácsostól megtudtuk, a cégvezető korábban már kérvényezte a bíróságon, hogy törölje a gyümölcsös megnevezést a gazdák birtokleveléből, ezt azonban elutasították. Az Agro Horticola tulajdonosa 2008 óta több alkalommal is feljelentette a bíróságon a gazdákat, mert állítása szerint lopják a termést,
„Ezt követően nem maradhatott más hátra, mint a többször hangoztatott fenyegetések beváltása. Az elmúlt év decemberében az egyik gazda teljes földterületéről, az idei év januárjában három-négy gazda földterületének egy részéről kerültek a fák kivágásra. A gazdák minden esetben megtették a rendőrségi feljelentést, de nem történt semmi, a bizonyítás lassan halad. Február elején az én parcellámon lévő 200 darab gyümölcsfából a maradék 170 fa is kivágásra került a korábbi rendőrségi feljelentések ellenére” – panaszolta el Géczi Attila.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a gazda korábban támogatást is igényelt a gyümölcsös után a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségtől (APIA) – főként nemesszilva-termesztésre kérte, biotermelőként –, jogosult volt rá, a földterület besorolásának megváltoztatása miatt azonban megtörténhet, hogy vissza kell fizetnie a lehívott támogatást.
Az értelmetlen pusztítás a település lakosait a megdöbbenés után csendesen, a teljes közöny felé sodorja. A szülőföldön történő boldogulás elősegítése itt nem igazán valósul meg, és csodálkoznak a helyi politikusok, hogy számos esetben nehéz szavazásra buzdítani, ösztönözni egy-egy magyar nemzetiségű település lakosait” – fogalmazott Géczi Attila a szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelében.
Selymesilosvai látkép
Fotó: Facebook/Selymesilosva
A panasz nyomán levélben fordultunk a Szilágy megyei prefektúrához, a megyei önkormányzathoz, illetve a megyei rendőr-főkapitánysághoz, de csak az utóbbi intézmény válaszolt arra vonatkozó kérdéseinkre, hogy a hatóságok foglalkoznak-e a selymesilosvai földvitával.
A selymesilosvai esetről Kis Júlia kolozsvári jogászt is tájékoztattuk, hogy kikérjük a véleményét a látszólag megoldhatatlan helyzetről. A restitúciós ügyekben jártas jogász is beismerte, rendkívül bonyolult helyzetről van szó, amelyben véleménye szerint csak és kizárólag újabb bírósági per révén lehetne igazságot tenni. Mindezt úgy, hogy az érintett gazdák közösen kezdeményezzenek bírósági eljárást az ügyben, rendőrségi eljárással nem lehet igazságot tenni.
de a bíróságnak kell eldöntenie, hogy az eddig felmutatott dokumentumok mit igazolnak.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!