Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Az elmúlt két hónapban fokozatosan csökkent a tej felvásárlási ára, de ez egyáltalán nem tükröződik az üzleti árakon. Ahogy lenni szokott, mindez ismét a gazdák és a fogyasztók kárára történik.
Két hónap alatt mintegy 20 százalékkal csökkent a tej felvásárlási ára, mivel a feldolgozók a gazdák számára előnytelen feltételeket szabnak ebben az időszakban. A Ziarul Financiar gazdasági napilap arra mutatott rá, hogy míg március elején a gazdák még 1,5 lejt kaptak a tej literjéért, jelenleg csak 1,2 lejt fizetnek a tejfeldolgozók.
Sőt a Ziarul Financiar gazdasági napilap példaként jelezte, hogy a Cora szupermarketben átlagosan 1,3 százalékkal nőtt az 1,5 százalékos zsírtartalmú literes tej ára az elmúlt két hónapban. A feldolgozó vállalatok rendszerint azzal indokolják a felvásárlási ár csökkentését, hogy nyáron a kínálat növekszik – a tehenek többet tejelnek, mint a téli hónapokban –, a begyűjtött tej minősége azonban gyengébb, alacsonyabb a zsírtartalma. Ezzel szemben a gazdák a kereskedőket hibáztatják a piaci rendellenesség miatt, szerintük mondvacsinált okokra hivatkozva csökkentik a felvásárlási árat.
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Bokor Éva, a Kézdi Lacto Coop Szövetkezet ügyvezető igazgatója a Krónika érdeklődésére elmondta, ha nem is 20 százalékkal, de valóban csökkent a tej felvásárlási ára májustól. Hangsúlyozta,
Ez az időszak általában októberig tart, akkor újra csökken a mennyiség, és fokozatosan növekednek a felvásárlói árak. Bokor Éva hangsúlyozta, a feldolgozók ennek ellenére nem tudják csökkenteni az áraikat, hiszen nyáron csökken a kereslet a termékeik iránt. A nyári hónapokban a fagylalt, az üdítők, a sör fogy jobban, a joghurtok tejtermékek kevésbé. Ugyanakkor megjelenik a piacokon a friss juhsajt, a túró, így a sajtokból is kevesebb fogy, a feldolgozók kénytelenek raktározni – részletezte az ügyvezető igazgató.
Ötvös Mózes, a Kovászna Megyei Szarvasmarhatartók Egyesületének elnöke arra panaszkodik, hogy egyre nehezebben tudnak megélni, folyamatosan csökken az állomány.
Meglátása szerint az állandó medvetámadások is elriasztják az embereket, már az se megy szívesen a legelőre, aki eddig az állatokkal foglalkozott.
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Dorin Cojocaru, a romániai tejfeldolgozók szövetségének elnöke az RFI rádióadónak korábban azt nyilatkozta, a gazdák és a feldolgozók közti viszony miatt a román tejipar „enyhén szólva sem a legjobb időszakát éli, és úgy tűnik, a dolgaink nem a jó irányba tartanak”. Rámutatott: a tej előállítási ára évről évre növekszik, feldolgozók azonban ezt nem hajlandók figyelembe venni.
– összegezte Cojocaru. Elmondta azt is, a nagyobb farmokat működtető gazdák istállóban tartják az állataikat, s ugyanolyan minőségű takarmánnyal etetik őket minden hónapban, tehát az nem igaz, hogy nyáron gyengébb minőségű tejet kínálnának a felvásárlónak. A tejfeldolgozók szövetségének legfrissebb felmérése szerint Romániában évente egymillió tonna tejet dolgoznak fel, a kínálat pedig négymillió körül mozog.
Az elmúlt években egyébként a gazdák érdekvédelmi szervezetei több tiltakozást is szerveztek, melyeken a tej felvásárlási árának növelését, a tejártámogatás bevezetését, és a tejágazat hatékonyabb támogatását követelték. A romániai tejfeldolgozók szövetségének vezetője szerint mindez nem sokat ért, a válság várhatóan tovább tart.
Az elmúlt egy hónapban több gazdafórumon vett részt Erdélyben, Partiumban Magyar Lóránd parlamenti képviselő, mezőgazdasági szakpolitikus, ahol a gazdálkodóknak az őket érintő támogatásokról beszélt.
Nehéz helyzetbe hozta a romániai termelőket az országba érkező, olcsó ukrán gabona, mivel csak önköltségi ár alatt tudják értékesíteni tavalyi gabonakészleteiket, figyelmeztet Dan Motreanu nemzeti liberális EP-képviselő.
A mezőgazdasági minisztérium bejelentése szerint júniustól indul az agrárpályázatok szezonja. A Krónikának nyilatkozó pályázatelbíráló szakember arra inti a gazdákat, hogy a kiírások megjelenésekor nagyon figyelmesen olvassák el a pályázati feltételeket.
A romániai mezőgazdaság örökzöld témája a vadkár. A medve, a farkas és a vaddisznó szaporodó kártételét megelégelték a gazdák. A Krónika által megkérdezett szakember szerint ha a védett vadak miatt az ország mezőgazdasága hatalmas károkat szenved.
A kalotaszegi falvak közül Mérában tartják a legtöbb bivalyt, a Kolozsváron piacoló állattartók tejtermékeire nagy a kereslet. Az apadó állatállomány azonban a csökkenő európai uniós támogatással magyarázható. Néhány mérai bivalytartó gazdánál jártunk.
A talajavító hatóság Olténiában indította el az idei öntözési szezont. A várható szárazságra készülő szakminisztériumnak azonban továbbra sincs elegendő forrása az irrigációs rendszerek újjáépítésére.
Hagyományos közép-erdélyi étel- és süteményrecepteket gyűjt a Pro Agricultura Egyesület, a beküldők között díjakat sorsolnak ki.
Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint húsvétra lesz elegendő bárányhús elérhető áron. A tárcavezető kijelentésének azonban ellentmondanak a termelők, akik szerint idén is drága lesz a húsvéti ínyencség.
Utolsó előtti állomásához érkezett a mezőgazdasági minisztérium pályázati útmutatója. A Krónikának nyilatkozó Barabási Antal Szabolcs államtitkár elmondta, a csomagot áprilisban bocsátják közvitára. Az új idényben is kiemelten kezelik az ifjú gazdákat.
Az Európai Bizottság 2030-ig 71 százalékkal akarja csökkenteni a tagállamok húsfogyasztását. Petre Daea mezőgazdasági miniszter szerint a brüsszeli elképzelés kivitelezhetetlen.
szóljon hozzá!