Modern mobilitás. Nagyszabású közlekedésfejlesztés indul a Báthoryak ősi fészkében
Fotó: Facebook/Bathory Fest
A gazdag történelemmel rendelkező Szilágysomlyó minden bizonnyal még a Báthoryak idejében sem fordíthatott egyszerre hasonlóan nagy összeget városfejlesztésre, mint most. A mindössze 28 éves jelenlegi polgármester nemrég egy 20 millió eurós nagyszabású pályázatot is megnyert, amely révén teljesen megújul a Báthoryak ősi fészkét ma átszelő legfőbb útvonal, „kizöldülnek” a közlekedési eszközök a fenntartható városi mobilitás kiépítése során.
2024. szeptember 27., 13:292024. szeptember 27., 13:29
Szilágysomlyó környezetbarát várossá válik egy 20 millió eurós beruházásnak köszönhetően – jelentette be a minap az európai uniós alapokat kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség, mely az elmúlt néhány évben kötött számos szerződés ismeretében mondhatni „hazajár” a Báthoryak városába a Szilágyságban.
A hatóság tájékoztatása szerint a jövőben 14 ezer helyi és környékbeli lakos örvendezhet egy zöldebb, nem szennyező közlekedési eszközöket felvonultató városnak a polgármesteri hivatallal kötött szerződésnek köszönhetően. A nagyberuházás során csaknem 8 kilométer kerékpárutat építenek, amely 50 százalékkal növelheti a biciklizők számát, évente 130 ezer felhasználóra számítanak. Ehhez egy kerékpármegosztó szolgáltatás (bike-sharing) kiépítése is társul majd a támogatás révén.
És hogy könnyebbé tegyék az átállást, tíz utcát úgy alakítanak át, hogy az alternatív, nem szennyező közlekedési módok használatát bátorítsák, például összefüggő járdahálózat kiépítésével a település egyik végétől a másikig. Az elektromos töltőállomások a tömegközlekedési eszközök megállóival párhuzamosan valósulnak meg, az online jegyvásárlási rendszer (e-ticketing) pedig szintén arra ösztönzi a lakosságot, hogy a „zöld” mikrobuszokat válassza.
Emellett intelligens jelzőlámparendszert is működésbe helyeznek, hogy gördülékennyé tegyék a közlekedést, korszerű körülmények között, megszüntetve a hosszas várakozási időket. A helyiek biztonságérzetét térfigyelő kamerák növelik.
új zöldterületekkel, modern közvilágítással, kényelmes kültéri bútorzattal” – áll a fejlesztési ügynökség közleményében.
Egyébként Cristian Mihai Lazăr polgármester már augusztusban jelezte, aláírta „a Szilágysomlyó történetének legnagyobb finanszírozásáról” szóló szerződést. Bejelentése szerint a 20 millió eurós fejlesztés a város legfőbb útvonalát érinti, mely nyugat-kelet irányban, 11 kilométeren keresztül szeli át a Báthoryak ősi fészkét Somlyócsehi-Csehipusztától egészen a katonai létesítményig.
A közlekedésfejlesztések „csillogást adnak” majd Szilágysomlyó fő útvonalának a mindössze 28 éves liberális elöljáró szerint, aki 2021 óta irányítja a várost, idén pedig újraválasztották. Minden bizonnyal „agresszív” pályázó lendületének köszönhetően is, amelyből kifolyólag
A Lazăr által a fejlesztési tervek „gerincének” nevezett mostani 20 millió eurós beruházás még a közbeszerzési eljárás, a tervezés és kivitelezés előtti szakaszban van, viszont „a legfontosabb akadály”, a finanszírozás kérdése már a múlté.
Mint ismeretes, a Szilágysomlyón zajló számos korszerűsítés egyik kiemelkedő eleme a magyarság számára is rendkívül fontos jelkép, a Báthory-vár felújítása. Az idén márciusban aláírt szerződés értelmében a csaknem 8 millió eurós támogatás hat hónapos tervezéssel és 36 hónapos kivitelezéssel számol, miután szerződést kötöttek a munkálatokat elvégző céggel.
Nemcsak a Báthory-vár felújítására érkezik több millió euró uniós támogatás Szilágysomlyóra: egy másik projekt tízezer lakos életkörülményein javít a gyalogos és kerékpáros mobilitást elősegítő, a Kraszna folyó mentén megvalósítandó zöldberuházással.
A Báthory-vár már a 18. században rossz állapotba került, még nem esett át ilyen átfogó felújításon. A műemlék „őse” egyébként a 16. század második felében vált erődített kastéllyá. Reneszánsz átépítése – amelyből a ma is fennálló részletek származnak – Báthory István fejedelem és lengyel király (1533–1586) azonos nevű unokaöccséhez fűződik.
Örömtelinek nevezte a szilágysomlyói Báthory-vár felújítását a Krónikának nemrég adott interjúban Hegedüs Csilla, a többmilliárd eurós uniós támogatásokat „helyben” kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség megbízott vezérigazgatója is. „Jártam Krakkóban, ahol Báthory István erdélyi fejedelem, lengyel király sírhelyét ma is katona őrzi a várban 24 órán keresztül. És közben az a hely, ahol ő született, egy rom volt. De most van egy nagyon fiatal, nagyon ügyes liberális polgármester Szilágysomlyón, aki végre leadta hozzánk a pályázatot, és így támogatni tudtuk” – fogalmazott Hegedüs Csilla.
A Szatmárnémetitől 74 kilométerre délre, Zilahtól 25 kilométerre északnyugatra, a Kraszna folyó mentén fekvő Szilágysomlyót valamivel több, mint 10 ezren lakják, a közigazgatásilag hozzárendelt falvakkal együtt 14 ezren. A magyarság aránya mintegy 16 százalékra csökkent a legutóbbi népszámlálás adatai szerint.
Nem alszik jobban Hegedüs Csilla, amióta a volt kormányfőhelyettes, miniszter, álamtitkár szakított a politikával, és a többmilliárd eurós uniós támogatásokat „helyben” kezelő Északnyugati Regionális Fejlesztési Ügynökség vezetőségében vállalt szerepet.
A június 9-i helyhatósági választásokon nyertes Arad megyei RMDSZ-es polgármesterjelöltek letették hivatali esküjüket, és hétfőn három olyan településen is megalakultak a képviselőtestületek, amelyeket magyar polgármesterek irányítanak.
November elsején, pénteken egyházzenei áhítatot tartanak az elhunytak lelki üdvéért a kolozsvári Szent Mihály Templomban.
Meleg marad az idő a következő napokban, a hőmérsékleti csúcsértékek 19-20 Celsius-fok körül alakulnak a régiók többségében, november első napjaiban azonban lehűlés várható.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Beiktatták tisztségébe hétfőn Bíró Barna Botondot, Hargita megye új tanácselnökét, és a székelyföldi megye közgyűlése is megalakult.
A Maros megyei környezetvédelmi ügynökség hétfőn kibocsátja a környezetvédelmi engedélyt a ratosnyai vízerőmű üzembe helyezésére – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A reformáció emléknapjához, október 31-hez közeledve emléktáblát avattak Aradon, a belvárosi református egyházközségben szolgált lelkészek tiszteletére. A vasárnapi istentiszteletet követően a templom előterében leplezték le a gránitlapot.
Amikor már úgy tűnt, hogy a román állam visszaszolgáltatja a római katolikus egyháznak az egykori nagyváradi Katolikus Kör épületét, a nagyváradi táblabíróság a Bihar Megyei Tanács fellebbezése nyomán érvénytelenítette a restitúcióról szóló döntést.
Jövő évtől vezetik be az úgynevezett okosparkolást Arad belvárosában: a várakozóhelyekre telepített szenzorok egy applikáció révén jelzik majd a gépjárművezetők számára a szabad parkolók számát és pozícióját, felesleges keresgéléstől kímélve meg őket.
szóljon hozzá!