A védőoltásokat a beadás napján szállítják a központokba
Fotó: Rovaccinare/Facebook
A számos ígéret után immár valóban prioritássá vált a pedagógusok és a kisegítő személyzet koronavírus elleni immunizálása, a következő két hét során 60 ezer tanügyi alkalmazottat oltanak be az országban. A lapunknak nyilatkozó tisztifőorvos szerint minél több pedagógus jelentkezik az immunizálásra, annál inkább védik a diákjaikat, a családjukat, a közösséget.
2021. február 23., 21:322021. február 23., 21:32
2021. február 23., 23:522021. február 23., 23:52
Becslések szerint mintegy hatvanezer, az oktatási rendszerben dolgozó személyt oltanak be a következő hetekben koronavírus ellen Romániában. Valeriu Gheorghiţă, a Covid–19 elleni oltási kampány koordinátora tegnap bejelentette, a tanügyi alkalmazottak tömeges oltása szerdán kezdődik, és várhatóan március 10-éig tart. Szerdán az ország huszonhárom megyéjében indul az akció, tizennégy megye csütörtökön csatlakozik, újabb egy pénteken, majd az utolsó három megyében március 1-től.
Valeriu Gheorghiţă beszámolója szerint eddig 42 ezer tanügyi alkalmazott kapta meg a vakcinát, további 120 ezren kaptak időpontot immunizálásra, emellett
A pedagógusok soron kívüli beoltását a megyei tanfelügyelőségek által összeállított névsor alapján a közegészségügyi hivatalok szervezik meg. Gheorghiţă korábban jelezte: a mobil oltópontok bevetésével fognak elsőbbséget biztosítani a tanárok és tanítók számára.
Szakemberek szerint a „prioritások prioritásának” tekinthető az oktatásban dolgozók immunizálása, akik ezzel az akcióval az időseket, a krónikus betegeket megelőzve kaphatják meg az oltást, ezért értékelni kell, és élni a lehetőséggel. Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője lapunknak rámutatott, az 55 év felettiek számára az országban már csak elszigetelten esetekben van lehetőség az oltásra, hiszen a számukra elérhető Pfizer–BionTech oltóanyagra beteltek az előrejelzések.
Ha az 55 évnél fiatalabb tanügyi alkalmazottnak már van egy későbbi időpontja a Pfizer-vakcinára, azt visszamondja, és jelentkezik a mostani akcióra, AstraZeneca-oltóanyagot kap. Egyébként nemcsak a pedagógusok, hanem az oktatási rendszer valamennyi alkalmazottja kérheti az oltást, és mivel a többi lehetőségek tárháza beszűkült, a tisztifőorvos szerint élni kell a kínálkozó alkalommal.
„Mindannyian azt vártuk, hogy személyes jelenléttel indulhasson újra az oktatás. Minél nagyobb az átoltottság, annál kevesebb fertőzés, gócpont jelenik meg a tanintézetekben, tehát minél több pedagógus jelentkezik az immunizálásra, annál inkább védik a diákjaikat, a családjukat, a közösséget” – részletezte a szakember. Felhívta a figyelmet, hogy
Ezért arra számítanak, hogy ugyanez a tanintézetekben is megtörténik. Tar Gyöngyi hangsúlyozta, a Romániában hozzáférhető valamennyi vakcina biztonságos, ám mint minden gyógyszernek, ezeknek is lehetnek mellékhatásaik.
Hargita megyében szintén szerdán látnak neki a tanügyi alkalmazottak tömeges oltásának, ami nemcsak Csíkszeredában zajlik, hanem valamennyi, jelenleg is működő oltásközpontban leválasztottak számukra külön sorrendet. Azokban a megyékben, ahol bonyolultabb volt a szervezés, később indul az akció. A székelyföldi megye tisztifőorvosa arra kéri a jogosultakat, vegyék komolyan a bejelentkezést, mert jó előre pontosan leszervezik a hatóságok, és hajnalban leszállítják a dózisokat a központokba.
Romániában három hónapos online oktatás után február 9-től nyitottak meg az iskolák. A második félév első két hetében 809 tanulónál és 638 pedagógusnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést, emiatt pedig országszerte 730 osztályban függesztették fel az óralátogatást és tértek vissza online oktatáshoz. Az ország 3181 települése közül 2129-ben minden diák visszatérhetett az iskolába. Azokon a településeken, ahol az utóbbi kéthetes fertőzési ráta meghaladta a lakosság három ezrelékét, csak az alsó tagozatos kisdiákok vehetnek részt személyesen az órákon.
Kiírta szerdán a közbeszerzési eljárást a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) az A8-as autópálya Gyergyóditró és a Neamţ megyei Grinţieş közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére.
A Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) idén is meghirdette mentorprogramját, immár 8. alkalommal.
Covid-19-fertőzésgóc alakult ki a csíkszeredai megyei kórház bőrgyógyászati osztályán, felfüggesztették a beteglátogatást.
A tanulók egyhetes vakációjának kezdetétől megnőtt a látogatók száma a parajdi sóbányában, ezért a létesítmény nyitvatartási idejét meghosszabbították.
Bűnrészesség gyanújával őrizetbe vettek a rendőrök egy 47 éves férfit annak a három szentandrási testvérnek az ügyében, akiket eltűntnek nyilvánítottak, majd négy nappal később Szerbiában találták meg őket az eltűnésüket bejelentő apjukkal együtt.
Elkészült az első két olyan játszótér, amelyet kimondottan a házi kedvenceknek alakítottak ki – jelentette be a kedden a nagyváradi városháza.
Felettesei közreműködésével hamis orvosi igazolással betegszabadságot kért, majd annak jóváhagyása után Afrikában tevékenykedett zsoldosként három Bihar megyei csendőr a korrupcióellenes hatóság szerint.
A közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) december 16-ig várja az ajánlatokat az A8-as autópálya Sóvárad és Gyergyóalfalu közötti szakaszának megtervezésére és kivitelezésére – közölte kedden Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az ügyészek nem szállítottak meggyőző bizonyítékokat arra nézvést, hogy a Ioan Crișan aradi üzletember három évvel ezelőtti meggyilkolásával gyanúsított személyek esetében valóban fennáll az alapos gyanú – szögezte le az ügyben eljáró bíró.
Autóbalesetben életét vesztette kedd reggel két személy a 76-os országúton a Bihar megyei Biharpoklos térségében.
1 hozzászólás