Nyugat-Európában adókedvezményekkel ösztönzik, hogy energiatakarékosak legyenek az ingatlanok
Fotó: Rédai Attila
Nagy érdeklődés mutatkozik a szeptember 15-én induló, a lakások energetikai hatékonyságának növelését célzó program iránt, sokan akarják az elsők között benyújtani az igénylésüket. A lapunknak nyilatkozó építőmérnök elmondta, a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett programban nem egyszerű a részvétel, ám a szakcégek segítenek a pályázóknak.
2020. augusztus 24., 07:592020. augusztus 24., 07:59
Rámozdultak a szakcégek a román környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett, a lakások energetikai hatékonyságának növelését célzó programra. Bár a pályázati útmutató szerint ezúttal nem a kivitelezőknek, hanem a kedvezményezett magánszemélyeknek kell benyújtaniuk az igénylést, a társaságok ajánlják szolgáltatásaikat, termékeiket, sőt segítséget nyújtanak az iratcsomó összeállításában is.
hiszen a támogatás odaítélésének egyik előfeltétele az energetikai audit elvégzése.
Czine Zsolt építőmérnök – akinek cége is készít energetikai felmérést és auditot – lapunknak elmondta, a tapasztalatok szerint az újabb építésű családi házaknál már jobban figyelnek az energetikai hatékonyságra, de a legtakarékosabbnak számító passzívházig általában még minden ingatlant lehet tovább fejleszteni, hogy növeljék ezt a szintet, és C-ről B-re vagy B-ről A-ra módosuljon a lakás besorolása. Az energetikai vizsgálat elkészülte után javaslatokat is megfogalmaznak, milyen beruházásokkal lehet energiatakarékosabbá tenni az épületet.
Fotó: Rédai Attila
Elsősorban a homlokzatszigeteléssel, a nyílászárók cseréjével, a fűtés- vagy éppen a hűtésrendszerek korszerűsítésével érhető el a legjobb eredmény – mutatott rá lapunknak Czine Zsolt. Télen a benti és a kinti hőmérséklet közötti különbség meghaladhatja a 40 Celsius-fokot, és ha ilyenkor hőkamerával megvizsgáljuk az épületet, kiderül,
Nem mindegy, milyen anyagokkal szigetelik a homlokzatokat, hiszen a kőzetgyapot drágább, de hatékonyabb, mint a polisztirén, ez utóbbinál is számít a szigetelőanyag vastagsága. A nyílászáróknál hasonlóképpen nagyok a különbségek, Nyugat-Európában a műanyag ajtókat-ablakokat lecserélték fára, de ezt is lehet fokozni, hiszen a háromrétegű üvegablak a leginkább energiatakarékos.
A fűtésrendszerek esetében sem mindegy, milyen fűtőanyagot – gáz, fa, elektromos energia vagy biomassza – használnak, és milyen mennyiségben, mennyire autonóm a rendszer. Bár Costel Alexe környezetvédelmi miniszter úgy nyilatkozott, jelenleg a romániai házak nagy része nem megfelelően hőszigetelt, ezért a külső falak okozta energiaveszteség eléri a 30, az ablakok vagy a tető okozta energiaveszteség pedig a 25 százalékot, a szakértő szerint ez nem ennyire egyértelmű. Minden lakásban más az energiaveszteség, rengeteg tényező befolyásolja, ezért ugyanazzal a beruházással nem lehet ugyanazt a hatékonyságot elérni.
Fotó: Rédai Attila
A társadalom és az egyén számára egyaránt előnyös, ha minél energiatakarékosabbak az épületek: a tulajdonosok kevesebbet fizetnek az energiáért, és ha ebből kevesebbet használnak, kevésbé szennyezik a környezetet.
– szögezte le a Krónikának az építőmérnök. Hozzátette, Nyugat-Európában már adókedvezményekkel ösztönzik, hogy energiatakarékosabbak legyenek az ingatlanok, de a román kormány által meghirdetett támogatási program is ezt a célt szolgálja. Czine Zsolt kifejtette, a minisztérium által meghirdetett programban nem egyszerű a részvétel, ám a szakcégek segítenek a pályázóknak.
Az Energetikailag hatékony lakás elnevezésű program keretében legtöbb 15 ezer euró vissza nem térítendő támogatás igényelhető a Környezetvédelmi Alapon keresztül. Erre az évre 430 millió lejes költségvetést jelentettek be, az összeg mintegy 9000 igénylés finanszírozására elegendő.
Fotó: Rédai Attila
A támogatás odaítélésének előfeltétele egyrészt az energetikai audit elvégzése, másrészt olyan projekttel kell jelentkezni, amelynek kivitelezésével legalább egy osztállyal nő a lakás energetikai hatékonysága. A programra szeptember 15. után online lehet jelentkezni, az igénylés elfogadásakor minden jelentkező kap egy egyedi azonosítószámot, és 60 nap áll a rendelkezésére, hogy benyújtsa a teljes dossziét. A beruházást 18 hónapon belül kell megvalósítani. Az ehhez szükséges felszereléseket az országon belül bárhonnan beszerezhetik a kedvezményezettek, a munkálatokat azonban kizárólag erre szakosodott cégek végezhetik. A Környezetvédelmi Alap végül újabb energetikai auditot végez, és kifizeti a beruházás költségének 60 százalékát.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!