Nyugat-Európában adókedvezményekkel ösztönzik, hogy energiatakarékosak legyenek az ingatlanok
Fotó: Rédai Attila
Nagy érdeklődés mutatkozik a szeptember 15-én induló, a lakások energetikai hatékonyságának növelését célzó program iránt, sokan akarják az elsők között benyújtani az igénylésüket. A lapunknak nyilatkozó építőmérnök elmondta, a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett programban nem egyszerű a részvétel, ám a szakcégek segítenek a pályázóknak.
2020. augusztus 24., 07:592020. augusztus 24., 07:59
Rámozdultak a szakcégek a román környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett, a lakások energetikai hatékonyságának növelését célzó programra. Bár a pályázati útmutató szerint ezúttal nem a kivitelezőknek, hanem a kedvezményezett magánszemélyeknek kell benyújtaniuk az igénylést, a társaságok ajánlják szolgáltatásaikat, termékeiket, sőt segítséget nyújtanak az iratcsomó összeállításában is.
hiszen a támogatás odaítélésének egyik előfeltétele az energetikai audit elvégzése.
Czine Zsolt építőmérnök – akinek cége is készít energetikai felmérést és auditot – lapunknak elmondta, a tapasztalatok szerint az újabb építésű családi házaknál már jobban figyelnek az energetikai hatékonyságra, de a legtakarékosabbnak számító passzívházig általában még minden ingatlant lehet tovább fejleszteni, hogy növeljék ezt a szintet, és C-ről B-re vagy B-ről A-ra módosuljon a lakás besorolása. Az energetikai vizsgálat elkészülte után javaslatokat is megfogalmaznak, milyen beruházásokkal lehet energiatakarékosabbá tenni az épületet.
Fotó: Rédai Attila
Elsősorban a homlokzatszigeteléssel, a nyílászárók cseréjével, a fűtés- vagy éppen a hűtésrendszerek korszerűsítésével érhető el a legjobb eredmény – mutatott rá lapunknak Czine Zsolt. Télen a benti és a kinti hőmérséklet közötti különbség meghaladhatja a 40 Celsius-fokot, és ha ilyenkor hőkamerával megvizsgáljuk az épületet, kiderül,
Nem mindegy, milyen anyagokkal szigetelik a homlokzatokat, hiszen a kőzetgyapot drágább, de hatékonyabb, mint a polisztirén, ez utóbbinál is számít a szigetelőanyag vastagsága. A nyílászáróknál hasonlóképpen nagyok a különbségek, Nyugat-Európában a műanyag ajtókat-ablakokat lecserélték fára, de ezt is lehet fokozni, hiszen a háromrétegű üvegablak a leginkább energiatakarékos.
A fűtésrendszerek esetében sem mindegy, milyen fűtőanyagot – gáz, fa, elektromos energia vagy biomassza – használnak, és milyen mennyiségben, mennyire autonóm a rendszer. Bár Costel Alexe környezetvédelmi miniszter úgy nyilatkozott, jelenleg a romániai házak nagy része nem megfelelően hőszigetelt, ezért a külső falak okozta energiaveszteség eléri a 30, az ablakok vagy a tető okozta energiaveszteség pedig a 25 százalékot, a szakértő szerint ez nem ennyire egyértelmű. Minden lakásban más az energiaveszteség, rengeteg tényező befolyásolja, ezért ugyanazzal a beruházással nem lehet ugyanazt a hatékonyságot elérni.
Fotó: Rédai Attila
A társadalom és az egyén számára egyaránt előnyös, ha minél energiatakarékosabbak az épületek: a tulajdonosok kevesebbet fizetnek az energiáért, és ha ebből kevesebbet használnak, kevésbé szennyezik a környezetet.
– szögezte le a Krónikának az építőmérnök. Hozzátette, Nyugat-Európában már adókedvezményekkel ösztönzik, hogy energiatakarékosabbak legyenek az ingatlanok, de a román kormány által meghirdetett támogatási program is ezt a célt szolgálja. Czine Zsolt kifejtette, a minisztérium által meghirdetett programban nem egyszerű a részvétel, ám a szakcégek segítenek a pályázóknak.
Az Energetikailag hatékony lakás elnevezésű program keretében legtöbb 15 ezer euró vissza nem térítendő támogatás igényelhető a Környezetvédelmi Alapon keresztül. Erre az évre 430 millió lejes költségvetést jelentettek be, az összeg mintegy 9000 igénylés finanszírozására elegendő.
Fotó: Rédai Attila
A támogatás odaítélésének előfeltétele egyrészt az energetikai audit elvégzése, másrészt olyan projekttel kell jelentkezni, amelynek kivitelezésével legalább egy osztállyal nő a lakás energetikai hatékonysága. A programra szeptember 15. után online lehet jelentkezni, az igénylés elfogadásakor minden jelentkező kap egy egyedi azonosítószámot, és 60 nap áll a rendelkezésére, hogy benyújtsa a teljes dossziét. A beruházást 18 hónapon belül kell megvalósítani. Az ehhez szükséges felszereléseket az országon belül bárhonnan beszerezhetik a kedvezményezettek, a munkálatokat azonban kizárólag erre szakosodott cégek végezhetik. A Környezetvédelmi Alap végül újabb energetikai auditot végez, és kifizeti a beruházás költségének 60 százalékát.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!