Teljes a káosz az alapellátásban: a háziorvosok egy része nem hosszabbított szerződést, átláthatatlan a rendszer

Teljes a káosz az alapellátásban: a háziorvosok egy része nem hosszabbított szerződést, átláthatatlan a rendszer

Fotó: Barabás Ákos

Nem hosszabbította meg a háziorvosok egy része a keretszerződést az egészségbiztosítási pénztárral, így beutalót és ingyenes receptet nem állíthatnak ki. A háziorvosok háromszéki képviselője szerint a héten nem kérnek pénzt a vizsgálatokért.

Bíró Blanka

Molnár Rajmond

2018. január 03., 12:492018. január 03., 12:49

Egyelőre csak részmegoldások születtek az egészségügyi alapellátás problémáira: a háziorvosok egy része továbbra sem hajlandó aláírni a számukra kedvezőtlen feltételeket tartalmazó új keretszerződést, emiatt ha akarnának sem tudnának beutalót és ingyenes receptet kiállítani. Ilyen körülmények között

a helyzet továbbra is átláthatatlan, az sem világos, hogy az elkövetkező időszakban kell-e majd fizetni az egészségügyi szolgáltatásért,

mint ahogy azt korábban bejelentette a háziorvosok érdekvédelmi szervezete. A Kovászna megyei háziorvosok érdekvédelmi szervezetének vezetője, Seres Lucia érdeklődésünkre igyekezett megnyugtatni mindenkit: ezen a héten pro bono dolgoznak, azaz nem kérnek pénzt a páciensektől a vizsgálatokért.

Amint arról a Krónika is beszámolt, az alapellátásban dolgozókat képviselő országos szervezet, valamint a munkáltatói szövetség korábban közleményben jelentette be, hogy szerdától a háziorvosok nem nyújtanak ingyenes szolgáltatásokat a biztosítással rendelkező pácienseknek sem, mivel a szakemberek nem hajlandók aláírni az új keretszerződést az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (CNAS).

korábban írtuk

„Süketek párbeszéde” az egészségügyben: a háziorvosok nincsenek megelégedve az ígéretekkel
„Süketek párbeszéde” az egészségügyben: a háziorvosok nincsenek megelégedve az ígéretekkel

Miközben az egészségügyi minisztérium és a biztosító azt állítja, sikerült megoldást találni az alapellátás problémáira, a háziorvosok kitartanak amellett, hogy még mindig „süketek párbeszéde” folyik.

Pro bono „üzemmód”

Seres Lucia lapunknak elmondta, beutalót, ingyenes és térítéses receptet nem írhatnak, de pénzt nem vesznek el a betegektől, legalábbis ezen a héten. Mint mondta, egyelőre nem írták alá a szerződést az egészségbiztosítási pénztárral, ezért

még ha akarnának sem tudnának beutalót és ingyenes receptet írni, hiszen ez keretszerződés nélkül törvénytelen, de az elektronikus rendszer sem teszi ezt számukra lehetővé.

Az orvosok ott lesznek a rendelőben, és ingyen megvizsgálják a betegeket, bár a szolgáltatást szerződés nélkül nem fizeti ki nekik a biztosító. „A betegek a mi szövetségeseink, az ő jogaikért is harcolunk, nem veszünk el tőlük pénzt, ám várjuk, hogy mit lép a biztosító” – szögezte le az orvos.

Seres Lucia elmondta, kaptak ugyan egy levelet az elmúlt év végén a pénztártól, hogy várják őket, hogy aláírják a szerződést, de abban egy szó sincs arról, hogy figyelembe vennék a követeléseiket. A betegek érdekeit is szolgáló módosításokat csak úgy tudják kivívni, ha kivárnak, hiszen amint aláírják a szerződést, már ki vannak szolgáltatva a biztosítónak, azután már nem lehetnek követeléseik.

Az orvos hangsúlyozta, hónapok óta kongatják a vészharangot,

kérik, hogy növeljék az alapellátásra szánt költségvetést, egyszerűsítsék a bürokráciát, hiszen ilyen körülmények között nem a betegellátásra összpontosítanak, hanem kénytelenek papírhegyeket gyártani, sőt a kompetenciáikat is megnyirbálták, nem kérhetnek vizsgálatokat, nem írhatnak fel minden gyógyszert.

Az egyetlen változás, hogy a tavalyi 5,77 százalék helyett az idei tervezetben a biztosító költségvetésének 5,8 százalékát fordíthatják az alapellátásra, miközben a nyugati országokban ez az arány 10-14 százalék körül mozog. „Abban bízunk, hogy a biztosító az utolsó órában észhez tér, teljesítik a követeléseinket, aláírhatjuk a szerződést, és jövő héttől visszaáll minden a rendes kerékvágásba” –  mondta Seres Lucia.

Optimista a pénztár Hargita megyei vezetője

Ennél bonyolultabb a helyzet Hargita megyében, ahol egyes háziorvosok már meghosszabbították az év végén lejárt keretszerződésüket a megyei egészségbiztosítási pénztárral, mások azonban egyelőre felfüggesztik az ingyenes szolgáltatásaikat a biztosítással rendelkező páciensek számára – legalábbis ez derült ki, amikor a megyei egészségbiztosítási pénztárnál és a háziorvosok szövetségének elnökétől érdeklődtünk. A felek nyilatkozatai alapján azonban nehezen értelmezhető, hogy mi is történik valójában az egészségügyi alapellátásban.

Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója elmondta, a jelenleg érvényben lévő egészségügyi keretszerződés december 31-én járt le, így a hivatalos rendelkezések értelmében januártól három hónapra hosszabbítják azt meg. Áprilistól lép érvénybe az új, két évre szóló egészségügyi keretszerződés. Duda rámutatott, az egészségügyi szolgáltatóknak – köztük a háziorvosoknak is – elküldték a jelenlegi keretszerződés meghosszabbítására szolgáló mellékleteket még csütörtökön (december 28-án), azzal a kitéttel, hogy péntek délig jelezzék, amennyiben nem kívánják aláírni a dokumentumot.

Duda szerint péntekig már harminc háziorvos aláírta velük a szerződést, és délig senki sem jelezte nekik, hogy januártól nem kívánja folytatni a közös munkát a pénztárral. Több háziorvos is értesítette őket, hogy hamarosan, január első napjaiban aláírja a meghosszabbításról szóló szerződést – tette hozzá Duda Tihamér, aki szerint mivel egy szakember sem jelezte, hogy nem írja alá a szerződést, ebből az következik, hogy mindenki megteszi azt az elkövetkezőkben.

Az előbbivel ellentétben Soós-Szabó Klára, a háziorvosokat tömörítő egyesület Hargita megyei elnöke másképp látja a helyzetet.

Idézet
Egyértelműen nem írom alá a szerződést, amíg nem történik tényleges változás. A visszajelzések alapján a kollégák többsége is ezt teszi. Változás eddig nem történt, így nem lépünk be a rendszerbe”

– nyomatékosított. Megjegyzésünkre, hogy tudomásunk szerint már több Hargita megyei háziorvos is aláírta a szerződést a pénztárral, úgy fogalmazott, nem állnak rendelkezésére pontos adatok e téren, viszont úgy tudja, a legtöbb háziorvos elutasítja a szerződés meghosszabbítását a jelenlegi körülmények között.

„Akikkel beszéltem, azt mondták, nem írják alá. Viszont beszéltem olyan kollégával is, aki habár vállalhatatlannak tartja ezt az állapotot, mégis aláírja a szerződést. Elvárja, hogy más kaparja ki a gesztenyét helyette” – vélekedett.

A háziorvos úgy tudja, mostantól több Hargita megyei kollégája is egy ideig bezárja a rendelőjét, többen is pihenőszabadságot vesznek ki, hiszen az utóbbi években nemigen volt lehetőségük erre.

Lesz olyan háziorvos is, aki dolgozik, de a biztosított pácienseket is csak fizetés ellenében látja el.

„Mindenki eldönti, hogy mit csinál. Országosan is hasonló a helyzet, a legtöbb kolléga nem kíván részt venni ebben. Sokan véglegesen bezárták a rendelőjüket, külföldre mennek dolgozni, nem kérnek többet a romániai egészségügyi rendszerből” – mondta. Szerinte elfogadhatatlan, amit az utóbbi években az egészségügyi alapellátással tettek az illetékes szervek, fokozatosan elsorvasztva, tönkretéve azt.

Anyagilag és szakmailag is ellehetetlenítették a háziorvosokat.

Példaként említette, míg az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fokozatosan csökkenti az alapellátás működtetésére szánt pénzalapot, addig tavaly, egyik napról a másikra hatvan százalékkal növelték a fizetéseket a biztosítási pénztáraknál. „Kérdés, hogy a lakosság mit tart fontosabbnak: azt, hogy egészségbiztosítási pénztár vagy az alapellátás létezzen” – tette fel a kérdést Soós-Szabó Klára. Azt is megjegyezte, hogy a döntéshozók az adminisztratív szabályozókkal, a rendszer alulfinanszírozásával addig sorvasztják az alapellátást, amíg a „klinikaláncok aprópénzért felvásárolják azt, ugyanis erre megy ki a játék”.  

Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvost is megkerestük a téma kapcsán. A szakember még nem írta alá a szerződést a biztosítási pénztárral, viszont a napokban megteszi ezt. Mint mondta, szolidáris a háziorvosok tiltakozásával, egyet is ért velük, viszont az ő helyzetében nem teheti meg azt, hogy nem írja alá a szerződést.

Idézet
Más sztrájkolni orvosként egy városban, s más sztrájkolni egy olyan helyen, ahol 20-25 kilométeres körzetben nincsen háziorvos”

– húzta alá Sztojka.

A háziorvosok – mint ismeretes – elégedetlenek az egészségügyi miniszternek és a CNAS-nak az alapellátásra szánt költségvetés -növelésére vonatkozó ígéretével. A pénztár eközben a múlt héten sajnálatosnak nevezte, hogy a  „a háziorvosok bizonyos szervezetei” a keretszerződés visszautasítására buzdítják a szakembereket.

A CNAS álláspontja szerint „az egyeztetések során tett ilyen jellegű nyomásgyakorlás indokolatlan nyugtalanságot gerjeszt Románia egész lakosságának körében”. A biztosító azt állítja, a tárgyalások során számos ponton sikerült közös nevezőre jutniuk a háziorvosok képviselőivel, és ezek mentén módosították a 2018-as keretszerződés-tervezet „mintegy 70 százalékát”, beleértve a bürokrácia csökkentésére vonatkozó intézkedéseket is. Arra is kitértek, hogy a CNAS költségvetése jövő évben 17 százalékkal növekszik, és az egészségügyi ágazatok közül az alapellátás részesül majd a legnagyobb büdzsé kiegészítésben. Ennek alapján a biztosító „felelősségteljes” magatartásra intette a háziorvosokat.

A háziorvosok azonban rámutattak: a költségvetés-kiegészítés, amiről a miniszter beszél, és amire „a háziorvosoknak nyújtott ajándék”-ként hivatkozik, valójában nem újdonság, hiszen az említett összeggel is számoltak, amikor amiatt panaszkodtak, hogy az alapellátásra biztosított összeg nevetséges mértékben növekszik. Azon is megdöbbentek, hogy a tárcavezető egy szóval sem tért ki az általuk felhozott többi problémára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 04., csütörtök

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására

Bár még távol áll attól, hogy összegyűljön a felújításához szükséges teljes összeg, lassan azért haladhatnak a temesvári Hunyadi-kastély restaurációs munkálatai, miután több forrásból sikerült biztosítani a szükséges pénz egy részét.

Bár még távolról sincs meg a teljes összeg, ismét csurrant némi pénz a temesvári Hunyadi-kastély felújítására
2024. április 04., csütörtök

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon

Egyre több nagyváradi kérvényezi a fogyatékkal élőknek járó ingyenes parkolókártyát, amely lehetővé teszi számukra, hogy ne kelljen fizetniük a parkolásért a belvárosban, és – szintén ingyen – helyet biztosítsanak az autójuknak otthonuk közelében.

A parkolóhelyek utáni hajszában látványosan megugrott a rokkantkártyával rendelkező sofőrök száma Nagyváradon
2024. április 04., csütörtök

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében

A Schlauch Lőrinc emlékév keretében csütörtökön együttműködési megállapodást írt alá Böcskei László, a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója a püspöki palota Schlauch termében.

Restaurálják a Szentjobb-ereklyét a Nagyváradról regnáló bíboros emlékéve keretében
2024. április 04., csütörtök

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is

Véglegesítette az európai parlamenti választáson induló jelöltjeinek listáját az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa csütörtöki ülésén.

Feltöltötte EP-jelöltlistáját az RMDSZ, nevesítette jelöltjét az MPE is
2024. április 04., csütörtök

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak

A Temes megyei egészségügyi igazgatóság csütörtökön megerősítette, hogy norovírusgóc alakult ki a temesvári C.D. Loga főgimnáziumban.

Megvan, mi okozhatta a tömeges fertőzést a temesvári iskolában, 14 diákot még kórházban ápolnak
2024. április 04., csütörtök

Már a polgármesterjelöltje is megvan Váradon az EMSZ-nek arra az esetre, ha nem jönne össze a koalíció az RMDSZ-szel

Csomortányi Istvánt indítja polgármesterjelöltként, és önálló tanácsosi jelöltlistával vág neki Nagyváradon az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) a június 9-ei önkormányzati választásoknak, amennyiben az RMDSZ nem fogadja el a koalícióra tett ajánlatukat.

Már a polgármesterjelöltje is megvan Váradon az EMSZ-nek arra az esetre, ha nem jönne össze a koalíció az RMDSZ-szel
2024. április 04., csütörtök

Pedofilt leplezett le, az év legjobbjának választották a nagybányai csendőrnőt

Első alkalommal kapta meg nő Az év csendőre kitüntetést, amelyet a bukaresti belügyminisztérium szerint többek között azzal érdemelt ki, hogy márciusban sikerült azonosítania és elfognia egy férfit, aki több kiskorút is molesztált.

Pedofilt leplezett le, az év legjobbjának választották a nagybányai csendőrnőt
2024. április 03., szerda

Budapesttel versenyezne Kolozsvár rekordprofitot termelő rendezvénycsarnoka

A kolozsvári BTarena tavaly bruttó 2,3 millió lejes nyereséget és 7 millió lejes összbevételt termelt, azzal együtt, hogy 3 millió lejt költöttek Románia legnagyobb, idén tízéves többfunkciós rendezvénycsarnoka villanyvilágításának korszerűsítésére.

Budapesttel versenyezne Kolozsvár rekordprofitot termelő rendezvénycsarnoka
2024. április 03., szerda

Drogkereskedőkre csapott le az ügyészség erdélyi megyékben

Kábítószer-kereskedés gyanúja miatt öt házkutatást tartott szerdán a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) Kolozs és Beszterce-Naszód megyében – közölte az intézmény.

Drogkereskedőkre csapott le az ügyészség erdélyi megyékben
2024. április 03., szerda

További rosszullétek, átfogó vizsgálat zajlik a temesvári iskolai megbetegedés ügyében

A temesvári Constantin Diaconovici Loga Főgimnázium további 18 tanulója jelentkezett a sürgősségen mérgezéses tünetekkel, miután az éjszaka folyamán a tanintézet 18 diákját hasonló tünetekkel már beutalták a Louis Ţurcanu Gyerekkórházba.

További rosszullétek, átfogó vizsgálat zajlik a temesvári iskolai megbetegedés ügyében