Tánczos Barna szívesen tartana felkészítőt annak, aki nem boldogul
Fotó: Apepaduri.gov.ro
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint az adatok azt bizonyítják, hogy a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer, valamint az erdőradar egyaránt működőképes, a felmerülő problémákat pedig orvosolni fogják a hatóságok. A tárcavezetőt a civil szervezetek részéről felmerült rendellenességekre reagáltattuk.
2021. február 25., 07:552021. február 25., 07:55
2021. február 25., 08:002021. február 25., 08:00
Vannak ugyan megoldandó technikai problémák, de működőképes a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer (SUMAL), valamint az erdőfelügyelő – szögezte le lapunknak Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter. A tárcavezető elmondta, a kiállítandó dokumentumok mindössze egy százaléka esetében észleltek fennakadásokat, és meggyőződése: ha a felmerült gondokat orvosolják,
Nemrég a Declic elnevezésű szervezet köré szerveződött civilek aláírásgyűjtést indítottak annak érdekében, hogy petíciót nyújtsanak be a környezetvédelmi minisztériumhoz, kérve, tegyék átláthatóbbá a rendszert. Az indítványt eddig közel 38 ezren látták el kézjegyükkel. Azóta a kezdeményezők frissítették bejegyzésüket, és közölték: a társadalmi nyomásgyakorlás megtette a hatását, az erdőfelügyelő rendszerben egyre több, törvény által is szavatolt információ érhető el.
Elméletileg nagyon hasznos lehetne a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszer, valamint az erdőfelügyelő, ám a tapasztalatok szerint soha nem volt akarat, hogy ezek – a lehetőségeket kihasználva – teljes kapacitással és átláthatóan működjenek – szögezte le a Krónikának Hans Hedrich aktivista, a segesvári Neuer Weg környezetv&am
Továbbra is nehezményezik ugyanakkor a civilek, hogy a fát szállító teherautók útvonala 24 óra után eltűnik, és felhívják a figyelmet, hogy ez ellentmond a tavaly júniusban kibocsátott 497-es számú kormányrendelet alkalmazási módszertanának. Korábban a zöldszervezetek arra panaszkodtak, hogy
Hiányolták többek között, hogy nem jelennek meg az üzemtervek, a fakitermelési engedélyben szereplő mennyiségi becslésigazolások (APV), továbbá három nap elteltével eltűnnek a szállítási adatok. Azóta a panaszok egy része megoldódott.
Fotó: Pinti Attila
„Szívesen tartanék felkészítőt a rendszer használatáról annak, aki nem tud lekövetni benne egy üzemtervet, de ez nem az én tisztem” – reagált a kritikák egy részére Tánczos Barna miniszter. A tárcavezető hangsúlyozta, az erdőradar működik, az informatikai rendszer használata révén részletesen lekérdezhetők a helyszínen kitermelt famennyiségek.
Ennek segítségével be lehet azonosítani a kitermelési parcellákat, a rönköket szállító teherautókat, fényképek vannak feltöltve minden szállítóeszközről, a fuvar befejezése után GPS-koordináták alapján megnézhető a teljes útvonal. A szállításról három napig visszamenően minden információ megtalálható itt” – szögezte le az RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter.
Tánczos Barna úgy vélekedett, minél összetettebbre tervezik az erdőradart, annál bonyolultabb valós időben, azonnali információkat lekérni; ha több fényképet, több információt akarunk, azzal csak leterheljük a rendszert. A tárcavezető hozzátette, a faanyag útjának nyomon követését biztosító rendszernek (SUMAL) már több mint negyvenezer felhasználója van, naponta átlagosan 15 ezer fuvarlevelet töltenek ki, de vannak napok, mikor a fuvarlevelek száma meghaladja ezt a számot.
Az országban ugyanakkor eddig közel egymillió köbméter fa feldolgozását követte le az erdőradar. A miniszter szerint az adatok is azt bizonyítják, hogy a rendszer működőképes, a felmerülő problémákat pedig orvosolni fogják a hatóságok.
A húsvéti ünnep alapétele, a bárányhús iránt változó a romániai fogyasztók érdeklődése. Összeállításunkban arra keressük a választ, hogy a bárány mennyire marad meg húsvéti ínyencségnek, illetve van-e arra esély, hogy máskor is friss húst vásárolhassunk.
Szívet melengető gesztussal reagált a kolozsvári CFR a közelmúltban történt erőszakos, magyarellenes incidensre.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóra történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Két magyarországi gépjármű ütközött össze csütörtök délután a tornyai határátkelő közelében, Arad megyében. A balesetben életét vesztette egy 76 éves magyarországi illetőségű féri, női utasa könnyebb sérüléseket szenvedett.
Az eredetileg háromévesre tervezett munka kezdete után hét és fél évvel elkészülhet végre egy vasúti alagút a IV-es számú páneurópai közlekedési folyosó Arad megyei szakaszán.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Nagycsütörtökön délelőtt tartották a gyulafehérvári székesegyházban a hagyományos krizmaszentelési szentmisét, amelyen közel száz pap és számos zarándok vett részt – közölte a közösségi oldalon a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség.
Nem fenyegeti veszély a lakosságot és az infrastruktúrát, a Hunyad megyében található Valea de Pești (magyarul halasvölgyet jelent) gát normál paraméterekkel működik – közölte csütörtökön az Országos Vízügyi Igazgatóság.
Nagyszabású projekt keretében bővítik a közlekedési hálózatot: síneket cserélnek, autóbusz- és villamosjáratokat terjesztenek ki a külvárosokban, új villamosmegállókat telepítenek, és ötven fölé akarják emelni az új, energiahatékony villamosflotta számát.
Egy 40 kilogrammos óriási harcsát fogott a Maroson egy alsókövesi férfi. A dolog szépséghibája, hogy tiltott módszerrel akasztotta horogra az óriási példányt, ráadásul horgásztilalom idején, amiért súlyos pénzbírságot kapott.
szóljon hozzá!