Felemelő sztrádahírek. A Nyárádmentén, Szovátán, Gyergyóban is végigmegy majd az A8-as (illusztráció)
Fotó: Haáz Vince
A Közúti Beruházások Országos Társasága (CNIR) jóváhagyta a versenytárgyalás kiírását az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya hegyvidéki, Gyergyószéket is érintő szakaszainak megépítésére. Az Erdélyben Maros és Hargita megyén, többek között a „turistamágnes” Szováta és Parajd közelében, illetve Gyergyón áthaladó szakaszokkal 1400 kilométeresre nő a licit, tervezés vagy kivitelezés alatt álló sztrádák és gyorsforgalmi utak hossza Romániában, ami jóval több, mint amennyit korábban fél évszázad alatt építettek meg.
2024. október 03., 18:562024. október 03., 18:56
Mint ismeretes, a nemrég alapított új hatóság, a CNIR átveszi a még csak tervezett, jövőbeli projekteket – így a többek között Gyergyót érintőt is – a közúti infrastruktúráért felelős társaságtól (CNAIR), utóbbi a már meglévő utakat kezeli a továbbiakban. A CNIR első, nulláról induló projektje a Focșani–Brăila gyorsforgalmi autóút (DEx). Az Erdélyt Moldvával összekötő, az egyesülésről is elnevezett A8-as autópálya hegyvidéki szakaszainak esetében immár szintén az új közútfejlesztő jár el.
Ennek ügyvezető tanácsa hagyta jóvá ugyanis a minap az A8-as négy szakaszának megépítésére kiírandó licitet. Az össztáv 116 kilométer, a következő lebontásban:
A CNIR tájékoztatása szerint a három megyét érintő említett szakaszokon összesen 38 alagút, 183 híd, felüljáró és viadukt épül. A leendő kivitelezőknek az 1D jelzésű, tehát a Gyergyóalfalu és Ditró közötti rész esetében 34 hónap áll majd rendelkezésre (10 hónap tervezés és 24 hónap kivitelezés), míg a másik három sztrádadarabon 54 hónapot kapnak az építők (14+40) a munkálatok elvégzésére.
A hatóság megemlíti, hogy a finanszírozás vissza nem térítendő európai uniós támogatásból, a 2021-2027-es szállításügyi programból valósul meg, viszont konkrét összegeket nem közöltek vonatkozó Facebook-bejegyzésükben, és azt sem, pontosan mikor írják ki a licitet, illetve meddig jelentkezhetnek az útépítők.
Térképen a Nyárádmentét, a Sóvidéket és Gyergyószéket is érintő nyomvonal
Fotó: Facebook/Compania Națională de Investiții Rutiere
Mint ismeretes, az A8-as sztráda Marosvásárhely és Târgu Neamț felőli végein előrehaladottabb stádiumban van a pályaterv:
Az A8-as Târgu Neamțtól Iași felé veszi az irányt, a 93 kilométeres szakaszon nemrég hagyták jóvá a megvalósíthatósági tanulmányt. A teljes sztráda Marosvásárhelytől a Moldovai Köztársasággal közös határig, Ungheni-ig húzódik majd összesen több mint 300 kilométeren keresztül. Ez lehet az első sztráda, amely összeköti Erdélyt Moldvával, ugyanakkor ennek köszönhetően lesz először autópálya Székelyföldön is. Az összköltséget több mint 4 milliárd euróra becsülik.
Az A8-as fentebb említett hegyvidéki szakaszai ügyében adott hatósági jóváhagyással a tömbmagyar vidékeket is átszelő sztrádarészek hamarosan csatlakozhatnak a licit, tervezés vagy kivitelezés alatt álló gyorsforgalmi (autópálya és autóút) aszfaltcsíkokhoz, melyek jelenleg összesen 1280 kilométert tesznek ki, tehát a közeljövőben várható újabb kiírásokkal ez a szám 1400-ra nő.
Ami már-már hihetetlen megvalósítás, még akkor is, ha több száz kilométer még „a levegőben lóg”, és hosszú ideig vergődhet a bürokratikus eljárások útvesztőjében.
Amúgy jelenleg több mint 530 kilométer épül, csaknem 240 kilométer pedig közel áll ahhoz, hogy konkrétan elkezdődjön a munka, hiszen megvan a kivitelező, és a tervezési szakaszt az építkezés követi.
Nemcsak az autópályák, hanem a gyorsforgalmi utak építése is dübörög Romániában. Utóbbi több szempontból „alulmarad” a sztrádákkal szemben, viszont sok helyen népszerű, mert kevesebbe kerül – vagyis csak elméletileg.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt szombaton hajnali 1 órakor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.
1 hozzászólás