A Kolozs megyei Magyargyerőmonostor Gyarmathy Zsigáné Hory Etelka szülőfaluja
Fotó: Wikipédia
Megvalósult az álom: szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes gyűjtőjeként és továbbadójaként tisztelnek. A rendezvény keretében – amelyen Kolumbán Vilmos József református püspök hirdeti az igét – Bálint Árpádnak, a faluban négy évtizeden át szolgáló, nagyon tisztelt tanítónak emléktáblát avatnak. Az esemény jelentőségéről Hover Zsolt magyargyerőmonostori református lelkész, kezdeményező beszélt a Krónikának.
2025. május 17., 09:052025. május 17., 09:05
Üdvözlendőnek és örömtelinek tartja a Kolozs megyei Magyargyerőmonostor lakossága és református gyülekezete, hogy a hétvégén leleplezik Gyarmathyné Hory Etelka (Magyargyerőmonostor, 1845. május 28. – Bánffyhunyad, 1910. április 10.) írónőnek, a kalotaszegi népi hagyományok gyűjtőjének szobrát, valamint Bálint Árpád tanító emléktábláját – mondta el a Krónika megkeresésére Hover Zsolt, a településen immár 20 éve szolgáló református lelkész.
valamint Bálint Árpád tanító emléktábláját. Az egyházközség lelkipásztora, Hover Zsolt szerint az ünnepség kettős célt szolgál: egyrészt tiszteleg a Kalotaszeg szellemi és közösségi életében jelentős szerepet vállaló nagyasszony, Gyarmathy Zsigáné előtt,
A kezdeményezésről már 2023-ban beszámolt a Krónikának Hover Zsolt, akit újfent megkerestünk.
Gyarmathy Zsigáné Hory Etelka (Magyargyerőmonostor, 1845. május 28. – Bánffyhunyad, 1910. április 10.) a népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatója volt
Fotó: Wikipédia
„Nagyon gazdag a település szülöttjének, Gyarmathy Zsigánénak a munkássága és öröksége, Magyargyerőmonostoron ma is ápolják az emlékét, ismerik nagyírásos munkáit. Idén lesz születésének a 180. évfordulója, de már két éve felmerült a szobor állításának terve, ötlete, ezért elkezdtük gyűjteni az adományokat, hogy az emlékállítás megvalósulhasson. Viszont mint tudjuk, nem lehet gyorsan támogatást gyűjteni, beletelt két évbe, hogy el is készüljön a szobor” – mondta el megkeresésünkre Hover Zsolt. Hozzátette,
Az érmelléki születésű Hover Zsolt református lelkipásztor immár több mint húsz éve szolgál a kalotaszegi Magyargyerőmonostoron
Fotó: Hover Zsolt archívuma
A magyargyerőmonostori szobor állítását sok gyülekezeti tag támogatta, valamint Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa és a Bethlen Gábor Alap. A Gyarmathy Zsigánét ábrázoló szobrot egy fiatal magyarországi művész, Veres Balázs készítette, a posztamenst (piedesztál, az építészetben az oszlopok, szobrok alépítménye) Irsai László Zsolt, az üvegtáblát a posztamensre pedig Hover Zsolt.
„A szülőfalu számára fontos volt, hogy itt is állítsunk emlékjelet Gyarmathynénak. Ugyanakkor Bálint Árpád tanító is olyan személyiség volt, annyira fontos szerepet játszott a település, az egész kalotaszegi közösség életében, hogy mindenképp fontos az ő emlékére állítandó tábla” – emelte ki a lelkipásztor. Hozzátette, Bálint Árpád tanító négy évtizeden át dolgozott a közösség szolgálatában, nevelte a magyargyerőmonostori gyermekeket. Munkássága túlmutatott az iskolai tanításon: aktív résztvevője volt a helyi közéletnek, fáradhatatlanul dolgozott a helyi értékek megőrzéséért.
A Gyarmathy Zsigánét ábrázoló szobrot egy fiatal magyarországi művész, Veres Balázs készítette
Fotó: Hover Zsolt
Mint Hover Zsolt fogalmazott,
A templom falán elhelyezett emléktábla e kivételes életpálya előtt tiszteleg, emlékeztetve a jövő nemzedékeit arra, milyen sokat jelenthet egy elhivatott tanító munkája egy falu életében. „Bálint Árpád nemcsak tanító volt, hanem egyházmegyei főgondnok is, jól ismerte a vidéket, a gyülekezeteket. Nagyon sok generációt ő nevelt fel, még ma is emlegetik a tanító bácsit, úgyhogy ezért volt fontos, hogy ő számára is állítsunk egy emléktáblát a templomudvaron” – emelte ki a lelkipásztor.
Hover Zsolttól azt is megkérdeztük, hogy érmelléki születésűként immár kalotaszeginek vallj-e magát két évtizedes szolgálat után. „Érmelléki vagyok, Margittán születtem, viszont már több mint 20 éve szolgálok Kalotaszegen.
A feleségem idevalósi származású, ezért is jöttünk erre a vidékre” – emelte ki a lelkipásztor.
A magyargyerőmonostori református templomban helyezik el a hétvégén a településen negyven éven át szolgáló Bálint Árpád tanító emléktábláját
Fotó: Wikipédia
Mint kifejtette, hívták őt nemrég egy másik gyülekezetbe, másik egyházmegyébe, de azt mondta, hogy nem hagyja el ezt a helyet. Azt is megkérdeztük, hogy a magyargyerőmonostori református gyülekezetben miként alakul jelenleg a lélekszám. „Most 174 személy szerepel az egyházi nyilvántartásban, de hát ez kicsit csalóka, hiszen a településről sokan vannak külföldön, vagy nagyobb városokban, Bánffyhunyadon, Zilahon, Kolozsváron.
Kicsi a gyülekezet, hát sajnos egy átlagos kalotaszegi gyülekezet a gyerőmonostori. Mert leszámítva egy-két nagyobb kalotaszegi gyülekezetet, jellemző a 2-300 fős létszám” – emelte ki a lelkész.
Gyarmathy Zsigáné neve nemcsak Kalotaszeg-szerte ismert, elsősorban a népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, gyűjtőjeként és továbbadójaként tartják számon. Munkásságát a 19. század közepétől kezdődően végezte, amikor a varrottas készítése már szinte feledésbe merült, és kevesen foglalkoztak a kézimunkákkal.
A posztamenst (alépítmény) Irsai László Zsolt, az üvegtáblát a posztamensre pedig Hover Zsolt készítette
Fotó: Hover Zsolt
Nemcsak gyűjtött, hanem tanított is, Bánffyhunyadon varróiskolát indított, akkoriban a kalotaszegi varrottas tanulása az iskolai oktatás részévé vált. nem csupán munkát adott az asszonyoknak, de segített az elkészített varrottasok értékesítésében. A most felavatásra kerülő szobor az ő emlékét örökíti meg, mint a kalotaszegi női szerepmodell és népi kultúra őrzőjének szimbólumát. Az alkotás a templomkertben kap helyet, a szülei sírjával szemben.
Bálint Árpád tanító emléktábláját a templom falán helyezik el, emlékeztetve a jövő nemzedékeit arra, milyen sokat jelenthet egy elhivatott tanító munkája egy falu életében.
Kalotaszeg egyik legrégebbi temploma a magyargyerőmonostori református templom
Fotó: Wikipédia
A kulturális kisajátítás „bűneként” lehet tekinteni arra, hogy forrásmegjelölés nélkül használt fel kalotaszegi hímzésmintát a spanyol Mango divatmárka – állapította meg a Krónikának Újvári Dorottya művészettörténész.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
szóljon hozzá!