Fotó: Boda L. Gergely
Ellehetetleníti az osztálykirándulások, táborozások szervezését az oktatási minisztérium erre vonatkozó új rendelete a pedagógusok szerint. A szigorítás hatását a vendéglátók, táborműködtetők is megérzik.
2014. május 12., 20:312014. május 12., 20:31
Remus Pricopie tanügyminiszter táborok, kirándulások és egyéb szabadidős tevékenységek szervezését szabályozó, 2014/3060-as számú rendelete februárban jelent meg a Hivatalos Közlönyben, azóta pedig egyre több tanító, osztályfőnök mondta viszsza a már leelőlegezett erdei iskolát, néhány napos tavaszi, kora nyári osztálykirándulást.
A miniszteri rendelet értelmében ugyanis a szervező pedagógusnak dossziét kell összeállítania, amelynek tartalmaznia kell a részt vevő gyerekek nevét, szüleik írásbeli beleegyezését, háziorvosi igazolást, miszerint a programon részt vevő diákok egészségesek, a szállításra, szállásra, étkezésre vonatkozó megrendelőlapokat, a díjszabásokat, a körülményekre, szolgáltatások minőségére vonatkozó adatokat és az előleg kifizetését igazoló számlát. Az iratcsomót a tanintézet vezetőségével, illetve a tanfelügyelőséggel is láttamoztatni kell.
Emellett a szervezőnek a területi fogyasztóvédelmi hivatalt is értesítenie kell a kirándulás helyszínéről és időtartamáról. A tanítónak, osztályfőnöknek arról is gondoskodnia kell, hogy a tábor időtartama alatt minden tíz gyerekre jusson egy szakképzett pedagógus, és ha a tábor helyszínén nincs egészségügyi ellátás, a csoportot egy elsősegélynyújtásban képzett szakembernek is el kell kísérnie.
Kevesen vállalják
„Nem lehet lemásolni az európai mintát, ha nem rendelünk mellé anyagi hátteret” – értékelte a rendeletet Fekécs Károly, a sepsiszentgyörgyi Váradi József Általános Iskola igazgatója. Mint elmondta, a bürokratikus nehézségek mellett az is megnehezíti a szabadidős programokat szervező tanárok, tanítók dolgát, hogy tanév közben szinte lehetetlen, hogy három pedagógus vigyen kirándulni egy osztálynyi gyereket.
Rámutatott, a pedagógusok saját költségükön kísérik el a diákokat, és a nehéz anyagi körülmények miatt az utóbbi időben egyetlen kísérő tanárt is nehéz volt találni, hármat szinte lehetetlen. Az új rendelet miatt annyira nehézkessé vált a táborok, kirándulások szervezése, hogy egyre kevesebben vállalják ezt, mondta lapunknak az igazgató.
Kifejtette, a nehéz gazdasági helyzet miatt sok tanító, osztályfőnök már a tanév elején elkezdte gyűjteni a pénzt a nyári táborra, a módszertan változása miatt azonban sokan lefújták a programot: kevesen vállalják, hogy az új, szigorított feltételek mellett is belevágnak. Fekécs Károly úgy véli, a következő tanévben egyetlen pedagógus sem viszi kirándulni a diákokat, szerinte ez lesz a legegyszerűbb módja a „védekezésnek”.
A minisztériumi szigorítás már most érezteti hatását, Beszterce-Naszód megyében például az elmúlt évekhez képest 30 százalékkal visszaesett az Iskola másként hét keretében szervezett kirándulások száma. Camelia Tabără főtanfelügyelő elismerte ugyan, hogy a pedagógusok megijedtek az új feltételektől, azonban úgy vélte, idővel hozzászoknak az uniós szabályzathoz.
Megoszló szülői vélemények
„A múlt héten volt szülői értekezlet, ahol a tanító néni bejelentette, hogy idén mégsem lesz erdei iskola, mert nem tudja teljesíteni a feltételeket: nem talál maga mellé másik két kísérő pedagógust. A kislányom nagyon készült, hiszen tavaly is öt napot töltött el egy közeli panzióban, ahonnan rengeteg élménnyel tért haza. Nagyon sajnálom, hogy elmarad a program, a gyerekek is nagyon csalódottak” – mesélte lapunknak Orsolya, egy második osztályos kislány édesanyja.
Egy másik sepsiszentgyörgyi szülő, Katalin arról számolt be, hogy idén annak köszönhetően sikerül megszervezni az osztálykirándulást, hogy az egyik kislány nagymamája nyugalmazott pedagógusként vállalta, hogy elkíséri a gyerekeket; mivel a step by step módszerű osztályban két tanítónő oktat, vele biztosított lesz a három szakképzett kísérő a 27 gyerek mellé. „Aggódom, hogy mi lesz a jövőben, ugyanis fontosnak tartom a kirándulásokat. Mi is ezekre emlékszünk a legszívesebben diákéveinkből” – tette hozzá Katalin.
Ezzel szemben egy kolozsvári szülő helyesli az osztálykirándulások terén foganatosított szigorítást, szerinte ugyanis mindent meg kell tenni a gyerekek biztonságának szavatolásáért, az esetleges incidensek elkerüléséért.
„Harmadik osztályos fiam a hétvégén egynapos kirándulásra megy az osztályával, és a feleségemmel csak úgy engedjük el, ha valamelyikünk elkíséri. Szerintem nagyobb diákok esetében is indokolt a fokozott pedagógusi felügyelet hasonló esetekben, nem beszélve a kisdiákokról” – magyarázta lapunknak az apuka. Sz. R. hozzátette, a pedagógusok helyében csak akkor vállalná nagyobb csoportok kirándultatását, táboroztatását, ha megfelelő számú oktató, sőt szülő is elkíséri a diáksereget.
Kibúvókat keresnek
A Kovászna megyei iskolaigazgatók, pedagógusok a tanfelügyelőségen is panaszt tettek az új rendelet miatt, szerintük ugyanis az új módszertan ellehetetleníti a szabadidős tevékenységeket. A tanfelügyelőség ennek nyomán jelezte a minisztériumnak, hogy túlbonyolították a szervezést, közölte a Krónikával Keresztély Irma.
A Kovászna megyei főtanfelügyelő azonban nem bízik abban, hogy módosítják a jogszabályt, és egyszerűsítik a feltételeket. Mint lapunknak elmondta, a minisztérium azzal érvel, hogy az intézkedéssel próbálják szavatolni a diákok és a kísérők biztonságát, hiszen a szigorítással minőségi ellátás biztosítására próbálják rávenni a szolgáltató cégeket. „Sajnos nemcsak a vállalkozók érzik a nyomást, a tanárok és szülők életét is megnehezíti az új módszertan” – szögezte le Keresztély Irma.
Hozzátette, megpróbálnak különböző megoldásokat keresni és javasolni a helyzetre, így például a különböző versenyekre vagy a testvér-települési kapcsolatok keretében szervezett kirándulásokra az egyszerűsített engedélyeztetést alkalmazzák. A tanfelügyelőség ugyanakkor azt ajánlotta a tanintézeteknek, hogy kössenek együttműködési szerződést egy bizonyos céggel, így a szaktárca által kért adatok, bizonylatok egy része állandóan a rendelkezésükre áll majd, csupán néhány új, az adott kirándulásra vonatkozó irattal kell majd kiegészíteni az iratcsomót.
„A diák biztonsága a cél”
Rengeteg kellemetlenség, visszaélés történt a táborozások során, ezeket próbálja kiszűrni, megakadályozni a minisztérium szigorúbb rendelete, erősítette meg lapunknak Király András. Az oktatási államtitkár szerint az új jogszabály a szolgáltatók által biztosított feltételeket kéri számon. „Nem lehet azt, hogy a papíron egy dolog szerepel, a valóságban azonban teljesen más a helyzet, például a minimális higiéniai feltételeket sem biztosítják. A szülő oda viszi gyerekét, ahová akarja, de a tanintézetek által szervezett táborozás egyfajta kölcsönös bizalmat feltételez” – magyarázta az államtitkár.
Hangsúlyozta, hogy a módszertant az általános helyzetre vonatkoztatva dolgozták ki, például a megfelelő számú kísérő azért szükséges, hogy a nagyobb diákok esetleges rendbontásait megelőzzék, vagy a kisebbek biztonságára vigyázzanak. A szakpolitikus megígérte, utánanéz, hogy a kérések nyomán lehet-e egyszerűsíteni például a kisiskolások táboroztatásának feltételeit.
Nehéz helyzetben a panziók
Az oktatási minisztérium rendelete az iskolák mellett a vendéglátósokra is rányomta bélyegét, Kovászna megyében ugyanis sok panziótulajdonos rendezkedett be táborozó diákok fogadására. A szállás és étkezés mellett különböző szabadidős tevékenységeket is kínálnak számukra: kézműves-foglalkozást, kürtőskalácssütést, lovas szekerezést, így a szigorítás miatt jelentős bevételektől eshetnek el.
Szabó Tibor, a Háromszéki Panziók Egyesületének elnöke szerint számos panziótulajdonos panaszkodott arra, hogy már több csoport is visszamondta a tavalyi foglalást. Hangsúlyozta, eddig jól működött a rendszer, elsősorban a kisiskolásokat vitték a lakóhelyükhöz közeli panziókba táborozni az iskolák, így a szülők is nyugodtabbak voltak, és az utazási költségek sem terhelték meg a családi költségvetést. A jó minőségű, ellenőrizhető szolgáltatások mellett a gyerekek csillagtúrák során ismerhették meg közvetlen környezetük nevezetességeit, és önállóságot is tanulhattak.
Az egyesület elnöke, aki maga is panziótulajdonos, elmondta, hogy a szigorítás a vendéglátókra is vonatkozik: tőlük is követelnek egy tucat bizonylatot, dokumentumot. „Amikor egy panzió megkapja a turisztikai minisztériumtól a minősítést, a tulajdonosnak minden, működéshez szükséges igazolást, engedélyt be kell szereznie. Most ugyanazokat az igazolásokat kell bevinnünk a tanfelügyelőségre, mintha az felülbírálná a működési engedélyünket, minősítésünket” – adott hangot felháborodásának Szabó Tibor.
A táborok működtetői is nehézségekkel szembesülnek. Gáj Nándor, a sepsiszentgyörgyi népművészeti iskola igazgatója lapunknak elmondta, jelenleg az állandó orvosi ellátásra keresik a megoldást. A Kovászna megyei önkormányzat ugyanis a népiskolára bízta a zabolai és kommandói tábor működtetését, de ez egyelőre nem tudott szerződést kötni az orvossal.
„A háziorvosok nem vállalják, hogy néhány lejért állandó készenlétbe álljanak egy kullancscsípés miatt” – ecsetelte Gáj Nándor. A tábor működtetője attól tart, hogy a bonyolult feltételek miatt a tanárok a jövőben nem vállalkoznak táborszervezésre, holott – mint kifejtette – ezek a szabadidős tevékenységek nagyon fontosak a fiatalok fejlődése szempontjából.
Különböző közösségi eseményeken kínál lehetőséget találkozásra, mélyebb beszélgetésekre, a Szentírás megismerésére és akár otthonos, barátságos étkezésekre is a kolozsvári Kőszikla gyülekezet, amelynek egyik alapítójával, Bálint Dáviddal beszéltünk.
Június 2. és 19. között több vonat menetrendje, illetve pályája módosul a Székelyföldön, valamint a Bánságban és a Partiumban a vasúti infrastruktúrán végzett javítási, felújítási munkálatok miatt.
Az európai útra való szavazásra buzdít a megalapításának 444. évfordulóját ünneplő kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE).
A schengeni övezet tagja lett január 1-jétől Románia, és hétfőtől ez már a vasúti menetrendben is látszik: először a Békéscsaba és Nagyszalonta között járó vonatoknál szűnik meg a határállomási ellenőrzés, így a vonatok menetideje rövidebbé válik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20–23 Celsius-fokig emelkednek majd – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Mintegy 20 centiméteres hóréteg fedi az éppen a virágzás elején álló nárciszokat a Radnai-havasok 1600 méteres magasságában található nárciszmezőn, miután a hétvégén lehavazott a régióban.
Kolozsváron tilos lesz a dohányzás a parkokban, megállókban és sportlétesítményekben – a helyi tanács megszavazta az új rendeletet.
Aláírták hétfőn Bukarestben a kolozsvári körgyűrű második szakaszának megépítésére vonatkozó szerződést.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
Kimenekítették a hegyimentők és a határrendészek a Máramarosi-havasok egyik szakadékában rekedt három ukrán állampolgárt – számolt be vasárnap este a Máramaros megyei Salvamont vezetője.
szóljon hozzá!