Szappant és díszdobozokat készítenek, pólót és vásznat festenek – látogatóban egy szilágysági kézműves gyerekfoglalkozáson

Süle Erika pólófestő kisiskolásokkal. Kézműves foglalkozásai az egész községben népszerűek •  Fotó: Makkay József

Süle Erika pólófestő kisiskolásokkal. Kézműves foglalkozásai az egész községben népszerűek

Fotó: Makkay József

A szilágysági Vérvölgy kézműves táborába toppantunk be a napokban, ahol a környékbeli magyar településeken elterjedt nyári bibliahét eseményein túl a gyerekek érdekes kézműves foglalkozásokba kóstolhatnak bele Süle Erika pedagógus vezetésével.

Makkay József

2024. augusztus 14., 09:582024. augusztus 14., 09:58

2024. augusztus 14., 12:562024. augusztus 14., 12:56

Négyéves óvodás gyerekektől hatodikos diákokig összesen huszonhaton vettek részt a szilágysági Vérvölgyön megszervezett egyhetes kézműves foglalkozásokon. Díszdobozokat készítenek, szappant főznek, pólót, fát és vászonszatyrokat festenek, azaz mindent kipróbálnak, amire a gyerekek részéről érdeklődés és igény mutatkozik.

A hosszú évek óta népszerű gyerekfoglalkozásokat Süle Gyula Zsolt vérvölgyi református lelkipásztor nejével, Süle Erikával közösen szervezi, aki a helyi iskola tantestületének tagjaként délutáni oktatás keretében foglalkozik az elemi osztályok kisdiákjaival.

A Vérvölgyön is régóta rendszeressé vált nyári bibliahét a szokásos egyházi témák mellett a tövisháti faluban különböző kézimunkákkal bővült ki.

Ez adta az ötletet Süle Erikának – aki ,,civilben” elismert gyöngyfűző –, hogy olyasmit mutasson a gyerekeknek, amire kíváncsiak, ami felkelti az érdeklődésüket, és az átadott tudással valami maradandót alkothatnak.

A vérvölgyi gyerekfoglalkozások helyszíne, a kultúrotthon egy hétig gyerekzsivajtól hangos •  Fotó: Makkay József Galéria

A vérvölgyi gyerekfoglalkozások helyszíne, a kultúrotthon egy hétig gyerekzsivajtól hangos

Fotó: Makkay József

A pályázatírásban jártas Ádám fia a Szilágy megyei tanácshoz nyújtott be pályázatot az első vérvölgyi kézműves tábor anyagi támogatására: az elnyert pénzből a szükséges festékeket és egyéb fogyóeszközöket vásárolták meg. A gyerekek és a szülők számára is meglepetés volt, hogy a tiszteletes asszony által korábban népszerűsített kézimunkaórák után igazi csemegében lehet részük. A megyei önkormányzati támogatást a szülők pótolták ki, hogy az egyhetes foglalkozások idejére a kicsik semmiben ne szenvedjenek hiányt.

A régi idők hagyományait felelevenítő szappankészítés végtermékei •  Fotó: Makkay József Galéria

A régi idők hagyományait felelevenítő szappankészítés végtermékei

Fotó: Makkay József

Jól kézimunkázó gyerekek

A tágas vérvölgyi kultúrotthonban az asztalokon folyik az alkotó munka. Látogatásomkor mindenki a saját pólóját festette egy kirajzolt minta alapján. Az anyagi támogatásra azért volt szükség, hogy a szervezők megvásárolhassák többek között a megfelelő minőségű ruhafestéket, amit a mosóvíz nem visz ki az anyagból. Süle Erika az évekkel ezelőtt kézzel festett, saját pólóját mutatja, ami már rég kiállta a mosás próbáját.

A gyerekek lelkesen festik saját ruhadarabjukat, amelyek az utómunkán átesve szép sorba kikerülnek a kultúrház udvarába száradni, ahonnan a gyerekiekkel hazatérő szülők a nyári kézműves foglalkozások emlékeként vihetik haza.

A nagyobb gyerekeken látszik, hogy kialakult a megfelelő kézügyességük, a kisebbeknek még segítségre van szüksége.

Az utolsó simítások. A kislány polójára lepke kerül •  Fotó: Makkay József Galéria

Az utolsó simítások. A kislány polójára lepke kerül

Fotó: Makkay József

Süle Erikának három segítője akad a gimnáziumi és egyetemi hallgatók köréből. Boros Aliz a Zilahi Református Kollégium, Mosdóci Annamária pedig a Silvania Kollégium tizenegyedikes diákjaiként tölti itthon vakációját, és amikor szükség van rájuk, szívesen besegítenek a gyerekek nyári foglalkozásaiba. Önzetlen segítségük nem csak bibliahéten, hanem a frissen indult kézműves táborban is elkél.

Annamária szerint inkább a legkisebbeknek kell segíteni, a nagyobbak már önálló munkavégzésként festenek, faragnak, rajzolnak, mikor milyen foglalkozást tartanak a szervezők. A csapatot erősíti a szintén vérvölgyi Mosdóci Krisztián egyetemi hallgató, aki a marosvásárhelyi orvosin másodéves – ő sebésznek készül –, mindig örömmel vesz részt a nyári foglalkozásokon. Amióta a Süle házaspár több mint két évtizede a faluban szolgál, a gyerekekkel és fiatalokkal történő foglalkozás nem csak Vérvölgyön, hanem a község többi magyar falujában is megélénkült. A mostani rendezvényre a községhez tartozó Kis- és Nagydobáról és Szilágyszentkirályról is érkeztek gyerekek.

Állatfigurás ruhadarab. Mindenki kedve szerint választhatott mintát •  Fotó: Makkay József Galéria

Állatfigurás ruhadarab. Mindenki kedve szerint választhatott mintát

Fotó: Makkay József

A pólófestés tudománya

Varga Krisztián az elsők között készül el a pólófestéssel. Azt mondja, ősztől ő már negyedik osztályos, és Zilahra jár iskolába.

Megmutatja, hogy a pólóra kirajzolt minta alapján hogyan festik az alakzatot zöldre, illetve kékre. Három osztálytársa van még a csapatban, de vannak elsősök, másodikosok és harmadikosok is.

Jankó Benjámin most készül másodikba: ő is mutatja, mit jelent a pólófestés tudománya, hogy lehetőleg csak a kijelölt részre kerüljön festék, és a többi megmaradjon fehérnek. Tóth Áron szintén vérvölgyi elemis, nála is a vége felé tart a pingálás, és hamarosan elkészül az emlékbe hazavihető ruhadarab.

Udvari kirakat. A száradó pólókat hazaviszik a gyerekek emlékbe •  Fotó: Makkay József Galéria

Udvari kirakat. A száradó pólókat hazaviszik a gyerekek emlékbe

Fotó: Makkay József

Süle Erika segédei folyamatosan ott mozognak a gyerekek körül, hogy ha segítségre, eligazításra van szükség, kéznél legyenek, az elkészült ruhadarab végső mustrája azonban a pedagógust illeti meg, hozzá mennek sorba a gyerekek, hogy megmutassák aznapi munkájuk eredményét.

Amikor szusszanásnyi ideje akad, Erikával számba vesszük az elmúlt napokban született kézműves termékeket. Van itt számos formájú szappan, szépen csomagolt fürdősók, népművészeti mintákkal teleaggatott, vágódeszka formájú falemezek, de már előkészítik a másnapi foglalkozás alapanyagát is, a vászonszatyrokat.

Idézet
A környezetvédelem jegyében arra buzdítjuk a gyerekeket és a szülőket, hogy ilyen tartós vászonszatyrokkal menjenek vásárolni, erre festünk mintákat, ez is a gyerekes családok nyári emléke marad”

– magyarázza vendéglátóm.

A népi motívumok festését is elsajátíthatják Vérvölgyön •  Fotó: Makkay József Galéria

A népi motívumok festését is elsajátíthatják Vérvölgyön

Fotó: Makkay József

A délig tartó foglalkozások után a gyerekek a kultúrház és az iskola szomszédságában frissen felavatott játszóteret is birtokba veszik, a játszótér bejáratánál az idén nyáron átadott artézi kút hideg vizével olthatják szomjukat. A 442 főt számláló szilágysági magyar településen egyértelműen jó dolog gyereknek lenni: nem véletlen, ha nyáridőben sok fiatal család gyerekeitől hangosak a vérvölgyi utcák.

A helyi kultúrotthon többek között táncoktatás és kézműves foglalkozások helyszíne •  Fotó: Makkay József Galéria

A helyi kultúrotthon többek között táncoktatás és kézműves foglalkozások helyszíne

Fotó: Makkay József

A debreni önkormányzat által frissen átadott játszótér Vérvölgyön •  Fotó: Makkay József Galéria

A debreni önkormányzat által frissen átadott játszótér Vérvölgyön

Fotó: Makkay József

A legnépszerűbb a csúszda •  Fotó: Facebook/Süle Erika Galéria

A legnépszerűbb a csúszda

Fotó: Facebook/Süle Erika

korábban írtuk

Élhető környezetté alakult az egykori tövisháti sártenger, megváltozott Debren község arculata
Élhető környezetté alakult az egykori tövisháti sártenger, megváltozott Debren község arculata

Szilágy megye korábban legszegényebb térsége, a Zilahtól 19 kilométerre fekvő, többségében magyarok lakta Debren község az utóbbi két évtizedben látványos fejlődésen esett át. A megyében lakosságarányosan ide érkezett a legtöbb pályázati pénz.

korábban írtuk

Gyöngyök női nyakban
Gyöngyök női nyakban

A gyöngyhímzés virágkorát éli: e ritkának számító kézműves foglalkozás olyan termékekkel örvendezteti meg a  vásárlót, amely értékes ajándék. Süle Erika szilágysági ékszerkészítő egy évtizede űzi a saját leleményessége alapján megtanult új mesterségét. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben

Július 5-én, szombaton újra megszervezik az Ezer Székely Leány Napját a csíksomlyói hegynyeregben, a tiszteletbeli házigazda szerepét idén Csíkszentkirály község tölti be.

Ezer Székely Leány Napja a csíksomlyói hegynyeregben
2025. július 02., szerda

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól

Védtelenek az idősek a csalókkal és az internet csapdáival szemben, ezért a fiatalabbaknak, az unokáknak kell odafigyelniük nagyszüleikre – hívta fel a figyelmet szerdai Facebook-posztjában a belügyminisztérium.

Védeni kell az időseket az „unokázós” csalóktól
2025. július 02., szerda

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben

Szedi áldozatait a quadok (ATV) helytelen használata erdei, illetve mezei utakon. Kedd éjszaka egy Fehér megyei településen találtak holtan egy quad alá beszorult bukaresti férfit.

Quad alá beszorult férfi holttestére bukkantak az Erdélyi-szigethegységben
2025. július 02., szerda

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent

Nagyvárad utcáin járva-kelve gyakran találkozni a rabszállító járművekkel, amelyek nagyon sokszor dolgozni viszik a fogvatartottakat. Mint kiderült, jövedelmező tevékenységről van szó: a rabok egyetlen év alatt 3 millió lejt „hoztak a konyhára”.

Közel 3 millió lej bevételt generáltak a rabok a nagyváradi börtönnek, és nekik is csurrant-cseppent
2025. július 02., szerda

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben

Felavatták Szatmárnémetiben az új zeneparkot, ahol a gyerekek és felnőttek is különleges hangszereket próbálhatnak ki – közölte a Facebookon a város polgármesteri hivatala.

Különleges zenés játszóteret avattak Szatmárnémetiben
2025. július 02., szerda

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek

Június utolsó napjaiban nagyszabású erdészeti razziát szerveztek Háromszéken: a rendőrség, a csendőrség és az erdőőrség dolgozóinak közös akciója nyomán három erdészeti bűncselekmény lepleztek le, és 121 bírságot szabtak ki.

Erdészeti razzia Háromszéken: 121 bírságot róttak ki az ellenőrző szervek
2025. július 02., szerda

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég

A közelmúltban inkább csak óvásokkal akadékoskodó román vállalat építheti meg az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya gyergyószéki szakaszát.

Gyergyószéken építhet autópályát az eddig csak óvásokban jeleskedő román cég
2025. július 02., szerda

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi sóbányánál történt katasztrófa károsultjainak segélyezését: egyelőre a víz alá került bánya dolgozóinak és a kilakoltatottaknak folyósítanak egyszeri, félmillió forintos támogatást.

Megkezdi az Ökumenikus Segélyszervezet a parajdi bányakatasztrófa károsultjainak segélyezését
2025. július 01., kedd

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon

Hétfőtől növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon, hogy behozzák a késéseket – számolt be keddi helyszíni sajtótájékoztatóján a Salrom vállalat igazgatója.

Kéthetes késés: növelték a Korond-patak elvezetéséhez használt csöveket hegesztő munkások számát Parajdon
2025. július 01., kedd

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba

Két mikrobusz és egy személygépkocsi karambolozott tegnap délután a Bihar megyei Hegyközkovácsi és Szalárd közötti országúton, öt személyt szállítottak kisebb sérülésekkel kórházba a mentősök.

Kisebb tömegkarambolt okozott egy mikrobusz sofőre Bihar megyében, öt sérült került kórházba