Süle Erika pólófestő kisiskolásokkal. Kézműves foglalkozásai az egész községben népszerűek
Fotó: Makkay József
A szilágysági Vérvölgy kézműves táborába toppantunk be a napokban, ahol a környékbeli magyar településeken elterjedt nyári bibliahét eseményein túl a gyerekek érdekes kézműves foglalkozásokba kóstolhatnak bele Süle Erika pedagógus vezetésével.
2024. augusztus 14., 09:582024. augusztus 14., 09:58
2024. augusztus 14., 12:562024. augusztus 14., 12:56
Négyéves óvodás gyerekektől hatodikos diákokig összesen huszonhaton vettek részt a szilágysági Vérvölgyön megszervezett egyhetes kézműves foglalkozásokon. Díszdobozokat készítenek, szappant főznek, pólót, fát és vászonszatyrokat festenek, azaz mindent kipróbálnak, amire a gyerekek részéről érdeklődés és igény mutatkozik.
A hosszú évek óta népszerű gyerekfoglalkozásokat Süle Gyula Zsolt vérvölgyi református lelkipásztor nejével, Süle Erikával közösen szervezi, aki a helyi iskola tantestületének tagjaként délutáni oktatás keretében foglalkozik az elemi osztályok kisdiákjaival.
Ez adta az ötletet Süle Erikának – aki ,,civilben” elismert gyöngyfűző –, hogy olyasmit mutasson a gyerekeknek, amire kíváncsiak, ami felkelti az érdeklődésüket, és az átadott tudással valami maradandót alkothatnak.
A vérvölgyi gyerekfoglalkozások helyszíne, a kultúrotthon egy hétig gyerekzsivajtól hangos
Fotó: Makkay József
A pályázatírásban jártas Ádám fia a Szilágy megyei tanácshoz nyújtott be pályázatot az első vérvölgyi kézműves tábor anyagi támogatására: az elnyert pénzből a szükséges festékeket és egyéb fogyóeszközöket vásárolták meg. A gyerekek és a szülők számára is meglepetés volt, hogy a tiszteletes asszony által korábban népszerűsített kézimunkaórák után igazi csemegében lehet részük. A megyei önkormányzati támogatást a szülők pótolták ki, hogy az egyhetes foglalkozások idejére a kicsik semmiben ne szenvedjenek hiányt.
A régi idők hagyományait felelevenítő szappankészítés végtermékei
Fotó: Makkay József
A tágas vérvölgyi kultúrotthonban az asztalokon folyik az alkotó munka. Látogatásomkor mindenki a saját pólóját festette egy kirajzolt minta alapján. Az anyagi támogatásra azért volt szükség, hogy a szervezők megvásárolhassák többek között a megfelelő minőségű ruhafestéket, amit a mosóvíz nem visz ki az anyagból. Süle Erika az évekkel ezelőtt kézzel festett, saját pólóját mutatja, ami már rég kiállta a mosás próbáját.
A gyerekek lelkesen festik saját ruhadarabjukat, amelyek az utómunkán átesve szép sorba kikerülnek a kultúrház udvarába száradni, ahonnan a gyerekiekkel hazatérő szülők a nyári kézműves foglalkozások emlékeként vihetik haza.
Az utolsó simítások. A kislány polójára lepke kerül
Fotó: Makkay József
Süle Erikának három segítője akad a gimnáziumi és egyetemi hallgatók köréből. Boros Aliz a Zilahi Református Kollégium, Mosdóci Annamária pedig a Silvania Kollégium tizenegyedikes diákjaiként tölti itthon vakációját, és amikor szükség van rájuk, szívesen besegítenek a gyerekek nyári foglalkozásaiba. Önzetlen segítségük nem csak bibliahéten, hanem a frissen indult kézműves táborban is elkél.
Annamária szerint inkább a legkisebbeknek kell segíteni, a nagyobbak már önálló munkavégzésként festenek, faragnak, rajzolnak, mikor milyen foglalkozást tartanak a szervezők. A csapatot erősíti a szintén vérvölgyi Mosdóci Krisztián egyetemi hallgató, aki a marosvásárhelyi orvosin másodéves – ő sebésznek készül –, mindig örömmel vesz részt a nyári foglalkozásokon. Amióta a Süle házaspár több mint két évtizede a faluban szolgál, a gyerekekkel és fiatalokkal történő foglalkozás nem csak Vérvölgyön, hanem a község többi magyar falujában is megélénkült. A mostani rendezvényre a községhez tartozó Kis- és Nagydobáról és Szilágyszentkirályról is érkeztek gyerekek.
Állatfigurás ruhadarab. Mindenki kedve szerint választhatott mintát
Fotó: Makkay József
Varga Krisztián az elsők között készül el a pólófestéssel. Azt mondja, ősztől ő már negyedik osztályos, és Zilahra jár iskolába.
Jankó Benjámin most készül másodikba: ő is mutatja, mit jelent a pólófestés tudománya, hogy lehetőleg csak a kijelölt részre kerüljön festék, és a többi megmaradjon fehérnek. Tóth Áron szintén vérvölgyi elemis, nála is a vége felé tart a pingálás, és hamarosan elkészül az emlékbe hazavihető ruhadarab.
Udvari kirakat. A száradó pólókat hazaviszik a gyerekek emlékbe
Fotó: Makkay József
Süle Erika segédei folyamatosan ott mozognak a gyerekek körül, hogy ha segítségre, eligazításra van szükség, kéznél legyenek, az elkészült ruhadarab végső mustrája azonban a pedagógust illeti meg, hozzá mennek sorba a gyerekek, hogy megmutassák aznapi munkájuk eredményét.
Amikor szusszanásnyi ideje akad, Erikával számba vesszük az elmúlt napokban született kézműves termékeket. Van itt számos formájú szappan, szépen csomagolt fürdősók, népművészeti mintákkal teleaggatott, vágódeszka formájú falemezek, de már előkészítik a másnapi foglalkozás alapanyagát is, a vászonszatyrokat.
– magyarázza vendéglátóm.
A népi motívumok festését is elsajátíthatják Vérvölgyön
Fotó: Makkay József
A délig tartó foglalkozások után a gyerekek a kultúrház és az iskola szomszédságában frissen felavatott játszóteret is birtokba veszik, a játszótér bejáratánál az idén nyáron átadott artézi kút hideg vizével olthatják szomjukat. A 442 főt számláló szilágysági magyar településen egyértelműen jó dolog gyereknek lenni: nem véletlen, ha nyáridőben sok fiatal család gyerekeitől hangosak a vérvölgyi utcák.
A helyi kultúrotthon többek között táncoktatás és kézműves foglalkozások helyszíne
Fotó: Makkay József
A debreni önkormányzat által frissen átadott játszótér Vérvölgyön
Fotó: Makkay József
A legnépszerűbb a csúszda
Fotó: Facebook/Süle Erika
Szilágy megye korábban legszegényebb térsége, a Zilahtól 19 kilométerre fekvő, többségében magyarok lakta Debren község az utóbbi két évtizedben látványos fejlődésen esett át. A megyében lakosságarányosan ide érkezett a legtöbb pályázati pénz.
A gyöngyhímzés virágkorát éli: e ritkának számító kézműves foglalkozás olyan termékekkel örvendezteti meg a vásárlót, amely értékes ajándék. Süle Erika szilágysági ékszerkészítő egy évtizede űzi a saját leleményessége alapján megtanult új mesterségét.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) másodfokú, vagyis narancssárga, illetve elsőfokú, azaz sárga hőségriasztást adott ki a szerdai napra – a Bánság, a Partium és több erdélyi megye is érintett.
A tűzoltóknak csak kedden sikerült eloltaniuk a Szeben megyei Szebenjuharos (Păltiniş) üdülőtelep környékén hétfőn kitört tüzet, amit egy szakadékba zuhant kvad idézett elő.
Restaurálják a borosjenői várkastély eddigi felújítása során talált értékes leletegyüttest, ennek érdekében ősszel újabb munka kezdődik a partiumi erődített kastélyban – közölte kedden Călin Abrudan, az Arad megyei város polgármestere.
Zárjegy nélküli elektromos cigarettacsomagokat akart átcsempészni a magyar-román határon két román férfi, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) eljárást indított ellenük.
Az Arad megyei határrendészek kedden a nagylaki határátkelőknél 40 szíriai, iráni, iraki és törökországi bevándorlót füleltek le, akik két kamionba rejtőzve próbáltak meg átszökni Magyarországra, hogy onnan továbbmenjenek Nyugat-Európába.
Nemi erőszak gyanúja merült fel korábban azzal a csendőrrel kapcsolatban, aki a szolgálati fegyverével követett el öngyilkosságot hétfőn Temesváron.
A Kolozsvári Magyar Napok a mi szemléletünkben nem egy sajátos ifjúsági vagy zenei fesztivál, hanem ennél kicsit másabb, kicsit talán több – jelentette ki Gergely Balázs főszervező.
Horgászzsinór miatt került veszélybe egy hattyúfióka Nagyváradon, végül tűzoltók mentették ki a Sebes-Körösből a bajba jutott madarat, aki most már újra szabadon mozoghat.
Országos körözést adtak ki egy Bihar megyei férfi ellen, miután meglépett az embercsempészés miatt rá kirótt 3 éves börtönbüntetés elől.
Narancssárga hőségriasztás van érvényben kedden több bánsági és olténiai megyében, valamint Munténia nagy részén.
szóljon hozzá!