Szaktanárokra bíznák az elemi románoktatást: az elképzelés szerint könnyebben megtanulnák az állam nyelvét a magyar kisiskolások

Az elemisták speciális tanterv szerint tanulják a román nyelvet

Az elemisták speciális tanterv szerint tanulják a román nyelvet

Aggályosnak tartják a lapunk által megkérdezett szakemberek azt a kormányrendeletet, amelynek értelmében a kisebbségek nyelvén zajló elemi oktatásban a román nyelv- és irodalomórákat felsőfokú végzettséggel rendelkező, román szakos tanárok tartják majd.

Bíró Blanka

2018. augusztus 31., 10:432018. augusztus 31., 10:43

2018. augusztus 31., 11:332018. augusztus 31., 11:33

Drasztikus lépéssel oldaná meg Valentin Popa oktatási miniszter, hogy a kisebbségi gyerekek megtanuljanak románul: elrendelte, hogy az elemi osztályokban a tanítók helyett szaktanárok tanítsák a román nyelvet.

Az oktatási törvényt több ponton módosító sürgősségi kormányrendeletet augusztus 23-án fogadta el a kormány, és 9-es számmal augusztus 28-án meg is jelent a Hivatalos Közlönyben. A rendelet több módosítást is eszközöl, többek között az is benne van, hogy az oktatási törvény kisebbségügyi fejezetében a 263-as számú cikkelyhez még bekerül egy bekezdés.

A szűkszavú rendelkezés arról szól, hogy a kisebbségek nyelvén zajló elemi osztályokban a tantervben szereplő román nyelv- és irodalomórákat felsőfokú végzettséggel rendelkező, román szakos tanárok tartják.

A lapunk által megszólaltatott szakemberek aggályosnak tartják, hogy elemzés, előkészület nélkül, ilyen drasztikus módosítást vezet be a minisztérium. A rendeletben nincs szó arról, hogy ezt mikor kell életbe léptetni, ám úgy tűnik, tanévkezdésre szinte lehetetlen, hiszen azokban a megyékben, ahol nagyszámú kisebbségi osztály működik, hirtelen legalább száz romántanárt kellene előkeríteni, akik elemi osztályokban megtartják a románórákat. Azon kívül a tanügyi törvény előírja, hogy a kisebbségi oktatásban tanító pedagógusoknak kell ismerniük a diákok anyanyelvét, ám leszögezi, hogy kivételt képeznek a román szakosok.

Előfordulhat tehát, hogy az előkészítő osztályban a magyar gyerekeket olyan tanárnak kell a román nyelv alapjaira, majd betűvetésre tanítania, aki egy szót sem tud magyarul.

Megelégelte a panaszkodást
a miniszter

Forrásaink szerint Valentin Popa tanügyminiszter megelégelte, hogy idén többen fordultak hozzá panasszal amiatt, hogy a magyar gyerekek nem tudják megfelelően elsajátítani a román nyelvet. Sokan azzal érveltek, hogy a kisebbségi diákok gyorsabban, jobban megtanulnak angolul, mint románul.

Kifejezetten zavarta a minisztert, hogy a Diszkriminációs Tanácshoz is érkezett feljelentés a minisztérium ellen a román nyelv oktatása kapcsán. Mivel elemiben már bevezették a kisebbségeknek a sajátos román tantervet, nem azt vizsgálta, hogy az mennyire felel meg a célnak, hanem kitalálta, hogy akárcsak az angol nyelvet, a románt is tanítsák már elemiben szaktanárok,
hiszen a tanítókkal ellentétben ők éppen ennek a nyelvnek az oktatására szakosodtak.

A miniszter állítólag azzal érvelt, hogy ezzel a magyar tanítók válláról is leveszi a többletterhet, nem kell több órát tartaniuk, mint a román tanítóknak, így mindenki egyforma óraszámban tanít, egyforma fizetést kap.

Előkészítetlen, drasztikus döntés

Ebben a formában az RMDSZ nem támogatja ezt a módosítást, hiszen nincs előkészítve, nem támasztja alá semmilyen szaktanulmány és ily módon bevezetve ez nem jelent igazi megoldást, szögezte le megkeresésünkre Szabó Ödön. Az RMDSZ Bihar megyei képviselője rámutatott, ebben a formában azért is aggályos a rendelet, mert nem tudják, milyen kompetenciákkal rendelkeznek, kik azok a pedagógusok, akik vállalják, hogy az elemi osztályokban megtanítják a román nyelvet a kisebbségi diákoknak.

Idézet
Kísérletként ki lehetett volna próbálni, ám előtte mindenképpen ki kellett volna képezni a román tanárokat, hogy elsajátítsák az alsó tagozaton alkalmazható módszertant. Nem mindegy, hogy előkészítő osztályban kell betűvetést, alapokat tanítani, vagy ötödik osztályban irodalmat és kommunikációt. Az angol- tanárokat eleve erre is megtanítják, ám a román szakosokat nem”

– részletezte a politikus. Szabó Ödön szerint ha ebbe az irányba akart elmozdulni a miniszter, a módosítást fokozatosan kellett volna bevezetni, szakmailag komolyan előkészíteni, a pedagógusokat átképezni.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy jelenleg nincs is a „piacon”, annyi román szakos tanár, aki ezt a feladatot elvállalja. „Aki román nyelv és irodalmat tanult az egyetemen és egyébként tanárnak készült, nem biztos, hogy a román abécét is meg tudja tanítani úgy, mint egy elemiseket tanító pedagógus, ez más tudást igényel” - szögezte le Szabó Ödön.

A képviselő szerint az is gondot jelent, hogy a romántanárokra nem vonatkozik a tanügyi törvény kisebbségi fejezetének az az előírása, hogy a pedagógusoknak ismerniük kell a kisebbség nyelvét, egy előkészítő osztályos magyar gyerektől pedig nem lehet elvárni, hogy kizárólag románul kommunikáljon.

Idézet
Érthetetlen, hogy miközben osztályösszevonások vannak és állásokat szüntetnek meg a rendszerben, ezzel a döntéssel most több száz, akár ezer állást is létre akarnak hozni”

– mondta a képviselő. Hangsúlyozta, állítólag többen is próbálták lebeszélni, észérvekkel meggyőzni a minisztert, hogy mondjon le a módosításról, ám ő hajthatatlan maradt.

Megválaszolatlan kérdések

A rendeletben nem szerepel, hogy ezt a módosítást mikortól kell életbe léptetni, ám az biztos, hogy a 2018/2019-es tanévtől szinte lehetetlen – mondta el megkeresésünkre Kiss Imre. A Kovászna megyei főtanfelügyelő kifejtette,

a megyében legalább száz román tanárra lenne szükség, hogy az elemi osztályokban meg tudják tartani a román órákat.

Pénzügyi keret lenne rá, hiszen valószínűleg a pénzt, amit a magyar tanítóktól elvesznek, odaadják a román tanároknak, ám egyszerűen nincs annyi tanár, aki meg tudná tartani ezeket a pluszórákat, szögezte le a főtanfelügyelő. Az elemi osztályokban egész más a módszertan, erre külön ki kell képezni a román szakos tanárokat, véli Kiss Imre. Rámutatott, minden tanítónak képzésen kellett részt vennie, mielőtt előkészítő osztályt kezdett tanítani, a mostani eképzelésnek megfelelően pedig bevetnék a tanárokat a mély vízbe.

A vidéki tanintézetekben még bonyolultabb a helyzet, hiszen ott gyakran összevont osztályokban kell tanítani, erre a tanítókat felkészítették, viszont egy román tanár nem biztos, hogy helyt tud állni. Kiss Imre szerint inkább azt kellene megvizsgálni, hogy a kisebbségi oktatásban bevezetett sajátos román tanterv mennyire hatékony, elért-e a kívánt célt.

A tanító szerint sem jó az elképzelés

Nem tartja jó ötletnek a minisztériumi elképzelést Komjátszegi Fábián Réka tanítónő sem. A nagy szakmai tapasztalattal rendelkező, 30 éve elemistákat tanító pedagógus, a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium oktatója lapunk megkeresésére úgy nyilatkozott,

nem lehet összehasonlítani a román nyelv és az idegen nyelvek oktatását elemi osztályokban, hiszen utóbbit a magyar iskolákban magyar anyaenyelvű tanárok oktatják, és lefordítják, ha valamit nem értenek a gyerekek, viszont sok tanitézetben román anyanyelvű romántanárok tanítanak.

„Egy magyar anyanyelvű pedagógus fel tudja mérni, hogy egy másik nyelv megtanulásában mire képes a gyerek, a román anyanyelvű pedagógusok számára sokszor nehézséget jelent, hogy megértsék: mennyire új a román nyelv a más anyanyelvű elemisták számára. A román nyelv tanítását teljesen másként kezeli az oktatási rendszer, mint az angol vagy a német tanítását, ezért kétséges, hogy működne ez a tervezet. Előkészítő osztályba általában úgy érkezik a legtöbb magyar gyerek, hogy semmit nem tud románul”

– fejtette ki a pedagógus. Úgy fogalmazott, az elképzelés nem lenne elvetendő akkor, ha például negyediktől tanítaná a gyerekeket szaktanár, akkor, amikor már közeledik a teljesen más rendszerű ötödik osztály. Hozzátette, nem ártana a gyerekeknek, ha negyedikben jobban hozzászoknának a román nyelvhez, de így is megfontoltan kéne kiválasztani, hogy ki legyen az illető tanár. Hiszen bár a pedagógusok közt akadnak, akik szerencsére érzik, értik, hogy a magyar gyerekeknek milyen nehézséget okoz a román nyelv tanulása és játékosan közelítik őket a tananyaghoz, még mindig sokan vannak, akiknek óriásiak, aránytalanok az elvárásaik, hogy mennyire tudjon a gyerek románul.

„Véleményem szerint legkorábban harmadik, de inkább negyedikben lehetne bevezetni, hogy tanárok oktassanak, de az első három évben semmiképpen. Negyedikben még ott van a gyerekek mellett a tanító, aki segíthetné a román nyelv oktatását, rálátása lenne a tanár által támasztott követelményekre” – vélekedett a pedagógus.

3 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 08., csütörtök

Parajdi sóbánya: éjjel-nappal dolgoznak a beszivárgott víz eltávolításán

A katonai tűzoltók folytatják a beavatkozást a parajdi sóbányában, ahol az utóbbi napok heves esőzései nyomán kedden vízszivárgást észleltek.

Parajdi sóbánya: éjjel-nappal dolgoznak a beszivárgott víz eltávolításán
2025. május 08., csütörtök

Öt ukránt kellett megmenteni a máramarosi hegyekben, egy hatodikat még keresnek

Öt ukrán állampolgárt mentettek meg a Máramaros megyei Salvamont munkatársai az elmúlt éjszakán; továbbra is keresnek viszont egy hatodik személyt – közölte csütörtökön Dan Benga, a hegyimentő-szolgálat vezetője.

Öt ukránt kellett megmenteni a máramarosi hegyekben, egy hatodikat még keresnek
2025. május 07., szerda

Költészet Tavasza: néhány napra nemzetközi irodalmi központtá vált Szilágy megye központja

Huszonharmadik alkalommal rendezték meg Zilahon a Költészet Tavasza nemzetközi versfesztivált, amely mára nemcsak a város, hanem az egész térség egyik legfontosabb kulturális eseményévé vált.

Költészet Tavasza: néhány napra nemzetközi irodalmi központtá vált Szilágy megye központja
2025. május 07., szerda

Másfél hónappal korábban, május közepétől nyithat a Transzfogaras

A korábbi évektől eltérően idén már május közepétől járható lesz a Transzfogaras.

Másfél hónappal korábban, május közepétől nyithat a Transzfogaras
2025. május 07., szerda

Újabb autópálya-szakaszt kezdhetnek építeni Erdélyben

Újabb autópálya-szakasz építése kezdődhet meg Erdélyben: a közlekedési és infrastrukturális minisztérium kiadta az építési engedélyt a Nagyszeben és Fogaras közötti A13-as jelzésű autópálya 2. szakaszára, amely Feleket köti össze Alsóárpással.

Újabb autópálya-szakaszt kezdhetnek építeni Erdélyben
2025. május 07., szerda

Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés, vasárnaponként is lesz járat

Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés – közölte szerdán a közösségi oldalon Tamás Sándor, a Kovászna megyei tanács elnöke.

Bővül a Brassó–Budapest légi összeköttetés, vasárnaponként is lesz járat
2025. május 07., szerda

Teher- és személyszállító járműveket ellenőriz egy héten át a rendőrség

A május 5–11. közötti európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Romániában is elsősorban a tehergépjárművek és autóbuszok, valamint vezetőik ellenőrzését végzi a rendőrség, tájékoztat a Szilágy megyei rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.

Teher- és személyszállító járműveket ellenőriz egy héten át a rendőrség
2025. május 06., kedd

Egyszerűbb jelenteni a diszkriminációs eseteket a Székely Figyelő Alapítvány jóvoltából

Bírósági úton érte el a diszkrimináció miatti panaszok egyszerűbb jelentését a Székely Figyelő Alapítvány, amely szerint a panaszosoknak a jövőben nem kell az elkövető lakcímét is tudni a diszkriminációellenes tanácshoz benyújtott panaszuk elbírálásához.

Egyszerűbb jelenteni a diszkriminációs eseteket a Székely Figyelő Alapítvány jóvoltából
2025. május 06., kedd

Körmenettel, érseki szentmisével ünneplik Erdély első, 300 éves barokk templomát Kolozsváron

Erdély és Kolozsvár első barokk stílusú templomát, az 1718–1724 között épült, korábban jezsuita, ma piarista vagy akadémiai, egyetemi templomként is ismert istenházát ünneplik Kolozsváron május 13-án.

Körmenettel, érseki szentmisével ünneplik Erdély első, 300 éves barokk templomát Kolozsváron
2025. május 06., kedd

Hamarosan indul a traktorok roncsprogramja

A mezőgazdasági termelők május 12-től egy héten keresztül igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a traktorok roncsprogramja keretében – tájékoztatott kedden a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).

Hamarosan indul a traktorok roncsprogramja