A tanfelügyelők remélik, még a téli vakáció előtt sikerül az eszközök többségét átadni a gyerekeknek
Fotó: Pixabay
A kormány által ígért táblagépek négyötöde jutott el a tanfelügyelőségekhez, ennél sokkal kevesebb a diákokhoz. A lapunk által megszólaltatott tanfelügyelők szerint a szükséges programok feltelepítése, az eszköz használatának megtanítása is késlelteti az átadási folyamatot.
2020. december 17., 19:072020. december 17., 19:07
Három hónappal az iskolakezdés után a kormányprogram révén a diákoknak biztosított, internetcsatlakozással ellátott táblagépek négyötöde jutott el a megyékbe, ennél sokkal kevesebb a gyerekekhez. Monica Anisie tanügyminiszter hétfőn este Facebook-bejegyzésében arról írt, hogy összesen 199 473 táblagépet szállítottak ki.
Erre a célra 150 millió lejt különítettek el, júliusban meghirdették ugyan a közbeszerzést a 250 ezer táblagép beszerzésére, ám a folyamat elhúzódott, és még december közepén sem ért véget.
Az oktatási minisztérium három licitet szervezett, ezeket az Orange, Vodafone, majd utolsó körben mind a két nagy cég megnyerte. A tárcavezető bejegyzésében közzétett egy térképet, hogy milyen megyékbe szállították ki az igényelt táblagépeket, azonban a tapasztalat ellentmond ennek az összesítésnek. Bihar megye például a „zöld megyék” között szerepel, tehát a minisztérium adatai szerint minden igényelt okoseszközt leszállítottak, ám Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes elmondta,
Az edupedu.ro oktatási portál is közzétette a térképet, a hozzászólásokban több szülő jelezte, hogy bár a megyéjük „bezöldült”, a táblagépek nem jutottak el még a diákokhoz.
A minisztérium összesítésében ugyanakkor az látható, hogy az ország legszegényebb térségeibe még nem küldték ki az okoseszközöket, így a moldvai, olténiai és dobrudzsai megyékben még a tanfelügyelőségekhez is csak a szükséglet 40–70 százaléka jutott el.
– jelezték a lapunk által megszólaltatott tanfelügyelők.
Első lépésben átadják a tanintézeteknek, ott feltelepítik a szükséges programokat, behívják a jogosult családokat – szülőket, gyerekeket –, megtanítják az eszköz használatát, majd haszonbérleti szerződéssel átadják azt. Kéry Hajnal Bihar megyei főtanfelügyelő-helyettes a Krónikának kifejtette, a több mint ötezer táblagép arra volt elég, hogy Nagyvárad kivételével megkapják a többi település tanintézeteinek 4., 5., 6., 8. osztályos diákjai és a középiskolás évfolyamok.
Két iskola kivételével a tanintézetek elvitték az okoseszközöket a tanfelügyelőségektől, folyamatban van, hogy feltelepítik a használt programokat, majd a következő időszakban átadják a diákoknak. Kéry Hajnal abban bízik, hogy még a téli vakáció előtt sikerül az eszközök többségét átadni a gyerekeknek.
Kovászna megyében november végén kapták meg az igényelt táblagépeket, 3473 okoseszközből 2100-at már kiosztottak a diákoknak. Kiss Imre főtanfelügyelő lapunknak elmondta, főként azokban a tanintézetekben megy lassabban a szétosztás, ahol nagyszámú jogosult diák van.
Az árapataki iskolában például 550 gyerek teljesíti a feltételeket, tehát a tanintézetnek meg kell oldania a programok feltelepítését mindegyik gépre, majd az átadás előtt megtanítaniuk a diákot annak használatára. Az elmúlt három hét alatt Árapatakon százhatvan gépet sikerült beüzemelni.
Előfordul, hogy a gyerek első ízben vesz kézbe okoseszközt, ilyenkor bonyolultabb a „képzés”. Kiss Imre rámutatott, szeptember óta megyeszinten 3200 diák folyamatosan nem vesz részt az online oktatásban, bíznak benne, hogy a táblagépek kiosztása után a számuk csökken majd. Készül egy erre vonatkozó felmérés, ám szükség van néhány hétre, hogy kiderüljön, ha a diák megkapta a táblagépet, valóban használja-e azt, vagy nem is akar részt venni a távoktatásban.
Már most gyűlnek a visszajelzések, eddig 142 esetben jeleztek gondokat, a többség – 98 diák – arra panaszkodott, hogy
A többi esetben az eszközökkel akadt technikai probléma, hibás akkumulátor, kamera, mikrofon. Ezeket a táblagépeket visszaküldik a beszállítócégnek, amely a szerződés értelmében megjavítja vagy újra cseréli. A jogosult addig eszköz nélkül marad, nincs lehetőség arra, hogy pótlást kapjon.
Fotó: Pixabay.com
Amióta a kormány elkezdte a táblagépek kiszállítását, nőtt az igénylések száma. A Kovászna megyei főtanfelügyelő elmondta, olyan diákok is jelezték, hogy igényt tartanak a haszonbérbe adott ingyeneszközre, akik eddig valamilyen módon részt vettek a távoktatásban, tehát megoldották a csatlakozást. Ezeket a kéréseket újra átvizsgálják, próbálnak minden helyzetet megoldani, de az eszközök száma véges.
ezek az eszközök a vakáció után juthatnak el a diákokhoz, ugyanakkor az önkormányzatok, a tanintézetek is pályáztak.
Kiss Imre számításai szerint, ha ezek az okoseszközök mind eljutnak majd a diákokhoz, a háromszéki iskolások mintegy fele kap ilyen jellegű támogatást. A főtanfelügyelő bízik benne, hogy a téli vakáció után, január 11-től megnyitnak a tanintézetek. Ez esetben a legfontosabb az lesz, hogy minden diákkal begyakoroltassák az okoseszközök használatát, hogy ha újra távoktatásra kényszerülnek, könnyebben vegyék az online tanítás akadályait.
A leglátványosabb javulás a román vizsga terén tapasztalható, az RMDSZ szerint azért, mert az idén érettségizőké volt az első évfolyam, amelynek tagjai már megkülönböztetett tanterv szerint tanulták a román.
Egy korábbi kijelentése miatt arra kötelezik Kereskényi Gábort, Szatmárnémeti polgármesterét, hogy fizessen 10 ezer lejt a magyarbarátsággal cseppet sem vádolható, az RMDSZ-t folyamatosan támadó Adrian Cozma parlamenti képviselőnek.
A Hargita Megyei Tanács kiadta a munkakezdési parancsot a helyiek által Fehér Házként emlegetett, a kommunista érában megépült megyeháza felújításával megbízott Termolang Kft. és Kész Kft. cégtársulásnak.
Hat Temes megyei határőrt gyanúsít korrupcióval az ügyészség: a vádhatóság szerint különböző pénzösszegekért cserébe szemet hunytak az illegális áru- és személyforgalom felett.
Legalább tíz napot késnek a parajdi sóbánya fölött kígyózó Korond-patak elterelési munkálatai, miután a kivitelező cég nem halad elég gyorsan a patak elvezetésére szolgáló csövek összehegesztésével.
A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.
A digitalizáció nem növeli az autóipari vállalatok nyereségét, de jelentősen javítja az eszközhasználat hatékonyságát – állapítja meg a BBTE és partnerei kutatása, amely a világ legnagyobb autógyártóinak pénzügyi adatait elemezte.
Szomorú vasárnapjuk volt a Marost „dézsmáló” orvhalászoknak: az aradi ügyészség vezetésével a rendőrség lecsapott rájuk. A házkutatások nyomán elkobozták az illegálisan fogott halakat és az orvhalászathoz használt eszközöket.
Alap- és mesterképzésen összesen mintegy 1500 helyre várják a felvételire jelentkezőket július elsejétől a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen (EMTE), alapképzésen 34, magiszteri képzésen 13 szak indul.
Az előrendezvényekkel együtt kilenc nap, változatos program, nagyjából száz esemény, mintegy 40–50 ezer résztvevő – vonták meg a szervezők a június 23–29. között „Mindenki fesztiválja” mottóval lezajlott, 13. Szent László Napok mérlegét.
szóljon hozzá!