A tanfelügyelők remélik, még a téli vakáció előtt sikerül az eszközök többségét átadni a gyerekeknek
Fotó: Pixabay
A kormány által ígért táblagépek négyötöde jutott el a tanfelügyelőségekhez, ennél sokkal kevesebb a diákokhoz. A lapunk által megszólaltatott tanfelügyelők szerint a szükséges programok feltelepítése, az eszköz használatának megtanítása is késlelteti az átadási folyamatot.
2020. december 17., 19:072020. december 17., 19:07
Három hónappal az iskolakezdés után a kormányprogram révén a diákoknak biztosított, internetcsatlakozással ellátott táblagépek négyötöde jutott el a megyékbe, ennél sokkal kevesebb a gyerekekhez. Monica Anisie tanügyminiszter hétfőn este Facebook-bejegyzésében arról írt, hogy összesen 199 473 táblagépet szállítottak ki.
Erre a célra 150 millió lejt különítettek el, júliusban meghirdették ugyan a közbeszerzést a 250 ezer táblagép beszerzésére, ám a folyamat elhúzódott, és még december közepén sem ért véget.
Az oktatási minisztérium három licitet szervezett, ezeket az Orange, Vodafone, majd utolsó körben mind a két nagy cég megnyerte. A tárcavezető bejegyzésében közzétett egy térképet, hogy milyen megyékbe szállították ki az igényelt táblagépeket, azonban a tapasztalat ellentmond ennek az összesítésnek. Bihar megye például a „zöld megyék” között szerepel, tehát a minisztérium adatai szerint minden igényelt okoseszközt leszállítottak, ám Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes elmondta,
Az edupedu.ro oktatási portál is közzétette a térképet, a hozzászólásokban több szülő jelezte, hogy bár a megyéjük „bezöldült”, a táblagépek nem jutottak el még a diákokhoz.
A minisztérium összesítésében ugyanakkor az látható, hogy az ország legszegényebb térségeibe még nem küldték ki az okoseszközöket, így a moldvai, olténiai és dobrudzsai megyékben még a tanfelügyelőségekhez is csak a szükséglet 40–70 százaléka jutott el.
– jelezték a lapunk által megszólaltatott tanfelügyelők.
Első lépésben átadják a tanintézeteknek, ott feltelepítik a szükséges programokat, behívják a jogosult családokat – szülőket, gyerekeket –, megtanítják az eszköz használatát, majd haszonbérleti szerződéssel átadják azt. Kéry Hajnal Bihar megyei főtanfelügyelő-helyettes a Krónikának kifejtette, a több mint ötezer táblagép arra volt elég, hogy Nagyvárad kivételével megkapják a többi település tanintézeteinek 4., 5., 6., 8. osztályos diákjai és a középiskolás évfolyamok.
Két iskola kivételével a tanintézetek elvitték az okoseszközöket a tanfelügyelőségektől, folyamatban van, hogy feltelepítik a használt programokat, majd a következő időszakban átadják a diákoknak. Kéry Hajnal abban bízik, hogy még a téli vakáció előtt sikerül az eszközök többségét átadni a gyerekeknek.
Kovászna megyében november végén kapták meg az igényelt táblagépeket, 3473 okoseszközből 2100-at már kiosztottak a diákoknak. Kiss Imre főtanfelügyelő lapunknak elmondta, főként azokban a tanintézetekben megy lassabban a szétosztás, ahol nagyszámú jogosult diák van.
Az árapataki iskolában például 550 gyerek teljesíti a feltételeket, tehát a tanintézetnek meg kell oldania a programok feltelepítését mindegyik gépre, majd az átadás előtt megtanítaniuk a diákot annak használatára. Az elmúlt három hét alatt Árapatakon százhatvan gépet sikerült beüzemelni.
Előfordul, hogy a gyerek első ízben vesz kézbe okoseszközt, ilyenkor bonyolultabb a „képzés”. Kiss Imre rámutatott, szeptember óta megyeszinten 3200 diák folyamatosan nem vesz részt az online oktatásban, bíznak benne, hogy a táblagépek kiosztása után a számuk csökken majd. Készül egy erre vonatkozó felmérés, ám szükség van néhány hétre, hogy kiderüljön, ha a diák megkapta a táblagépet, valóban használja-e azt, vagy nem is akar részt venni a távoktatásban.
Már most gyűlnek a visszajelzések, eddig 142 esetben jeleztek gondokat, a többség – 98 diák – arra panaszkodott, hogy
A többi esetben az eszközökkel akadt technikai probléma, hibás akkumulátor, kamera, mikrofon. Ezeket a táblagépeket visszaküldik a beszállítócégnek, amely a szerződés értelmében megjavítja vagy újra cseréli. A jogosult addig eszköz nélkül marad, nincs lehetőség arra, hogy pótlást kapjon.
Fotó: Pixabay.com
Amióta a kormány elkezdte a táblagépek kiszállítását, nőtt az igénylések száma. A Kovászna megyei főtanfelügyelő elmondta, olyan diákok is jelezték, hogy igényt tartanak a haszonbérbe adott ingyeneszközre, akik eddig valamilyen módon részt vettek a távoktatásban, tehát megoldották a csatlakozást. Ezeket a kéréseket újra átvizsgálják, próbálnak minden helyzetet megoldani, de az eszközök száma véges.
ezek az eszközök a vakáció után juthatnak el a diákokhoz, ugyanakkor az önkormányzatok, a tanintézetek is pályáztak.
Kiss Imre számításai szerint, ha ezek az okoseszközök mind eljutnak majd a diákokhoz, a háromszéki iskolások mintegy fele kap ilyen jellegű támogatást. A főtanfelügyelő bízik benne, hogy a téli vakáció után, január 11-től megnyitnak a tanintézetek. Ez esetben a legfontosabb az lesz, hogy minden diákkal begyakoroltassák az okoseszközök használatát, hogy ha újra távoktatásra kényszerülnek, könnyebben vegyék az online tanítás akadályait.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
szóljon hozzá!