Tej- és kifliprogram. Ma már az előző évek ízei is nosztalgiának számítanak
Fotó: Veres Nándor
Számos erdélyi megyében négy hónapja késik a román kormány és az Európai Unió által közösen finanszírozott tej-kifli-gyümölcsprogram. A tavaly nyáron átalakított tízórais csomagokra a megyei önkormányzatok későn hirdették meg a közbeszerzési eljárást, de Kolozs megyében így sem sikerült iskolatejet beszállító céget találni. Az idei tanévben jó esetben szűk három hónapig élvezhetik a diákok a bukaresti kormány tízórais ,,bőkezűségét”.
2024. január 26., 19:072024. január 26., 19:07
2024. január 27., 11:022024. január 27., 11:02
Hiába várták az elemista, a gimnáziumi és a középiskolás tanulók tavaly szeptember óta a tej-kifli-gyümölcsprogram újraindulását, mert az ország sok megyéjében erre nem került sor. Több erdélyi megyében még a közbeszerzés sem zárult le. Többek között Kolozs megyében sem, ahol a 2023–2024-es tanévben egyetlen iskola sem kapott kiflit, tejet vagy gyümölcsöt. A nagyobb gond az, hogy a megyei tanács illetékesei szerint április előtt remény sincs arra, hogy elindíthassák a programot.
Mint mindig, az új jogszabály szépséghibájának ezúttal is az alkalmazási előírások elmaradása bizonyult. A nyári szabadságolások idején, augusztus 8-án megjelent, és a 652. számot viselő kormányintézkedés tartalmazta a májusi kormányrendelet alkalmazási tudnivalóit, a közbeszerzések meghirdetési módját, a helyi és megyei önkormányzatok szerepvállalását, stb. Ebből derült ki az az alapinformáció is, hogy egy adag gyümölcsért 0,7 lejt, az iskolatejért 1,11 lejt, a kifliért vagy más pékáru darabjáért 0, 65 lejt fizethet ki a közbeszerzést meghirdető önkormányzat.
Cipekedő diákok az iskolaudvaron. Egyelőre ,,tehermentesítették" őket
A program elindításának időbeli eltolódása tehát „be volt kódolva” a kormányrendelet későn megjelenő alkalmazási előírásaiba.
Alma és kifli, tej nélkül
De nem csak a kormány késlekedése hátráltatta a korábbi években működő program elindítását. Vákár István, a Kolozs megyei önkormányzat RMDSZ-es alelnöke a Krónikának elmondta, az új kormányrendelet értelmében lehetőség nyílt arra, hogy a helyi önkormányzatok helyi termelőktől szerezzék be az iskolák számára szükséges élelmiszereket. „Amikor ezt felajánlottuk a polgármesteri hivataloknak, a legtöbben annyira nehézkesnek és bonyolultnak találták az eljárást, hogy végül nem vállalták, így – a legtöbb romániai megyéhez hasonlóan – a feladat ellátása nálunk is a megyei önkormányzatra hárult” – összegzi az előzményeket Vákár István.
A megyei alelnök tájékoztatása szerint jelenleg is zajlik az ajánlatok kiértékelése: három vállalkozás alma és két cég kifli beszállítására nyújtott be ajánlatot, tejfeldolgozó cégek viszont nem jelentkeztek. Következik a versenytárgyalás elektronikus része, és várhatóan március végére hirdethetnek nyertes pályázatot gyümölcsre és kiflire. Tej esetében új közbeszerzési eljárásra van szükség, ami tovább hátráltatja a program elindítását, mert a kormányrendelet szerint mindhárom élelmiszert le kell szállítani a diákoknak.
A kifli minőségét sok diák és szülő kifogásolta az elmúlt években
Fotó: Gecse Noémi
Nem lehet túllépni a közbeszerzés szigorú előírásain
Vákár István azt is elmondta a Krónikának, hogy több tejfeldolgozó cég által alapított klaszter érdeklődött a közbeszerzés iránt, de végül egyetlen vállalat sem jelentkezett, mert a megyében nincs olyan tejadagoló-csomagoló gépsor, ami a kisméretű 1-1,5 dl-es iskolás tejesdobozokat tudná tölteni. Kérdéses tehát, hogyan sikerült a tej beszállítását az idei tanévben megoldani a Kolozs megyei iskolák számára.
Megkerestük Tasnádi István Kolozs megyei alprefektust is, aki a kormány területi kirendeltségeként felügyeli a kormányprogramok helyi megvalósítását. Az alispán sajnálatosnak nevezte, hogy a diákok Kolozs megyében sem jutottak hozzá a kormányprogramban szavatolt tízórais élelmiszerekhez, de mint fogalmazott, nem lehet átlépni a közbeszerzési folyamatok szigorú előírásain.
Ezek minőségét külön ellenőrzi a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség, az Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági hatóság és más állami szervek is” – fogalmazott portálunknak a magyar alprefektus.
A mezőgazdasági minisztérium által felügyelt kormányprogram keretösszege összesen 150 millió euró. Az eredeti tervek szerint a tanulók hetente két adag gyümölcshöz, öt adag péksüteményhez és öt adag iskolatejhez kellett volna hozzájussanak.
A szeptembertől kezdődő 2023-2024-es tanévtől a romániai iskolákban módosítják a tej-kifli-gyümölcsprogramot. Többféle gyümölcs és zöldség között lehet választani, a tej mellett pedig tejtermékeket és több pékárut kapnak a diákok.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
A medvék elriasztják a hegyvidéki üdülőhelyekről a turistákat, akik már táborokba sem merik elengedni a gyerekeiket – jelentette ki szerdán az Agerpresnek a Brassópojánai Turisztikai Munkáltatók Szövetségének elnöke.
Az eddigiekhez képest több adatot, dokumentumot kell megadniuk a magyar állam által a határon túli óvodásoknak, iskolásoknak, egyetemi hallgatóknak biztosított oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra pályázó erdélyieknek.
Egyelőre marad a télies időjárás: a meteorológusok legfrissebb előrejelzései szerint a hét végéig országszerte rendkívül alacsony hőmérsékleti értékek várhatók, egyes térségekben pedig hótakaró is kialakulhat.
Gyümölcslevet és hidegen préselt olajat gyárt szamosújvári kisüzemében a közel negyven hektáron gazdálkodó Miklósi András. A 15 éve utazási irodát működtető közgazdász egyik napról a másikra váltott, és belevágott agyümölcsfeldolgozásba.
A Bihar megyei magyar politikai szervezetek még nem döntötték el, hogy állítanak-e megyeitanácselnök-jelöltet az időközi választáson, míg Szilágy megyében az RMDSZ a PSD polgármesterjelöltjét támogatja Zilahon.
Rekordbevétellel erősítette meg vezető helyét a BT Aréna a romániai sportcsarnokok nyereségességét tekintve. A 10 ezer férőhelyes kolozsvári létesítmény Kelet-Közép-Európa egyik neves sportcsarnokává „nőtte ki magát”.
szóljon hozzá!