Sepsiszentgyörgy a három legtisztább levegőjű romániai város közt jeleskedik
Fotó: Tuchiluș Alex
Sepsiszentgyörgy az egyik legtisztább levegőjű város Romániában, míg Kolozsvár, Brassó és Marosvásárhely a legszennyezettebbek közt van – derült ki egy friss elemzésből.
2024. szeptember 02., 20:062024. szeptember 02., 20:06
Sepsiszentgyörgy, Resicabánya és Galac a három legtisztább levegőjű romániai megyeszékhely – idézte a capital.ro szakportál a City Index kimutatását, amely a 41 romániai megyei önkormányzat teljesítményelemzését összegzi.
A levegőminőségi index a környezetvédelmi minisztérium Országos Levegőminőség-ellenőrző Hálózata (RNCMA) által négy paraméterre vonatkozóan megfigyelt értékeket összesítette: nitrogén-dioxid, nitrogén-oxidok, PM10 (legfeljebb 10 mikrométer átmérőjű részecskék), PM2.5 (legfeljebb 2,5 mikrométer átmérőjű részecskék).
Az indexbe felvett szennyező anyagok kiválasztásának fő szempontjai az emberi egészségre gyakorolt jelentős hatásuk, valamint az, hogy a legtöbb megfigyelt városra vonatkozóan elegendő számú érvényes adat álljon rendelkezésre. A calitateaer.ro platformon közzétett négy paraméter éves értékeit vették figyelembe a 41 megyeszékhelyen található központokban a 2021-2023-as időszakra vonatkozóan.
A zsúfolt nagyvárosokban, így Brassóban is meglehetősen szennyezett a levegő
Fotó: Brassó polgármesteri hivatala
A levegőminőség-kezelési rendszer előírja a városok számára, hogy a határértékek, célértékek elérése érdekében levegőminőségi tervet dolgozzanak ki és hajtsanak végre. A tiszta/szennyezett levegő összetételéhez hozzájárul a városi közlekedése, a zöldövezetek száma, az időjárási viszonyok, a természet közelsége.
Az index adatai egyértelműen azt mutatják, hogy a levegőminőség a nagy és zsúfolt városokban a legrosszabb” – mondta el Alin Deneanu levegőminőséggel foglalkozó szakember.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium jogszabályjavaslattal rukkolt elő, ami olyan zónák kijelölését tenné lehetővé a nagyobb városok önkormányzatai számára, ahová nem, vagy csak díjfizetés ellenében hajthatnak be a szennyező járművek.
Az aradi magyar oktatás háttérintézményeként működő Alma Mater Alapítvány a diákság és a tanintézmény támogatása mellett idén is folytatja a közösségi programok szervezését, melyek az aradi magyarság egészéhez szólnak.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
szóljon hozzá!