Románia nem engedheti meg magának, hogy felhagyjon a palagázfeltárással, számításba kell vennie forrásait – jelentette ki Gheorghe Duţu, az Országos Ásványkincshatóság (ANRM) elnöke a témában rendezett vaslui-i közvita alkalmával.
2014. január 21., 19:492014. január 21., 19:49
Rámutatott: az ország természetes gázforrásai kiapadhatnak, azokat valamivel helyettesíteni kell. „Érdekünkben áll felkutatni a palagázt, hogy megismerjük az altalaj szerkezetét. Azok a vállalatok, amelyek ezzel foglalkoznak, kötelesek minket is tájékoztatni a feltárás eredményeiről, az így nyert információkat pedig a jövőben a román állam használhatná, hogy forrásait kitermelje\" – érvelt a szakhatóság vezetője.
Tájékoztatása alapján a palagáz-kitermelés akár már 5–6 év múlva függetlenné tenné Romániát, később pedig még exportőrré is válhatna. Eközben a munkálatokat végző vállalatok adót, illetéket és a kitermeléssel arányos járadékot fizetnének, így hatalmas összegek folynának be az államkasszába.
„Mindezt kizárólag a környezetvédelmi normák betartása mellett kell végezni. Egyetlen kőolajipari vállalat sem engedheti meg magának, hogy megszegje az előírt programot, az ásványkincshatóság hagyja jóvá a munkához használt technológiát, és felügyelői figyelemmel kísérik a szabályok betartását\" – próbálta megnyugtatni a vitán részt vevő környezetvédőket és az amerikai Chevron pungeşti-i kutatásai ellen hónapok óta tiltakozó helyi lakosokat.
A román kormány, mint ismeretes, korábban több koncessziós szerződést is jóváhagyott, ezek egy része hagyományos kőolajipari kutatással kapcsolható öszsze, míg mások az amerikai társaság által bevallottan a nem konvencionális gázok felkutatására irányul. Utóbbi ellen a Vaslui megyei Pungeşti és a szebeni Muzsna közössége és a civilek is tiltakoznak. Palagáz ugyanis többnyire a talaj mélyebb rétegeiben, kőzetekben található, feltárása nagyon költséges, és olyan úgynevezett hidraulikus repesztést használnak, amely ellen több európai állam moratóriumot hirdetett.
Az Európai Bizottság tanulmánya alapján ennek az eljárásnak nagy a vízigénye, sok kútfúrással jár, a mélységi bányászat során pedig mérgező kémiai anyagok kerülhetnek a talajba, egyes szakemberek szerint még a földrengésveszélyt is fokozza. A vélemények azonban megoszlanak, Corneliu Dinu, a Bukaresti Egyetem geológiai fakultásának professzora szerint „semmi rendkívüli nincs ebben az eljárásban\", napjaink modern technológiája biztonságossá teszi.
A palagáz-kutatások különben komoly civil ellenállásba ütköztek még azokon a helyeken is, ahol az illetékesek folyamatosan bizonygatják azt, hogy kizárólag hagyományos szénhidrogént akarnak feltárni. Ilyen például Bihar megye, ahol az orosz Gazprom szerb leányvállalata, a NIS Petrol végezhet feltárást, de a múlt hónapban már a kovásznai Kommandó környékén tervezett kutatások valódi célja is vitatott.
Kolozsváron és Bukarestben is összefogtak az egyetemek, egyetemi oktatók, hogy az európai értékeket képviselő jelölt megválasztására buzdítsák a polgárokat.
Huszonöt új buszsofőrt alkalmazna az aradi helyi tömegközlekedési vállalat (CTP), de alig van jelentkező a júniustól létesítendő állásokra, dacára annak, hogy a cég állja az iskoláztatást.
A puding próbája az evés – hangzik el anyaországi közszereplők vagy egyszerű romániai magyar választópolgárok szájából, akik burkoltan, óvatosan vagy nyíltan az AUR államfőjelöltjével, George Simionnal szimpatizálnak.
Forró víz által okozott másodfokú égési sérülésekkel került be a besztercei megyei sürgősségi kórházba szerdán egy egyéves és 10 hónapos gyermek – tájékoztatott a Beszterce-Naszód megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Tömegszerencsétlenséget került el szerda délután egy balázsfalvi iskolabusz sofőrje, aki az utolsó pillanatban félrehúzott, hogy a vele szembe nagy sebességgel haladó haszonjárművel ne ütközzön frontálisan, egy négyéves gyerek könnyebben megsérült.
Orosz Krisztofer Levente RMDSZ-es alpolgármester a Krónikának elmondta: idén nem szerveztek ünnepségsorozatot, de jövőre nagyszabású rendezvénnyel, köztük magyar jellegű eseményekkel is megünneplik a 700. évfordulót.
Egy román-török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda (Miercurea Nirajului) és Sóvárad (Sărățeni) közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
A közúti beruházásokért felelős társaság (CNIR) szerdán kiadta a megbízást az észak-erdélyi autópálya (A3) Bisztraterebes és Bihar közötti szakasza kivitelezésének elindítására.
Antiszemita és rasszista jelszavakat festettek az egyik aradi zsidó temető sírköveire, néhányat közülük meg is rongáltak aradi és borosjenői illetőségi fiatalok, akiket őrizetbe vett a rendőrség.
Egy feltételezhetően a Maros folyóba esett férfit keresnek Maroshévízen – közölte szerdán a katasztrófavédelem.
szóljon hozzá!