2010. augusztus 16., 08:462010. augusztus 16., 08:46
Kifejtette, a közlekedési minisztérium 2009–2010-ben több mint 50 millió eurót fektet be Hargita és Kovászna megyében, ezért nem érti, milyen elmaradott infrastruktúráról van szó a magyar civilek „árnyékjelentésében”.
„Az utóbbi két évben a két megyében évente több mint 200 millió lejt fektettünk az utak felújításába, ami óriási összeg ahhoz képest, hogy milyen kicsi a két megye területe és milyen kevesen lakják. Ráadásul nemzetközi útvonalak sem érintik” – szögezte le Berceanu. A tárcavezető szerint Tőkés László – akit a miniszter egyedüliként említett a kezdeményezők közül – jobban tenné, ha ismét ellátogatna a két székely megyébe. „Szerintem Tőkés legutóbbi emlékeiből indult ki, amikor a székelyföldi infrastruktúráról beszélt” – vélte Berceanu.
Hozzáfűzte, idén eddig mintegy 280 millió lejt költöttek a két megye infrastruktúrájának fejlesztésére, és további fejlesztések várhatók. Ugyanakkor elismerte, hogy az utak országszerte roszszak, ellenben hangsúlyozta, hogy a rendelkezésre álló anyagi forrásokat „komoly dolgokra” fordítják, a lehetőségek függvényében.
Mint arról beszámoltunk, augusztus 2. és 27. között zajlik az Egyesült Nemzetek Szervezete rasszizmusellenes testületének 77. ülése, amelyen 11 ország, közöttük Románia nemzeti kisebbségeinek helyzetét ismertetik. A romániai küldöttséget múlt héten hallgatta meg az ENSZ bizottsága. A kormány hivatalos jelentése mellett a civil szervezeteknek is lehetőségük nyílt arra, hogy úgynevezett „árnyékjelentést” nyújtsanak be. Az EMNT, a BKB és a Pro Regio Siculorum Egyesület közös jelentésében többek között arra is rámutatott, hogy a Székelyföld infrastruktúrája miatt elmarad az országos átlagtól.
A süllyedések továbbra is veszélyeztetik a parajdi sóbánya struktúráját, de az eddigi beavatkozásokkal sikerült csökkenteni a hirtelen beomlás kockázatát – közölte a gazdasági miniszter.
Romániában elkészült egy átgondolt sportstratégia – mégsem történt semmi. Mert a sport még mindig nem számít igazán – hangsúlyozta Călin Hințea professzor a kolozsvári Sports Festival színpadán, hozzátéve, hogy a sport nem stadionokkal kezdődik.
A katasztrófa sújtotta Parajdot támogatja idén a TIFF, amelynek 24. kiadását ünnepélyesen megnyitották Kolozsváron.
Radu Jude filmrendező, forgatókönyvíró legújabb, a Berlinalén bemutatott Kontinental '25 című filmjének főhősét Tompa Eszter színművésznő alakítja – igencsak hitelesen, hisz személyes tapasztalatai is hozzájárultak Orsolya megformálásához.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány Lupényban, miután péntek délután kiugrott iskolája második emeleti ablakából.
Szünetel a vízszolgáltatás azokon a településeken, amelyeken a Kis-Küküllőnek a parajdi bányakatasztrófa miatt jelen pillanatban magas sókoncentrációjúvá vált vizét használták fel a vezetékes vízhez.
Súlyosbodott a helyzet az elmúlt órákban a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál, ahol mintegy 700 köbméter kőzet beomlott, és nagy repedések jelentek meg a műszaki úton, valamint az erdőben – közölte pénteken délután a Hargita megyei prefektúra.
A halak mellett az érintett folyószakaszok teljes édesvízi életközösségére drasztikus hatással van a nagyon megnövekedett és egyelőre tartósan fennálló magas sótartalom – állapítja meg a Krónikához eljuttatott írásában Máthé István mikrobiológus.
Tragédia lett egy ártalmatlannak tűnő gyerekcsínyből: a kiskorúak által felgyújtott matracról a lángok átterjedtek egy autóra, onnan pedig az állatorvosi rendelőre és több lakásra az Arad megyei Zimándújfalun.
Tíz vagy annál több évbe is beletelhet, mire regenerálódik a parajdi bányakatasztrófa nyomán nagy mennyiségű sóval szennyezett Kis-Küküllő halpopulációja és a folyóparti fauna – állítja Hartel Tibor ökológus.