Victor Ponta miniszterelnöktől és kilenc miniszterétől kérdezte meg tegnap Markó Attila parlamenti képviselő, hogy a kormány miként tett eleget az Európa Tanács regionális vagy kisebbségi nyelvek chartájának ratifikálásában vállalt kötelezettségeinek.
2013. június 13., 10:232013. június 13., 10:23
2013. június 13., 10:482013. június 13., 10:48
Markó Attila levélben emlékeztette a minisztereket, hogy a charta második monitorizálási ciklusában a kormánynak be kell mutatnia, miként biztosítja az ország területén élő közösségeknek a jogot anyanyelvük szabad használatára. A képviselő rámutatott, hogy a 2007-ben ratifikált egyezmény első jelentését közel féléves késéssel nyújtotta be Románia, az ezt követő levélváltások és a szakértői bizottság látogatása után számos alkalmazási nehézségre derült fény. Az RMDSZ-es politikus szerint a minisztériumok többsége nem gyűjt megfelelő adatokat, nem is tudják, mit kell belefoglalni a jelentésbe. Példaként említette: alkotmányos és törvényes előírások szavatolják az anyanyelv használatát a büntető, polgári és közigazgatási eljárásokban, ám az igazságügyi minisztérium bevallottan nem rendelkezik adatokkal a jog gyakorlásáról. Nem lehet tudni, hogy országos szinten hány tolmács áll a perben résztvevők rendelkezésére, hol és hány tárgyalás zajlott a felek anyanyelvén, hány anyanyelven kiállított iratot iktattak, és ezek közül hánynak kérdőjelezték meg az érvényességét. Markó Attila leveléhez csatolta a szakértői bizottság kétszáz oldalas jelentését, amelyben számos kérdésben elmarasztalja Romániát, ugyanakkor jelzi, hogy több cikkely esetében nem sikerült teljesíteni a vállalt kötelezettségeket. „Mit tett a kormány annak érdekében, hogy a szakértői bizottság kritikáit orvosolja? Milyen intézkedéseket terveznek a kormány és a különböző minisztériumok annak érdekében, hogy ezek a kritikus kitételek ne jelenjenek meg a következő jelentésben is?\" – teszi fel a kérdést a képviselő.
Különösen hideg időre, szélre és csapadékra figyelmeztető előrejelzést adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország egész területére.
Szobrot avatnak szombaton szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron Gyarmathy Zsigáné Hory Etelkának, akit „Kalotaszeg nagyasszonyaként”, népi kultúra, a hímzés, viselet és népművészet lelkes kutatójaként, továbbadójaként tisztelnek.
Több százan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet pénteken este szerveztek civilek Kolozsvár központjában. A demonstráció részvevői annak fontosságát hangsúlyozták, hogy Románia az államfőválasztást követően is megőrizze európai elkötelezettségét.
Ismét alábbhagyott a lelkesedés a Kolozs megyében épülő gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Az identitásunk, az önazonosságunk, a kultúránk, a hagyományaink és a történelmünk az, ami mindvégig összeköt bennünket – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Szatmárnémetiben.
Nicuşor Dan államfőjelölt megválasztására buzdítanak nyílt levélben a romániai rockzene területén tevékenykedők: zenészek, szervezők, újságírók és fotósok.
A 753 tonnás turbinát szállító gigaszállítmány hossza 118 méter, szélessége 6, magassága 5,4 méter, és majdnem egy hét alatt teszi meg a közel 200 kilométeres távolságot.
George Simion letartóztatja Klaus Iohannist, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ összes képviselőjét, és elveszi a házukat – áll egy névtelen levélben, amelyet több nagyszebeni postaládában is elhelyeztek.
Évek óta fesztiválozom, így bátran kijelenthetem, hogy a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál mindig ugyanolyan, de számomra most nagyon más.
Nagyszabású migrációellenes akciókat szervezett a határrendészet két napon át Arad megyében, a román–magyar határhoz közeli utakon, amelyeken a magyar és a német rendőrség munkatársai is részt vettek.
szóljon hozzá!