Móré Mihály Levente református lelkipásztor
Fotó: Móré-Zsigmond Mihály Levente/Facebook
Őrizetbe vette az ügyészség Móré Mihály Levente Szilágy megyei református lelkipásztort, egyúttal kezdeményezte előzetes letartóztatását. Mocsolya falu lelkészét jogosulatlan haszonszerzéssel gyanúsítja a nyomozó hatóság.
2020. október 17., 14:552020. október 17., 14:55
A Szilágy és Szatmár megye határán fekvő Szilágysámson községhez beosztott Mocsolya lelkészét pénteken vették őrizetbe az Adevărul napilap honlapján közölt cikk szerint. A vádhatóságot idézve a lap közölte, Móré Mihály az A.T. Kft. ügyvezetőjeként 2017 folyamán nyolc másik, az ő kezdeményezésére alapított kereskedelmi társasággal kötött tanácsadói szerződést. Ezek a cégek más-más természetes személyek nevén szerepeltek, de ugyancsak a lelkész működtette őket, és aláírás-mintával is rendelkezett a banki tranzakciók lebonyolítására.
Meggyőzte az alapító okiratokban szereplő cégtulajdonosokat, írják alá a vissza nem térítendő támogatásokról szóló megállapodásokat a Kis- és Középvállalkozások Pályázatait és Programjait Levezető Ügynökséggel a de minimis állami finanszírozás folyósítása érdekében. A nyomozó hatóság azt állítja, hogy ezt követően a lelkész hamis dokumentumokat mutatott fel a banknál és az állami ügynökségnél, továbbá a különböző gépek, berendezések átadásáról, működésbe helyezéséről szóló jegyzőkönyveket, holott a tulajdonképpeni cégtulajdonosok nem látták el kézjegyükkel ezeket az iratokat, nem is tudtak ezek kiállításáról, és valójában egyetlen berendezést sem vezettek be a gyártási folyamatba.
A gyanúsíttat feltételezett bűntárs, I. F. segítette, ő állította össze a dokumentáció egy részét; őt is őrizetbe vették. „A hamisított iratok felhasználásával a gyanúsítottak jogosulatlanul jutottak állami vagy az állam által garantált forrásokhoz összesen 1,6 millió lej értékben. Ennek az összegnek a jelentős részét egy magyarországi székhellyel rendelkező kereskedelmi társaság számlájára utalták” – idézte az Adevărul az ügyészség közleményét. Cikkünk publikálása idején a Szilágy megyei törvényszék még nem tette közzé a Móré és Florin Istrate letartóztatását célzó kérésre vonatkozó határozatát.
A Krónika értesülései szerint az alig több mint 600 lelkes Mocsolya lelkipásztora ellen fegyelmi eljárás van folyamatban a református egyházon belül, ám ezt csak akkor tudják lezárni, ha az igazságszolgáltatás kimondta a végső szót az ügyben. Addig az egyház vezetői nem kívánnak nyilatkozni a témában. A szilágysági kistérség, Tövishát gazdasági és kulturális kapcsolatainak kiépítését célzó, vidékfejlesztési szaktanácsadással foglalkozó Leader Tövishát Kistérséget is irányító Móré Mihály Levente már régóta a nyomozó hatóságok látószögébe került, idén júliusban házkutatást is folytattak nála.
Két évvel ezelőtt a szilágysomlyói bíróság jogerősen egy év hat hónap felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta – 232 esetben elkövetett – magánokirat-hamisításért, és két évre próbára bocsátotta. Akkor a Szilágy megyei munkaerő-elhelyező ügynökséget (AJOFM) károsította meg 56 494 lejjel, amit utólag megtérített. Az enyhe ítéletet Móré Mihály Levente annak köszönhette, hogy elismerte bűnösségét, és vádalkut kötött a zilahi bírósági ügyészséggel. Ezt a pert annak idején eredetileg a zilahi bíróságnak kellett volna letárgyalnia, ám mivel a lelkész felesége a megyeszékhelyi igazságszolgáltatási fórum bírája, a dossziét Szilágysomlyóra utalták. Amúgy a lelkipásztor a kolozsvári teológián kívül a lakitelki Mindszenti József Politikai Kollégiumon, valamint a budapesti Corvinus Egyetemen is diplomát szerzett.
Nagyszeben polgármesteri hivatala együttműködést kötött a román állami vasúttársasággal (CFR) a helyiérdekű vasút (HÉV) beindítása érdekében.
Medvebiztos kukák, szigorú élelmiszer-tárolási szabályok a kempingekben és a medvék fotózás céljából történő csalogatásának visszaszorítása – ez csak néhány módja annak, amivel Kanada sikeresen korlátozza a medvék és az emberek közötti interakciókat.
Idén június 3-ától október 31-éig 103 megbetegedést okozott Romániában a nyugat-nílusi vírus, és 20 haláleset történt – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
Az Európai Ügyészség (EPPO) csütörtökre virradóra őrizetbe vette Temesváron Dumitru Andreșoit, Románia legnagyobb juhtenyésztőjét, akit „a csobánok királyának” is neveznek.
Kabai József fogtechnikust, Tőkés László első temesvári bizalmasát a Securitate is beszervezte, de helyzetét a lelkésznek is „meggyónta”, és úgy próbált egyensúlyozni, hogy a politikai rendőrséget se haragítsa magára, de Tőkés ellenállását is segítse.
Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány november 1-jén zenés sétát tart a Házsongárdi temetőben, amelynek keretében a kolozsvári sírkertben nyugvó zenészekre, népzenekutatókra, zenetudósokra emlékezik.
Idén is elindította Ne éhezzen senki! elnevezésű kampányát a Solidaris Egyesület, amely Marosvásárhelyen, Kolozsváron és Nagyváradon igyekszik segíteni a rászorulókon.
Elindította téli szezonját a WizzAir, a légitársaság közlése szerint új külföldi célpontokra lehet utazni Kolozsvárról is.
A második világháborúból származó, működőképes tüzérségi bombát találtak a Bihar megyei Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi faluban, a csatornahálózaton végzett munkálatok során.
1 hozzászólás